REKLAMA

Pieniądze "nie dla lewactwa". Minister Czarnek o zakupie willi za 5 mln złotych

2023-01-25 08:30
publikacja
2023-01-25 08:30

Wiele organizacji pozarządowych nie będzie mogło liczyć na środki z budżetu państwa. Stanowczo zapowiedział to minister nauki Przemysław Czarnek.

Pieniądze "nie dla lewactwa". Minister Czarnek o zakupie willi za 5 mln złotych
Pieniądze "nie dla lewactwa". Minister Czarnek o zakupie willi za 5 mln złotych
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

5 mln złotych ministerialnej dotacji na zakup willi w centrum Warszawy wywołało burzę. Między innymi dlatego, że Fundacja Polska Wielki Projekt powiązana jest z politykami PiS i to nie z byle kim — w radzie programowej fundacji zasiada m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko — informowały posłanki KO Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas. Co więcej, poprzednim właścicielem willi był... Skarb Państwa. Zgodnie z przepisami, willa ta po upływie 5 lat będzie mogła zostać wykorzystana w dowolnych celach, w tym komercyjnych.

Minister edukacji wciąż broni swojej decyzji o przekazaniu funduszy. Zdaniem szefa resortu Fundacja Polska Wielki Projekt jest znana od kilku lat ze swej zakrojonej na szeroką skalę działalności. "Przedstawiła znakomity projekt edukacyjny dla młodzieży. I to projekt o charakterze międzynarodowym, dotyczący idei Trójmorza" — ocenił w rozmowie z Onetem Czarnek, zaznaczając, że pieniądze przekazane przez MEiN na ten cel "i tak trafiają do Skarbu Państwa, a nie w ręce prywatne".

Szef MEiN podkreślił, że "w tej fundacji nie ma żadnej rady programowej" i w jego opinii szystko jest w porządku. Dolał jednak oliwy do ognia, wypowiadając się na temat prawdziwej przyczyny tej afery.

"W tym programie środki finansowe nie trafiły do żadnych lewackich i szkodliwych organizacji, które były niestety i są dalej beneficjentami rozmaitych programów za czasów naszych poprzedników i teraz w wielkich miastach rządzonych przez PO. [...] Mogę powtórzyć: wszystko jest i będzie zgodnie z prawem i dalej będziemy wspierać tego typu znakomite organizacje, a jednostki szkodliwe i lewackie żadnych pieniędzy z MEiN nie otrzymają" — powiedział Czarnek.

W sytuacji niedoinwestowania polskiego szkolnictwa, braku środków na podwyżki dla nauczycieli (choć faktem jest, że potrzeba gruntownej reformy tego zawodu) 5 mln złotych pod przykrywką dotacji dla fundacji "edukacyjnej" może bulwersować. Tym bardziej że za "lewackie" i "szkodliwe" organizacje, które nie mają co liczyć na ministerialne pieniądze, władza uważa niemal wszystkie te, które się z nią światopoglądowo nie zgadzają.

Rząd PiS traktuje państwo niemal jak prywatny folwark i jako "pan na włościach" rozdaje pieniądze wedle upodobania. Ostatnia decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o wyposażeniu 370 tys. uczniów klas IV od września w laptopy, wydaje się być tematem zastępczym.

JM

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (65)

dodaj komentarz
jaszczura
Dziwne, modorator usunał dwukrotnie mój post, że minister edukacji jest prostakiem. To jest łagodne określenie dla niego, i wciąż nie wulgaryzm, więc nie łamie regulaminu.
zoomek
Rozdawnictwo za wydrukowane będzie trwać dopóki nie wrócimy do pieniądza kruszcowego. Nie miejcie złudzeń.
jaszczura
to zróbcie towarzyszu w końcu tego złotego rubla XDD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaszczura
ruski prowok ma tę cechę, że udaje mu się czasem umiejętnie zmieszać g...-prawdę z prawdą, nie tym razem jednakże
samsza
Spokojnie, należy wysłać pana Sęka (z pisu) do Brukseli, a jak wróci, to załatwi środki nie tylko na organizacje "lewackie", ale na jakie kto chce.
vacarius
A za SLD kler też dostawał. Bo SLD to tez prawica.
jas2
Gdyby ten budynek przekazali dla działaczy LGBT, to chwaliliby Polskę, zwłaszcza za granicą.
prawnuk
działacze LGBT dostają tanie pomieszczenia biurowe od miasta - i tu można zrobić tak samo. Pan Legutko czy Krasnodębski maja emerytury pewnie 50 razy wyższe od tej, którą ty dostaniesz.
Stać ich na wynAJEM
arzab
Kiedyś złodzieje najgłośniej wołali "łapać złodzieja", dziś szkodnicy wołają "nie damy szkodnikom" !

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki