Morawiecki: Od 1 stycznia 2018 r. kwotą wolną od podatku - 8 tys. zł

Nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i zmian w podatku VAT; od 1 stycznia 2018 roku zwiększymy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press / FORUM)

Morawiecki został zapytany, czy w związku z dobrą sytuacją budżetową planowane są zmiany w podatkach, np. obniżenie stawki VAT.

"Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT" - odparł wicepremier.

Przypomniał, że poprzednie rządy podnosiły podatki 21 razy. "My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków" - podkreślił.

"Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób" - poinformował wicepremier.

"Podniesiemy też próg z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł - ten od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej i obecnie poprzedniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł" - dodał Morawiecki.

"Dzisiaj beneficjentem kwoty wolnej od podatku jest 3 mln 400 tys. osób. W nowym systemie będzie to 5-6 mln osób" - powiedział.

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle.

W przypadku dochodów w przedziale 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest tzw. degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów. Osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł, ale mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł (w praktyce oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr). Dla podatników o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł kwota wolna znowu spada - do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł. Osobom zarabiającym więcej nie przysługuje kwota wolna od podatku w ogóle.

autor: Katarzyna Fiuk oraz Marcin Musiał (PAP)

edytor: Bożena Dymkowska

kfk/ mmu/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 loginxxx

PAN MORAWIECKI ZAPOMNIAŁ DODAĆ, ŻE SOBIE I KOLEGOM USTALIŁ ZUPEŁNIE INNĄ KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU MIANOWICIE JEST TO KWOTA 30.000,00. (WY I TAK NIE MIELIBYŚCE JEJ Z CZEGO ODLICZYĆ, NIE DOSTAJECIE TAK JAK RZĄDZĄCY PARUNASTOTYSIĘCZNYCH WYNAGRODZEŃ, DODATKÓW, UPOSAŻENIA, DIET, ITD) TAK WIĘC DRODZY RODACY JAK WASZE SAMOPOCZUCIE ?? CIESZYCIE SIĘ Z RZUCONEGO WAM OCHŁAPU? A WSZYSTKO PO TO ABY ZYSKAĆ WASZE POPARCIE I CIESZYĆ SIĘ DOSTATNIM ŻYCIEM JAK NAJDŁUŻEJ. WAM 500+ A SOBIE PARĘDZIEŚIĄT RAZY WIĘCEJ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 8 sztos1

Jestem dumny z polskiego rządu , premiera etc. , że podniósł kwote wolna od podatku , że emeryci mają leki za darmo , że dzieci mają 500+ . NIE DA SIE da da ,da się .

! Odpowiedz
2 8 do_niczego

Jaką kwotę wolną od Podatku mają Politycy? W przeliczeniu 6 tyś EURO. Z reszty społeczeństwa zrobili dziadów.Powiedzenie się sprawdza"CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM"też będę WILKIEM przy wyborach.Każdy człowiek ma prawo do równego traktowania.

! Odpowiedz
1 22 spedytor

Panie Morawiecki musisz pan poinformowac iz ta kwota wolna dotyczy niewielu Polaków

! Odpowiedz
9 83 mmarm

Czytajcie ze zrozumieniem!!! Dla kogo ta wolna kwota - jesteście aż tacy biedni ze z niej skorzystacie??? To zwykly populizm i robienie nas w balona.

! Odpowiedz
2 26 mumrak

Słupki się utrzymają ale Święty Mikołaj ma inne zadania.

! Odpowiedz
20 50 trooper

A Ziobro znów zdeptał konstytucję odwołująć bezpodstawnie i bezprawnie sędziów wg niekonstytucyjnej ustawy. Czym się tłumaczą? Że każdą ustawę uznaje sie za konstytucyjną dopóki TK nie stwierdzi inaczej! W jakim kraju my żyjemy, absurdy wykorzystuje się do zagrań politycznych a rząd wykorzystuje kruczki i tylne drzwi do gwałcenia konstytucji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 14 silvio_gesell

Możesz odwołać sędziów zgodnie z art 180 Konstytucji. Ale jej nie przeczytałeś, więc nie jesteś obywatelem a tylko mieszkańcem Polski.

! Odpowiedz
92 28 polityk_przy_korycie

Czy lubimy PiS czy nie, trzeba przyznac ze co do kwoty wolnej od podatku dotrzymal slowa. Brawo i oby tak dalej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.