REKLAMA

Papierowa transformacja [Podcast]

2021-07-10 08:00
publikacja
2021-07-10 08:00
Papierowa transformacja [Podcast]
Papierowa transformacja [Podcast]
/ Puls Biznesu

Czy jest możliwy świat bez papieru? Na pewno można zredukować obecność tego produktu w naszym życiu i przysłużyć się środowisku naturalnemu, jednak w pewnych dziedzinach papier przeżywa wręcz rozkwit. Na szczęście jego produkcja i eksploatacja też może być eko.

Świat w ostatnim czasie zdominowały ekologiczne megatrendy, a w nich zawarta jest m.in. idea paperless, czyli maksymalnego ograniczenia zużycia papieru w naszym codziennym życiu. O tym, jak zachęcać firmy i administrację do eliminacji papieru, opowiada Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska prowadzącego kampanię Biznes bez papieru.

O ile łatwo sobie wyobrazić brak tego materiału w banku, urzędzie czy nawet domowej bibliotece, to w branży higienicznej czy opakowaniowej już nie koniecznie – podkreśla kolejny z rozmówców - Paweł Rogalka, wiceprezes Stowarzyszenia Papierników Polskich i dodaje, że papier też jest eko, bo przecież powstaje ze źródeł odnawialnych i jest przetwarzalny.

Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland, przypomina natomiast, że już w starożytności ludzkość potrafiła produkować papier w sposób ekologiczny i warto teraz wrócić do tych rozwiązań. Dodaje też m.in., że w przyszłości możemy czytać książki na papierze wytworzonym z … betonu.

Żeby wyprodukować 1 kg papieru, wymagane jest zużycie aż 250 litrów wody. Michał Miszułowicz, dyrektor ds. współpracy z sektorem innowacji w banku BNP Paribas podkreśla, że dzięki wdrożonej strategii paperless w ciągu 1,5 roku firma zaoszczędziła ponad 3 tys. ryz papieru, co przekłada się na 6,5 tony CO2 i ok. 174 tys. litrów wody.

O tym, że brak papieru to wygoda, pod warunkiem, że nie jesteśmy na bakier z technologią, przekonuje też Paweł Punda, prawnik z InTerms Radcowie Prawni i Adwokacji. Dużą część umów możemy już podpisywać zdalnie, bez potrzeby użycia kartki papieru i długopisu. Choć są jeszcze obszary, zwłaszcza w obszarze notariatu, ale też np. w leasingu, gdzie rozwiązania online są nieobecne albo dopiero pukają do drzwi.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Łukasz Korycki

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kris74keh
Kiedys papier był bardzo drogi Królowie podcierali się bawełnianymi szmatkami. Reszta czy się dało.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki