REKLAMA

Narodowy Bank Polski: ceny mieszkań będą spadać

Krzysztof Kolany2012-03-13 13:16główny analityk Bankier.pl
publikacja
2012-03-13 13:16
Eksperci Narodowego Banku Polskiego oczekują kontynuacji umiarkowanej korekty cen mieszkań. Dostępność nieruchomości mieszkaniowych ma w końcu powrócić do stanu sprzed boomu kredytowego.

„W IV kw. 2011 r. w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, podobnie jak w poprzednich kwartałach, miały miejsce procesy dochodzenia do nowego poziomu równowagi długookresowej.” – można przeczytać w najnowszym raporcie NBP dotyczącym sytuacji na rynku nieruchomości.

Transakcyjne ceny m kw. mieszkania na rynku pierwotnym Źródło: NBP na podstawie PONT Info Nieruchomości.

„Boom na rynku mieszkaniowym w latach 2005-2007 spowodował gwałtowny skok cen, który z opóźnieniem pociągnął za sobą ceny produkcji budowlano-montażowej oraz czynników produkcji, w tym ceny materiałów i robocizny” – przyznają autorzy Raportu. Ale od trzech lat trwa realny spadek kosztów, któremu towarzyszył nominalny wzrost dochodów Polaków. „W efekcie brak jest miejsca na przeceny mieszkań większe niż obserwowane w przeszłości, z przyczyn fundamentalnych, jakkolwiek umiarkowana korekta cen będzie nadal miała miejsce w najbliższym czasie” - konkludują analitycy Narodowego Banku Polskiego.

Dlaczego mieszkania są tak drogie?


Raport NBP podaje, że średnie marże dla rozpoczynanych projektów deweloperskich wyniosły 40% i wahały się od 25% w Łodzi do 50% w Poznaniu. To przekłada się na ok. 25% przeciętnej operacyjnej rocznej rentowności brutto. Utrzymujące się stosunkowo wysokie zyski deweloperów mogą być zaskoczeniem z uwagi na fakt rosnącej nadwyżki niesprzedanych mieszkań. Na koniec 2011 roku na 6 największych rynkach w Polsce w ofercie znajdowało się prawie 50 tys. lokali, czyli o 20 tysięcy więcej niż na początku 2010 roku.

Struktura ceny m kw. powierzchni użytkowej mieszkania w Krakowie Źródło: NBP.
Dane dla Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Poznania dostępne są na stronie 13 Raportu.

Na tak wysokie marże pozwalają deweloperom nabywcy mieszkań, którzy posiłkują się tanim kredytem. Według NBP realne oprocentowanie kredytu w złotych wyniosło zaledwie 2%. Dzięki rządowemu programowi „Rodzina na Swoim”, w ramach którego podatnicy przez osiem lat spłacają nabywcy mieszkania połowę odsetek, realny koszt finansowania nieruchomości był ujemny i w czwartym kwartale wynosił niespełna –2%.

Realne i nominalne oprocentowania kredytów hipotecznych w PLN Źródło: NBP.

Mieszkania będą bardziej dostępne


Dobrą wiadomością dla potencjalnych nabywców nieruchomości jest ich rosnąca dostępność. Pod koniec ubiegłego roku za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw można było kupić ponad pół metra kwadratowego mieszkania we Wrocławiu czy Krakowie, podczas gdy w roku 2007 wskaźnik ten spadł do niespełna 0,4. Pensja warszawska kupowała 0,6 metra, a gdańska aż 0,8. Według ekspertów NBP relacja ta będzie rosnąć, dopóki nie osiągnie stanu sprzed boomu kredytowego, gdy za przeciętne wynagrodzenie można było kupić 0,8-1,0 metra kwadratowego mieszkania.

Dostępność m kw. mieszkania za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw
Źródło: NBP na podstawie danych GUS i Pont Info Nieruchomości

Krzysztof Kolany
Bankier.pl
Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Do pobrania

NBP4pngNBP4pngNBP4pngNBP4png
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~andziks
Sytuacja na rynku pozwoliła przewidzieć wydarzenia tego typu. Można się również spodziewać tego, że najbliższym czasie na rynku nieruchomości komercyjnych dojdzie do wielu poważnych transakcji. Wyceny niektórych hale Jartomu są na tyle atrakcyjne, że inwestorzy muszą się skusić. szczególnie, że takich hal jest nawet Sytuacja na rynku pozwoliła przewidzieć wydarzenia tego typu. Można się również spodziewać tego, że najbliższym czasie na rynku nieruchomości komercyjnych dojdzie do wielu poważnych transakcji. Wyceny niektórych hale Jartomu są na tyle atrakcyjne, że inwestorzy muszą się skusić. szczególnie, że takich hal jest nawet kilkanaście.
~depresja123
Jak patrzę na te mieszkania , to wyglądają one jak kurniki, albo jak za Gomułki.
NP. 40ME Z JEDNYM OKNEM. Ciemne kuchnie, łazienki .Wszystko jak najtaniej, byle jak. Kto to kupi ?
Chyba jakiś desperat.
tragedia.
A i tak kosztują majątek. Szukam mieszkania dwupokojowego w Warszawie i nie mogę znależć.
~Gondek
Demonizujesz, jest też sporo ciekawych, a nawet nietypowych planów, rzuć tylko okiem:
http://www.sand-city.pl/index.php?page=oferta
nie jest zresztą wcale powiedziane, że musisz kupować w samej Warszawie. W takim Piasecznie na pewno jest taniej.
~Amia
No własnie,ale czy koniecznie musi być Wawa? czasami z okolic można łatwiej i szybciej dojechać do pracy/szkoły,a po drugie mieszkania sa dużo tańsze. Teraz każdy przeciętny obywatel szuka mieszkania 2-3 pokojowego,bo wiadomo,na wieksze nas nie stać,dlatego pewnie ciężko znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.Ale jak już(chyba moj No własnie,ale czy koniecznie musi być Wawa? czasami z okolic można łatwiej i szybciej dojechać do pracy/szkoły,a po drugie mieszkania sa dużo tańsze. Teraz każdy przeciętny obywatel szuka mieszkania 2-3 pokojowego,bo wiadomo,na wieksze nas nie stać,dlatego pewnie ciężko znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.Ale jak już(chyba moj przedmówca) wspomniał w nowym budownictwie mieszkania są bardzo interesujące. Coś takiego jest całkiem calkiem http://www.sand-city.pl/plany/86--40,72M2.pdf ,co prawda kuchnia ciemna,ale polaczona z salonem z przeszklona prawie cala sciana,wiec światła dziennego raczej nie powinno zabraknąc.
~~m odpowiada ~Amia
Dnia 2012-04-17 o godz. 13:58 ~Amia napisał(a):
> No własnie,ale czy koniecznie musi być Wawa? czasami z
> okolic można łatwiej i szybciej dojechać do pracy/szkoły,a
> po drugie mieszkania sa dużo tańsze. Teraz każdy przeciętny
> obywatel szuka mieszkania 2-3 pokojowego,bo wiadomo,na
> wieksze nas nie
Dnia 2012-04-17 o godz. 13:58 ~Amia napisał(a):
> No własnie,ale czy koniecznie musi być Wawa? czasami z
> okolic można łatwiej i szybciej dojechać do pracy/szkoły,a
> po drugie mieszkania sa dużo tańsze. Teraz każdy przeciętny
> obywatel szuka mieszkania 2-3 pokojowego,bo wiadomo,na
> wieksze nas nie stać,dlatego pewnie ciężko znaleźć coś
> odpowiedniego dla siebie.Ale jak już(chyba moj przedmówca)
> wspomniał w nowym budownictwie mieszkania są bardzo
> interesujące. Coś takiego jest całkiem calkiem
> http://www.sand-city.pl/plany/86--40,72M2.pdf ,co prawda
> kuchnia ciemna,ale polaczona z salonem z przeszklona prawie
> cala sciana,wiec światła dziennego raczej nie powinno
> zabraknąc.

Sprzedaż nie idzie, że spamujesz fora bankiera?
http://www.bankier.pl/forum/temat_re-ceny-nowych-mieszkan-nadal-spadaja,11217160.html
~Kupujacy odpowiada ~Gondek
Haha w piasecznie za aka kase? Widac deweloper chce na forach robic ludziom wode z mozg. Koszt metra to maks 3k. Zachłanne szuje...
~Analytyk
Możliwe są zatem DWA SCENARIUSZE:
1. Powolny spadek cen rzędu kilku procent rocznie przez kolejne 5 lat, by razem z inflacją osiągnąć -30%.
2. Następuje przyspieszony spadek cen, korekta trwa max, 2 lata i osiąga -30% w stosunku do dzisiejszych cen.

Obstawiam drugi scenariusz, gdyż:
- niektórzy deweloperzy nie uprawiają
Możliwe są zatem DWA SCENARIUSZE:
1. Powolny spadek cen rzędu kilku procent rocznie przez kolejne 5 lat, by razem z inflacją osiągnąć -30%.
2. Następuje przyspieszony spadek cen, korekta trwa max, 2 lata i osiąga -30% w stosunku do dzisiejszych cen.

Obstawiam drugi scenariusz, gdyż:
- niektórzy deweloperzy nie uprawiają zmów cenowych i aktywnie sprzedają po niskich cenach (jednak nie mówią tego wszystkim otwarcie na necie, bo się boją 'wielkich'), a tego inni im wkrótce pozazdroszczą, jak zacznie jeszcze mocniej dokuczać problem z płynnością finansową
- GIGANTYCZNA przewaga podaży nad popytem, rekordowa podaż mieszkań w historii nie pozwoli czekać, gdyż ten jeden aspekt musi wywołać wojnę cenową, tego nie da się zatrzymać, nawet zmowy cenowe nie pomogą
- młodzi ludzie nie mają po prostu kasy, a koniec dotacji RNS i urealnienie zdolności kredytowej oraz niż demograficzny gwarantują ustawiczny powolny lub szybszy spadek popytu.

proste
~bubu
Co to za przyklad reprezentatywny marzy dewelopera na przykladzie Krakow w cenie 8000 zl za m2? Przeciez to musi byc bdb lokalizacja i grunt nie kostuje tu 500 zl ale predzej 2000 zl.
90 % rynku deweloperskiego w kraju to cenie nie 8000 zl a 4-5 tys zl. Takie analizay na podstawie Mokotow, Sopot, czy z widokiem na Wawel nie maja
Co to za przyklad reprezentatywny marzy dewelopera na przykladzie Krakow w cenie 8000 zl za m2? Przeciez to musi byc bdb lokalizacja i grunt nie kostuje tu 500 zl ale predzej 2000 zl.
90 % rynku deweloperskiego w kraju to cenie nie 8000 zl a 4-5 tys zl. Takie analizay na podstawie Mokotow, Sopot, czy z widokiem na Wawel nie maja sensu.
Gdy mieszkanie ma cene 4500 zl za m2 to marza wynosi ok 1000 zl. Od tego mamy jeszcze koszty firmy i jest szansa na 200 - 300 zl zysku, czyli 7 %.
Tymczasem autor operuje enigmatycznym pojeciem zysk skumulowany. To nie jest zysk a marza.
~deweloper
otóż to. Ja sprzedaję apartamenty w krakowie na skawinskiej. Cena 14 tys/m2 i ani złotówki taniej. Jak ktoś chce to kupi, bo w takim miejscu taniej nie będzie nigdy. Inni pójdą na bieżanów za 4 tys za m2. Lokalizacja, otóż to.
~oszołom
Mieszkań potrzebują ludzie młodzi. Nie dostaną oni jednak szans na naszym rynku pracy. Do tego zaczynający sie kryzys dołoży swoje. Realne dochody Polaków znacznie spadną. Drastyczny wzrost bezrobocia, ktore w ciągu najbliższych trzech lat przekroczy 20%. Bezrobocie wśród młodych potencjalnych kupców przekroczy 50%. W roku 2015 Mieszkań potrzebują ludzie młodzi. Nie dostaną oni jednak szans na naszym rynku pracy. Do tego zaczynający sie kryzys dołoży swoje. Realne dochody Polaków znacznie spadną. Drastyczny wzrost bezrobocia, ktore w ciągu najbliższych trzech lat przekroczy 20%. Bezrobocie wśród młodych potencjalnych kupców przekroczy 50%. W roku 2015 ceny nieruchomości będą o co najmniej 30% niższe niż obecnie. Ja mam dwa mieszkaniia i nie zamierzam żadnego sprzedać. tylko dlatego że nie ma w co zainwestować tych pieniędzy. W grę wchodzi zamiana jednego z nich na:
1 Pięć ton konserwowych przetworów mięsnych.
2 Siedem ton konserwowanego chleba.
3 Tysiąc litrów alkocholu.
4 Trzy karabinki kbk AK z tłumikami, systemami noktowizji i 100 tys sztuk amunicji

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki