REKLAMA

Wygrana w loterii to oszustwo. Skasuj SMS i nie instaluj aplikacji

2021-09-22 14:32
publikacja
2021-09-22 14:32
Wygrana w loterii to oszustwo. Skasuj SMS i nie instaluj aplikacji
Wygrana w loterii to oszustwo. Skasuj SMS i nie instaluj aplikacji
fot. fizkes / / Shutterstock

Otrzymałeś SMS z informacją o wygranej w loterii narodowej? Uważaj, to może być oszustwo. Trwa atak na użytkowników telefonów z systemem Android. Cyberprzestępcy w linku przesyłają złośliwego wirusa.

"Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której przestępcy pod pretekstem wygranej w loterii namawiają do instalacji złośliwego trojana bankowego Cerberus na system Android. Pamiętajcie, aby nie instalować plików apk poza aplikacją oficjalnego sklepu Google Play" – ostrzega CERT Polska na Twitterze.

Cyberprzestępcy nie próżnują. W ciągu ostatnich kilku dni mamy do czynienia z falą oszustw - ING Bank Śląski ostrzegał przed fikcyjnymi kupującymi na platformie sprzedażowej Vinted, o podrobionej stronie Alior Banku alarmował CSIRT KNFa przed wyłudzaczami podszywającymi się pod pracowników przestrzegał Santander Bank Polska. Przestępcy, niezależnie od rodzaju szwindlu, mają na celu wyłudzenie danych osobowych, do logowania do bankowości internetowej, które w rezultacie umożliwią kradzież pieniędzy z rachunku osobistego.

"Gratulacje! Zostałes zwycięzcą jednej z głownych nagród loterii narodowej" (pisownia oryginalna - przyp. red.)" – czytamy w treści fałszywego SMS-a. W wiadomości jest też podany link przekierowujący a stronę internetową "wyniki-loterii.net", z której rzekomo można pobrać aplikację mobilną mObywatel. W rzeczywistości ukryty jest tam złośliwy wirus.

Podejrzane wiadomości można zgłosić do CERT Polska za pomocą formularza na stronie: https://incydent.cert.pl albo przekazując je na numer 799 448 084. 

Kliknij, żeby przejść dalej (Bankier.pl)

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki