Tak wyglądają mieszkaniowe ogłoszenia oszustów

Brak numeru telefonu do najemcy, konieczność wpłaty zaliczki jeszcze przed obejrzeniem mieszkania czy prośba o kontakt z pominięciem serwisów ogłoszeniowych – to tylko przykłady tego, jak oszuści próbują naciągnąć „na wynajem mieszkań”.

W sieci roi się od oszustów, którzy na wszelkie sposoby chcą wyłudzić dane osobowe czy pieniądze od osób trzecich. Internet w połączeniu z nadchodzącym długim weekendem majowym oraz sezonem urlopowym to idealne narzędzie dla naciągaczy. Wówczas pojawia się najwięcej fałszywych ofert dotyczących noclegów dla turystów. Nie można jednak zapominać, że przestępcy działają przez okrągły rok, dlatego konieczne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa również w trakcie szukania mieszkania do wynajęcia.

Tak wyglądają mieszkaniowe ogłoszenia oszustów
Tak wyglądają mieszkaniowe ogłoszenia oszustów (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Przeglądając oferty wynajmu mieszkania, naszą czujność przede wszystkim powinien wzbudzić fakt braku wskazania przez ogłoszeniodawcę numeru telefonu bądź próba przeniesienia kontaktu na prywatny e-mail. Szczególnie, jeśli ogłoszeniodawca jest nowym użytkownikiem danego serwisu.

Aby ustrzec się przed naciągaczami, warto również zwrócić uwagę na umieszczone w ogłoszeniu zdjęcia lokalu mieszkalnego. Bywa bowiem tak, że oszuści posługują się fotografiami z innych ofert. Aby to sprawdzić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybierać opcję „Szukaj obrazu w Google” (dostępne tylko dla przeglądarki Google Chrome). Innym rozwiązaniem jest użycie wyszukiwania obrazów https://www.google.pl/imghp?hl=en&tab=wi, które wskaże, czy zdjęcie zostało zapożyczone z innych źródeł. W tym celu należy przeciągnąć fotografię w okno wyszukiwania lub wkleić bezpośredni link do niej. Jeśli zdjęcie pojawi się na innych stronach, gdzie opis oferty będzie różnił się od tego znalezionego przez nas, będzie to dowód, że mamy do czynienia z działaniami oszustów.

Przykłady ogłoszeń, których należy się wystrzegać
Przykłady ogłoszeń, których należy się wystrzegać (OLX.pl)

Pod żadnym pozorem nie należy również wpłacać jakichkolwiek pieniędzy przed obejrzeniem mieszkania. Tzw. zaliczka za rezerwację jest częstym sposobem wyłudzania pieniędzy, dlatego trzeba wystrzegać się takich ogłoszeń, choćby lokal był bardzo atrakcyjny pod względem cenowym czy lokalizacyjnym.

KR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne