Morawiecki: Od 1 stycznia 2018 r. kwotą wolną od podatku - 8 tys. zł

Nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i zmian w podatku VAT; od 1 stycznia 2018 roku zwiększymy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press / FORUM)

Morawiecki został zapytany, czy w związku z dobrą sytuacją budżetową planowane są zmiany w podatkach, np. obniżenie stawki VAT.

"Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT" - odparł wicepremier.

Przypomniał, że poprzednie rządy podnosiły podatki 21 razy. "My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków" - podkreślił.

"Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób" - poinformował wicepremier.

"Podniesiemy też próg z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł - ten od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej i obecnie poprzedniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł" - dodał Morawiecki.

"Dzisiaj beneficjentem kwoty wolnej od podatku jest 3 mln 400 tys. osób. W nowym systemie będzie to 5-6 mln osób" - powiedział.

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle.

W przypadku dochodów w przedziale 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest tzw. degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów. Osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł, ale mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł (w praktyce oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr). Dla podatników o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł kwota wolna znowu spada - do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł. Osobom zarabiającym więcej nie przysługuje kwota wolna od podatku w ogóle.

autor: Katarzyna Fiuk oraz Marcin Musiał (PAP)

edytor: Bożena Dymkowska

kfk/ mmu/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sztos1

Jestem dumny z polskiego rządu , premiera etc. , że podniósł kwote wolna od podatku , że emeryci mają leki za darmo , że dzieci mają 500+ . NIE DA SIE da da ,da się .

! Odpowiedz
0 1 do_niczego

Jaką kwotę wolną od Podatku mają Politycy? W przeliczeniu 6 tyś EURO. Z reszty społeczeństwa zrobili dziadów.Powiedzenie się sprawdza"CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM"też będę WILKIEM przy wyborach.Każdy człowiek ma prawo do równego traktowania.

! Odpowiedz
1 8 spedytor

Panie Morawiecki musisz pan poinformowac iz ta kwota wolna dotyczy niewielu Polaków

! Odpowiedz
8 67 mmarm

Czytajcie ze zrozumieniem!!! Dla kogo ta wolna kwota - jesteście aż tacy biedni ze z niej skorzystacie??? To zwykly populizm i robienie nas w balona.

! Odpowiedz
2 23 mumrak

Słupki się utrzymają ale Święty Mikołaj ma inne zadania.

! Odpowiedz
16 49 trooper

A Ziobro znów zdeptał konstytucję odwołująć bezpodstawnie i bezprawnie sędziów wg niekonstytucyjnej ustawy. Czym się tłumaczą? Że każdą ustawę uznaje sie za konstytucyjną dopóki TK nie stwierdzi inaczej! W jakim kraju my żyjemy, absurdy wykorzystuje się do zagrań politycznych a rząd wykorzystuje kruczki i tylne drzwi do gwałcenia konstytucji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 8 silvio_gesell

Możesz odwołać sędziów zgodnie z art 180 Konstytucji. Ale jej nie przeczytałeś, więc nie jesteś obywatelem a tylko mieszkańcem Polski.

! Odpowiedz
82 23 polityk_przy_korycie

Czy lubimy PiS czy nie, trzeba przyznac ze co do kwoty wolnej od podatku dotrzymal slowa. Brawo i oby tak dalej.

! Odpowiedz
10 30 krypsy

Kwota wolna powinna być jeszcze wyższa. Co najmniej 10-12k. W Wielkiej Brytanii to 11tys. GBP. Zwlekali z tym jak mogli. Na przed wyborami sobie zostawili – zwykły cynizm.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl