PPK mają wejść w życie od początku '19, z półrocznym vacatio legis

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, z półrocznym vacatio legis - wynika z najnowszego projektu ustawy o PPK.

PPK ma wejść w życie od początku '19, z półrocznym vacatio legis
PPK ma wejść w życie od początku '19, z półrocznym vacatio legis (fot. Sascha Steinach / FORUM)

"Proponuje się, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Wydaje się, że z uwagi na opisany wyżej mechanizm stopniowego nakładania na podmioty zatrudniające obowiązków wynikających z ustawy - począwszy od 1 lipca 2019 r. - takie vacatio legis będzie wystarczające" - napisano w projekcie ustawy.

"Okres ten powinien również być wystarczający do utworzenia ewidencji PPK, zapewnienia odpowiedniego czasu na procedury związane z umieszczeniem podmiotów rynku finansowego spełniających wymogi ustawowe w tej ewidencji oraz przygotowania funkcjonalności systemu teleinformatycznego, w którym będzie działał portal PPK" - dodano.

Jak podano w uzasadnieniu do ustawy, obowiązek zawierania umów o zarządzenie PPK ma być wprowadzany stopniowo.

"W odniesieniu do podmiotów zatrudniających, które zatrudniają co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r., trzymiesięczny termin, w ciągu którego należy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK będzie liczony od 1 lipca 2019 r., w odniesieniu do podmiotów zatrudniających, które zatrudniają co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. - od 1 stycznia 2020 r., podmiotów zatrudniających, które zatrudniają co najmniej 20 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. - od 1 lipca 2020 r., a pozostałych podmiotów zatrudniających - od 1 stycznia 2021 r." - napisano.

Zaznaczono, że w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych obowiązek zawarcia umów o zarządzenie PPK powstanie w dniu 1 stycznia 2021 r., niezależenie od tego, ile osób zatrudniają.

Pod obrady rządu PPK trafią w sierpniu

"Projekt ustawy o PPK został skierowany przez Ministra Finansów do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, który 12 lipca br. omówił projekt. Obecnie jest on przedmiotem prac komisji prawniczej, która będzie się nim zajmować ok. dwa tygodnie. Po zakończeniu prac komisji prawniczej tekst dokumentu zostanie przekazany do potwierdzenia przez członków Stałego Komitetu Rady Ministrów" - napisano w komentarzu.

"W drugiej połowie sierpnia br. planowane jest skierowanie projektu pod obrady Rady Ministrów" - dodano.

W załączniku nowy projekt ustawy.

pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 search

Spiesza sie bo w przyszlym roku wybory, a dzieki anihilacji 25% tego co ma isc na PPK, bedzie wykorzystane na kielbase wyborcza, choc w sumie SN orzecze tak jak prezes powie a glosy liczyc beda funkcjonariusze PIS

! Odpowiedz
2 7 smok35

OFE BIS , OFE nie byłoby złe tylko brak zapisu że kasa jest Nasza . Zawinił ustawodawca czyli POPIS , teraz zamiast ofe będzie ppk którymi będzie zarządzać i tak ofe , czyli nic się nie zmienia tylko chodzi właśnie o tą kase z ofe . Ustawa nic nie zmieni dalej będziemy dziadami na emeryturach po za elitą politykierów. Rozwiązanie jest proste , albo stary system , albo likwidacja starego systemu albo zrobić nowy system że wpłacamy na prywatne konto to w przypadku śmierci jest dziedziczone na spadkobierców , żona śąsiad dzieci itp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 r4t10

Ważne żeby można było się łatwo wypisać, bo o tym żeby zarządzający PPK byli wynagradzani z zysku dla udziałowców widać że nie ma co marzyć.
Jakby to wprowadzili, to trzebaby przeważać udział aktywów z rozwiniętych rynków, a na to nie mogą pozwolić zarządzający, bo PPK to ma być reanimacja trupa GPW.
I kółko się zamyka. :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: