REKLAMA

Uwaga klienci Alior Banku. Oszuści stworzyli fałszywą stronę i wyłudzają dane

Dominika Florek2021-09-21 10:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-21 10:40

Oszuści znowu atakują, na ich celowników są klienci kolejnego banku. Cyberprzestępcy podrobili stronę internetową Alior Banku. Na fałszywej domenie wyłudzają dane umożliwiające logowanie do bankowości internetowej – ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Uwaga klienci Alior Banku. Oszuści stworzyli fałszywą stronę i wyłudzają dane
Uwaga klienci Alior Banku. Oszuści stworzyli fałszywą stronę i wyłudzają dane
fot. Robson90 / / Shutterstock

Nie dalej jak wczoraj ostrzegaliśmy za ING Bankiem Śląskim przed falą ataków na użytkowników platformy sprzedażowej Vinted. Sprawa jeszcze "nie ostygła", a cyberprzestępcy już przygotowali następne oszustwo. Tym razem na ich celowników znaleźli się klienci Alior Banku. "Zachowajcie czujność!" – ostrzega CSIRT KNF na Twitterze.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega przed fałszywą stroną internetową Alior Banku - za jej pomocą internetowi przestępcy wyłudzają dane do logowania do bankowości internetowej. Czym różni się podmieniona witryna od prawdziwej? Można wymienić co najmniej cztery znaki ostrzegawcze, które powinny wzbudzić podejrzenia:

  • zmieniony adres w przeglądarce,
  • inny numer infolinii banku,
  • inny e-mail kontaktowy z bankiem,
  • okno logowania w języku angielskim.

Jak rozpoznać oszustwo w sieci? W przypadku opisanego powyżej oszustwa kluczowa jest nazwa strony. Zamiast "aliorbank.pl" w oknie przeglądarki wyświetla sią adres "aliorgroup.org". To pierwszy z sygnałów, po którym powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza.

Oszuści wyłudzają dane na fałszywej stronie Aliora

Jednocześnie na podrobionej witrynie oszuści zamieścili także podmieniony numer infolinii oraz e-mail kontaktowy. Może to być kolejny znak, po którym można rozpoznać przestępstwo. Zamiast numeru "+48 12 370 70 00" na fałszywej stronie internetowej widoczny jest: "+48 57 356 06 99". Z reguły numery infolinii są jak najmniej skomplikowanym ciągiem cyfr. 

Osoby, które podejrzewają, że padły ofiarą przestępstwa internetowego, powinny jak najszybciej skontaktować się z bankiem w celu zablokowania dostępu do środków oraz policją - aby zgłosić przestępstwo. Z kolei Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF zachęca do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości e-mailowo na adres: csirt@knf.gov.pl.

Kliknij, żeby przejść dalej (Bankier.pl)

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki