REKLAMA

Paliwa nie tanieją. Właściciele stacji trzymają marże

Krzysztof Kolany2021-04-16 10:50główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-16 10:50
fot. ThePowerPlant / Shutterstock

Mijający tydzień nie przyniósł istotnych zmian cen na polskich stacjach paliw. Nieznacznie podrożała benzyna, a potaniał autogaz. Oznacza to, że ceny detaliczne pozostają wysokie przy stabilnych stawkach na rynku hurtowym.

Póki co nie potwierdziły się rachuby, że obniżki cen w rafineriach przełożą się na niższe stawki przy dystrybutorach. W mijającym tygodniu przeciętna cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 5,27 zł/l i była o grosz wyższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Już piąty tydzień z rzędu bez zmian na poziomie 5,20 zł/l utrzymała się przeciętna cena detaliczna oleju napędowego. Autogaz potaniał o 2 gr/l do 2,57 zł/l.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Oznacza to, że benzyna w dalszym ciągu jest najdroższa od czerwca 2019 roku, a olej napędowy po raz ostatni kosztował więcej w styczniu 2020 r. Jest też zdecydowanie drożej niż rok temu. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena benzyny Pb95 podniosła się o 1,20 zł/l, ON o 1,01 zł/l, a LPG o 76 gr/l.

Średnie ceny detaliczne paliw utrzymują się na wysokich poziomach pomimo faktu, że od kilku tygodni ceny w rafineriach już nie rosną. 16 kwietnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 105 zł/m3, czyli po ok. 5,05 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To o 22 gr/l poniżej średniej ceny detalicznej.

/ Bankier.pl na podstawie danych PKN Orlen i BM Reflex.

Jeszcze wyższa implikowana marża detaliczna utrzymuje się w przypadku oleju napędowego, który w płockiej rafinerii oferowany jest po 3 997 zł/m3, a więc po 4,92 zł/l po doliczeniu VAT-u. Implikowana marża detaliczna wynosi więc 28 gr/l, co jest wartością o prawie 30% wyższą od historycznej średniej.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
6 zł za paliwo nie wystarczy, aby pokryć wszystkie straty Orlenu i Lotosu. Spec od nieruchomości „Ja wszystko mogę” podąża śladem Titanica wprost na górę lodową.
demeryt_69
Cena paliwa to jeden z elementów najmocniej wpływających na ceny niemal wszystkiego!

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki