Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko

Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko. Na Twitterze prezydent Andrzej Duda napisał: To pasjonat przyrody. Darzyłem go wielką sympatią i szacunkiem.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. W ostatniej kadencji był zastępcą przewodniczącego sejmowej komisji środowiska.

Na początku lat 90. pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Zasiadał także w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się pod koniec lat 80., kiedy działał m.in. w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90. był też działaczem Porozumienia Centrum, a od 1996 r. wiceprezesem zarządu głównego tego ugrupowania.

Od końca 1997 r. do połowy października 1999 r. kierował ministerstwem ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka. Był też pełnomocnikiem rządu ds. Konwencji Klimatycznej i prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ (1999-2000). Od 2001 do 2005 roku zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia PiS, do którego wstąpił w 2001 r.

Szyszko po raz kolejny został powołany na ministra środowiska za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Sprawował tę funkcję od 31 października 2005 r. do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007 roku.

W 2006 roku Szyszko wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.

Krytykował też unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Był przeciwnikiem zmiany, jaką w mijającej kadencji wprowadziła koalicja rządząca PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych; opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

Karty do głosowania w okręgu nr 20 nie będą ponownie drukowane

Karty do głosowania w okręgu nr 20, z którego miał startować do Sejmu zmarły w środę Jan Szyszko, nie będą ponownie drukowane - zdecydowała w środę obwodowa komisja wyborcza w Warszawie II. W lokalach wyborczych będzie instrukcja o sposobie głosowania.

O decyzji obwodowej komisji poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Były minister środowiska Jan Szyszko był kandydatem PiS w wyborach do Sejmu; miał startować z czwartego miejsca na liście w okręgu podwarszawskim.

Okręgowa komisja wyborcza w Warszawie II podjęła w środę decyzję, że wydrukowane już karty do głosowania w okręgu nr 20 nie będą drukowane ponownie.

Kodeks wyborczy mówi, że jeśli po wydrukowaniu kart do głosowania okręgowa komisja wyborcza skreśli z listy nazwisko kandydata m.in. z przyczyny jego śmierci, nazwisko tego kandydata pozostawia się na wydrukowanych kartach do głosowania.

Informację o skreśleniu oraz o warunkach decydujących o ważności głosu oddanego na takiej karcie podaje się do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia i zapewnia jego rozplakatowanie w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Podczas wydawania kart, wyborcy są też pouczani przez członków komisji wyborczej o sposobie głosowania.

Jeśli wyborcy zagłosują jednak na zmarłego kandydata, ich głos nie traci swojej ważności, tylko przechodzi na listę komitetu.

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 jko55

pytanie do moderatora - dlaczego z jednego ip mozna głosowac w waszym portalu wiele razy??
czy nabijacie sobie w ten sposob statystyki???

! Odpowiedz
10 8 jaykob

Nareszcie, Pan Bóg nieruchliwy, ale sprawiedliwy.

! Odpowiedz
7 8 smallsaver

Jakby to powiedział Indianin - odszedł do Krainy Wiecznych Łowów.

! Odpowiedz
7 5 uczen_manueli_g

No też sobie pomyślałem. Skoro robił przejazdy karocą z Pacyfikiem /taki biskup co powinien w sumo walczyć/ to znaczy ,że był wyznawcą teorii piekła i nieba albo czyśćca.Choć są to dla mnie zagadkowe pojęcia to jednak gdzieś ten Szyszko zawędrował.No i teraz pytanie gdzie?
I czy będzie przekazywał instrukcje dla szczerbatego. W postaci objawień u córki leśniczego np.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 5 madarot

Maciora i kaczor...

! Odpowiedz
23 21 crazycat

o ironio przekręcił się na płuca

! Odpowiedz
44 17 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 52 pkc

Ekooszołomstwo otwiera szampany . Lewactwo tęczowe nago wyje z radości.

! Odpowiedz
60 40 langdon25

Lasy odetchnęły .
Sarny, jelenie, rysie i wiewiórki odetchnęły .
Korniki odetchnęły .

! Odpowiedz
4 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil