Od dziś koniec bezkarności urzędników

redaktor Bankier.pl
Od dzisiaj wszyscy urzędnicy muszą trzymać się na baczności, wchodzi bowiem w życie Ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych, według której będą oni odpowiadać finansowo za swoje błędne decyzje.

Zgodnie z postanowieniami ustawy odpowiedzialność majątkową za błędne decyzje poniosą funkcjonariusze publiczni, pracownicy samorządu terytorialnego, a także wszystkie inne podmioty, które wyrządziły szkodę przy wykonywaniu władzy publicznej.

Zasady ponoszenia odpowiedzialności


Urzędnik nie poniesie natychmiastowej odpowiedzialności za swoje błędy.  Procedura będzie uruchamiana dopiero wówczas, gdy funkcjonariusz publiczny doprowadzi do szkody, a Skarb Państwa zapłaci za nią odszkodowanie. Co więcej, w myśl najnowszych przepisów kierownik podmiotu, który wypłacił odszkodowanie za wyrządzoną przed urzędnika szkodę, jest zobowiązany do złożenia w terminie 14 dni przed prokuraturą okręgową wniosku o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. O ostatecznej winie urzędnika decyduje sąd.


Kwota odszkodowania


Z tytułu zadośćuczynienia za wyrządzone szkody Sąd będzie mógł orzec konieczność wypłaty pokrzywdzonemu obywatelowi stosownego odszkodowania. Jego wysokość nie może jednak przewyższać kwoty dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia,  jakie przysługuje funkcjonariuszowi publicznemu. W sytuacji gdy do wyrządzenia szkody przyczyniło się kilku urzędników, każdy z nich poniesie odpowiedzialność stosownie do stopnia przyczynienia się do rażącego naruszenia prawa. Gdy nie jest możliwe ustalenie stopnia odpowiedzialności urzędnicy odpowiedzą w równych częściach.

Ustawa nie jest wrogo nastawiona do urzędników. Dotyczy wyłącznie tych funkcjonariuszy, którzy przez swą niekompetencję i brak uwagi nie raz doprowadzili firmy do bankructwa. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że długotrwałe czynności określone w ustawie nie przyczynią się do zaniechania odpowiedzialności urzędniczej.

Komentuje Łukasz Piechowiak, Redaktor Bankier.pll

Wprowadzona ustawa ma charakter populistyczny. Ma przekonać obywateli, że od tej pory urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność finansową za błędne decyzje. Niestety wymierzona ona jest raczej w tych urzędników, którzy celowo będą działać na szkodę podatnika. Ci urzędnicy, którzy popełnili błąd z powodu braku kompetencji lub niewiedzy - unikną odpowiedzialności finansowej, a nawet jeśli nie, to będzie miała ona wymiar symboliczny. Należy pamiętać, że w urzędach pracują ludzie, którzy w większości starają się wykonywać swoje obowiązki w należyty sposób i nawet jeśli dochodzi do błędów z ich strony, to często mają one charakter niecelowy lub wynikają z błędnej interpretacji zagmatwanych przepisów. Biorąc to pod uwagę, ustawodawca po prostu zrzuca odpowiedzialność za skomplikowane prawo na własnych pracowników.


Iwona Karkus
Bankier.pl

Iwona Maczalska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PL

Mnie będzie dotyczyć ustawa, nikt z znanych mi osób nie działał celowo na szkodę jakiegokolwiek podmiotu, mało tego sami często staramy się jak najbardziej ułatwić życie. Niestety przepisy nas ograniczają, są skomplikowane i błędy mogą wynikać tylko i wyłącznie z braku kompetencji. A decyzje niekorzystne wynikają tylko z powodu niespełnienie określonych przepisów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 hubertte

A niekompetentni urzędnicy to jest błąd, skoro się nie znają na swojej pracy to w ogóle nie powinni tam pracować. Np., kierowcy muszą co trochę płacić kupę kasy, za bezwartościowe papiery, które tylko wyciągają z nich kasę, a jeśli zostanie popełnione wykroczenie na drodze, to nie ma tłumaczenia się niewiedzą. Podobnie jeśli obywatel ze swojej niewiedzy popełni błąd i państwo straci na tym kilka groszy, to potrafią przyłożyć mu niesamowitą karę i nie ma żadnego tłumaczenia. A jak urzędas zniszczy jakąś firmę wartą kilka mln, to potem to odszkodowanie to w jakim stopniu rekompensuje szkody...?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Edek

Dokladnie tak. Lewusy w urzedach: albo sie znasz na robocie albo placic albo jedz zbierac truskawki - wybor taki sam jak dla kazdego innego Polaka

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Art

Ostatnio radni powychodzili z ukrycia i zapraszają do swoich biur! A spróbujcie coś załatwić z nimi za rok!

! Odpowiedz
0 0 ~petro

to w końcu w kogo jest wymierzona ta ustawa? bo w komentarzu jest raz, że w urzędników działających celowo na szkodę obywatela, a zaraz potem że aby zrzucić odpowiedzialność za skomplikowane prawo. malkontenctwo, jałowe ujadanie...

! Odpowiedz
0 0 ~POoszustwo

Ta ustawa jest po to aby napędzić kasie kolesiom . Urzędnicy będą się ubezpieczać ,kasa do firm ubezpieczeniowych a prowizja dla kolesiów z układu PO.
Dobroć i uczciwość Tuska jest powszechnie powtarzana i znana .

!
Polecane
Najnowsze
Popularne