"Oddam za darmo" - kolejna próba wyłudzenia na OLX

Co bardziej skłoni nas do nabycia nowych rzeczy niż to, że nie trzeba za nie płacić? Na platformie sprzedażowej OLX.pl oszuści chętnie z tego korzystają - wyłudzają pieniądze od klientów, oferując darmowe przedmioty.

(fot. stevanovicigor / YAY Foto)

Jak poinformował portal niebezpiecznik.pl, rzeczy wystawiane na OLX "za darmo" nie zawsze takie są. Przeglądając liczne oferty na portalu, te, za które nie trzeba płacić, zawsze przyciągają uwagę. Powody mogą być różne, np. "dziecko przestało bawić się klockami, już ich nie potrzebuję, więc oddam za darmo", "przestałem korzystać ze sprzętu, chętnie oddam". Taka okazja przecież nie może się zmarnować. Choć czasem powinna. 

Oszuści chętnie wykorzystują takie ogłoszenia, by wyczyścić konta użytkowników portalu do zera. Jak to robią? Jedyna opłata, jakiej wymagają, to ta za przesyłkę. Wysyłają chętnemu klientowi link do usług kurierskich, który przekierowuje do fałszywej strony z płatnościami DotPay, stamtąd zaś do strony banku - również fałszywej. W momencie logowania do konta, oszust widzi wszystkie potrzebne dane, dzięki którym ma dostęp do pieniędzy znajdujących się na prawdziwym rachunku.

Jeśli ktoś korzysta z poczty internetowej Gmail, może choć trochę uchronić się przed takimi próbami oszustwa. Po włączeniu nowego interfejsu będziemy dostawać powiadomienia o mailach zawierających złośliwe adresy URL.

Zespół OLX przypomina, że w przypadku ogłoszeń "oddam za darmo" najlepiej odbierać przedmioty osobiście, rezygnując z wysyłki.

DU

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 sel

A może chodzi o to że US nie ma jak się przyczepić do takich ogłoszeń? bo przecież nikt niczego nie sprzedał?

! Odpowiedz
1 1 sel

To już przekazanie czegoś za darmo jest nie trendy?

! Odpowiedz
0 8 sel

Dlaczego nikt nie likwiduje fałszywych stron oszustów? ,a po za tym jeszcze potrzebne są kody lub zdrapki do przelewu z konta..

! Odpowiedz
0 6 niepelnosprawny_org

ale samo olx napisal od lat by tylko osobiscie placic...

! Odpowiedz
3 34 samsza

Jeżeli ktoś wyłudzi tylko dane logowania do banku to jak zrobi przelew nie znając kodu sms?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
79 51 jaceku

Cebulaki wszystko zrobią żeby dostać coś za darmo. Potem płacz że ojej wyruchali mnie z kasy. Ojojoj, matko jedyno. Łokradli Cebulaskiego. Niech państwo mu pomoże a jeśli nie państwo to jaworowicz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne