Najpierw umowa, potem praca - nowe regulacje prawne

2016-08-31 06:01
publikacja
2016-08-31 06:01
fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Od 1 września pracodawca zatrudniający na etat będzie musiał podpisać umowę z pracownikiem przed podjęciem przez niego pracy. W przeciwnym wypadku zapłaci, i to słono, bo nawet do 30 tys. zł. Nowe regulacje w końcu łatają dziurawe prawo i dają możliwość egzekwowania go przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP).

Według dotychczasowych przepisów pracodawca miał obowiązek podpisać umowę o pracę z pracownikiem etatowym do końca jego pierwszego dnia zatrudnienia. Była to luka prawna.

- W praktyce nieuczciwi pracodawcy wykorzystywali ten przepis i nie podpisywali z pracownikiem pierwszego dnia umowy o pracę, zwlekali z tym. W przypadku kontroli PIP pracodawca bronił się, że ma czas do końca dnia na podpisanie umowy, przez co mógł uniknąć grzywny - mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Jacek Sosnowski. W ten sposób zatrudniający oszczędzał na ubezpieczaniu, a pracownik nawet miesiącami pracował bez wymaganych składek i ochrony.

- Nowe przepisy prawne kończą z możliwością uprawiania tego procederu. Teraz pracodawca będzie zmuszony podpisać umowę o pracę lub chociażby oświadczenie z wyszczególnionymi warunkami pracy przed jej rozpoczęciem przez pracownika. Dzięki tym zmianom zyskają nie tylko zatrudniane osoby, lecz także PIP, której łatwiej będzie kontrolować i egzekwować prawo - stwierdza rozmówca.


Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~maximus
Kolejne regulacje, kolejne wtrącanie sie panstwa do biznesu. Lubię ten rząd, ale ile to jeszcze potrwa. Bo niby w czym to ma pomóc? Jak nieuczciwy pracodawca to zawsze znajdzie lukę w naszym dziurawym prawie, aby nie zaplacic, aby oszukac pracownika. I teraz niby stanie sie moralny? Jak nieuczciwy to tzreba zmienic pracę i Kolejne regulacje, kolejne wtrącanie sie panstwa do biznesu. Lubię ten rząd, ale ile to jeszcze potrwa. Bo niby w czym to ma pomóc? Jak nieuczciwy pracodawca to zawsze znajdzie lukę w naszym dziurawym prawie, aby nie zaplacic, aby oszukac pracownika. I teraz niby stanie sie moralny? Jak nieuczciwy to tzreba zmienic pracę i tyle. Ja tak zawsze robiłem i nie potrzebowalem kolejnych urzedników i przepisów.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki