Od października 2013 roku kolejne zmiany w urlopie wychowawczym

1 września weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym państwo sfinansuje rodzicom opiekującym się dziećmi składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to rodziców samozatrudnionych, pracujących na umowach cywilnoprawnych oraz rolników i bezrobotnych. Od 1 października obowiązywać będą kolejne zmiany dotyczące urlopu wychowawczego.

zmiany w urlopie wychowawczym 2013
Źródło: Thinkstock

Od października jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie przysługiwał również drugiemu rodzicowi. Podwyższony zostanie także wymiar urlopu wychowawczego – z trzech do czterech miesięcy – który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców. Dodatkowo urlop będzie mógł być wykorzystywany w pięciu, a nie jak dotychczas w czterech częściach.

rodzina» Zmiany w urlopach macierzyńskich i wychowawczych 2013
Znowelizowane przepisy wydłużą również okres, w którym można wykorzystać urlop. Do tej pory było to możliwe do ukończenia przez dziecko czterech lat, obecnie – do pięciu. Zmiany te wynikają z faktu wprowadzenia tzw. urlopu rodzicielskiego i konieczności dostosowania do tego przepisów związanych z urlopem wychowawczym.

Chodzi o to, by wszyscy rodzice mogli skorzystać ze wszystkich uprawnień przysługujących po urodzeniu dziecka. Jeżeli któryś z opiekunów zrezygnuje ze swojej części urlopu wychowawczego (której nie można przenieść), oznaczać to będzie, że urlop wyniesie maksymalnie 35 miesięcy.

Nowe tytuły ubezpieczeń

Przypominamy, że od 1 września osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i umowach-zleceniach, samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi na urlopie wychowawczym mają opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. Więcej o tym można przeczytać w artykule Od dziś więcej osób skorzysta z urlopu wychowawczego.

Aby skorzystać z tego przywileju, należy w ZUS-ie złożyć odpowiednie oświadczenie. Wzory oświadczeń wraz z instrukcją ich wypełniania znaleźć można na stronie ZUS w zakładce Osobista opieka nad dzieckiem od 1.09.2013 r.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mama

Zgadzam sie z Panią to uszczęśliwianie na siłę. Rodzice sami najlepiej wiedzą jak się podzielić urlopem wychowawczym. W sytuacji, gdy któryś z rodziców nie może pozwolić sobie na skorzystanie z tego urlopu automatycznie przepada jeden miesiąc :(

! Odpowiedz
0 0 ~dagusia

To się nazywa uszczęśliwianie na siłę.... A co w przypadku ojca, który chciałby ale nie może bo pracuje u prywaciarza? Mój mąż nie mógłby, ponieważ jakby złożył taki wniosek poszedł na taki urlop to jak by wrócił do pracy to dostałby wypowiedzenie! Nie liczą się z tym.

!

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.