REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Mocna korekta na polskich obligacjach

2022-10-24 12:45
publikacja
2022-10-24 12:45

Piątkowa sesja mogła przynieść lokalne przesilenie na rynku polskiego długu. Poniedziałkowe przedpołudnie stało pod znakiem gwałtownego spadku rentowności emitowanych przez rząd Polski.

Mocna korekta na polskich obligacjach
Mocna korekta na polskich obligacjach
fot. whitelook / / Shutterstock

Przed weekendem informowaliśmy Państwa o trwającej wyprzedaży polskich obligacji i przekroczeniu kolejnej psychologicznej bariery. Wtedy to po raz pierwszy rentowności obligacji 10-letnich sięgnęły 9%, a dwuletnich znalazły się na najwyższych poziomach od przeszło 20 lat. Według części analityków rynek wszedł w okres paniki, a rentowności znalazły się blisko szczytu.

Poniedziałkowe przedpołudnie zdaje się, póki co potwierdzać te teorie. Na całej długości krzywej terminowej zaobserwowaliśmy potężne, przekraczające 40 punktów bazowych spadku rentowności. Malejąca rentowność sugeruje wzrost ceny obligacji o stałym kuponie. W przypadku papierów 10-letnich rentowność w terminie do wykupu (YTM) malała o 42 pb., do 8,34%. Obligacje 2-letnie oferowały 8,66% YTM, czyli o 34 mniej niż w piątek.

Reklama

Premier interweniuje. Zagranica kupuje?

Tak silny spadek rentowności sugeruje, że na rynku pojawił się silny popyt. Bardzo możliwe, że zgłaszany przez inwestorów zagranicznych, których mogła skusić przeszło 9-rentowność obligacji europejskiego państwa o ratingu inwestycyjnym. O powadze sytuacji świadczą też wygłoszone w sobotę komunikaty premiera Mateusza Morawieckiego.

- W krajowej polityce fiskalnej będziemy dążyli do zacieśnienia tej polityki w najbliższym czasie. Nie planujemy żadnych kolejnych wydatków, poza tymi już zaplanowanymi w budżecie – powiedział premier. Był to klarowny sygnał wystosowany do zagranicznych wierzycieli Polski, zapowiadający okiełznanie mocno ekspansywnej polityki fiskalnej obecnego rządu.

Premier dodał, że krajowa polityka fiskalna „będzie dążyła do opanowania inflacji” i że nie są planowane żadne nowe istotne wydatki socjalne (co jednak nie obejmuje już obiecanych dodatków energetycznych czy n-tych emerytur). W wypowiedziach szefa rządu znalazła się także sugestia, że RPP w listopadzie dokona solidnej podwyżki stóp procentowych. Po zaskakującym październikowym braku takowej rynek zaczął się obawiać, czy Rada Polityki Pieniężnej na poważnie traktuje swój mandat utrzymania inflacji w ryzach 2,5-procentowego celu w średnim terminie.

Zwrot na polskim długu był także pokłosiem zmiany sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Za Atlantykiem pojawiły się spekulacje, że po listopadzie Fed zrezygnuje z 75-punkotywhc podwyżek stóp procentowych, przechodząc na interwał 50-punktowy. Tego typu spekulacje oparte o artykuł w „The Wall Street Journal” doprowadziły jeszcze w piątek do zdecydowanego spadku rentowności Treasuries. Dodajmy, że był to odwrót z najwyższych poziomów od przeszło dekady.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (78)

dodaj komentarz
andrettoni
Ciekawe czym to spłacimy?
prawdziwynierobot
Pracą naszych wnuków, bo o nas czy o dzieciach nawet nie wspominam
drabio
Jak rząd wycofuje się z emisji, premier nagle zapowiada zacieśnienie to znaczy że sytuacja jest poważna. To raczej nie zagranica zgłasza wyższe zapotrzebowanie tylko podaż zmalała... Przynajmniej chwilowo.

Kto pisał ten artykuł... Na jakiej podstawie stwierdza że zainteresowanie zagranicy obligacjami wzrosło?
friedens
Cudów nie ma. Są za to manipulacje. Polskie obligi mają niska stopę zwrotu, uwzględniając np inflację oraz nie są płynne. Po co komu zamrożony w śmieciowych złotych kapitał? Ile w przeliczeniu na CHF, USD lub Euro będzie ten kapitał wart za pół roku? A co będzie, jeśli RPP obniży stopy o np.1000 pb? Większość rady to przecież pisowcy,Cudów nie ma. Są za to manipulacje. Polskie obligi mają niska stopę zwrotu, uwzględniając np inflację oraz nie są płynne. Po co komu zamrożony w śmieciowych złotych kapitał? Ile w przeliczeniu na CHF, USD lub Euro będzie ten kapitał wart za pół roku? A co będzie, jeśli RPP obniży stopy o np.1000 pb? Większość rady to przecież pisowcy, a oni do tego się aż palą.
po_co
PiSowcy ale nie obniżą stóp.
Rząd potrzebuje gotówki w czasie kampanii, jeżeli RPP wybierze drogę Erdogan to złotówka się zapadnie.
dziadek55
Złoto,Waluty EUR ,USD,CHF mają dzisiaj wysoką stopę zwrotu- NA MINUSIE .Acha nieruchomości -z zerowym popytem/dosłownie popyt w niektórych województwach zerowy/ Polskie obligacje nie są płynne -te które ja kupiłem są płynne- przycisk przedterminowy wykup- a odsetki co miesiąc na koncie/ROR/ i zostają-kapitał po 5 dniach roboczych Złoto,Waluty EUR ,USD,CHF mają dzisiaj wysoką stopę zwrotu- NA MINUSIE .Acha nieruchomości -z zerowym popytem/dosłownie popyt w niektórych województwach zerowy/ Polskie obligacje nie są płynne -te które ja kupiłem są płynne- przycisk przedterminowy wykup- a odsetki co miesiąc na koncie/ROR/ i zostają-kapitał po 5 dniach roboczych z uwzględnieniem drobnej opłaty wraca na konto bankowe - to gdzie tu brak płynności .Co innego EUR/można przewalutować dopiero po wzroście kursu -czekaj tatka latka .Ile będzie wart kapitał PLN z obligacji za pół roku .Kapitał 100 tys PLN w 2023 w obligacjach będzie do zwrotu /COI/-110-115 tys PLN .Przy kursie EUR 4,5 /za pół roku- przeliczyć można samodzielnie stratę..........Stopy moim skromnym zdaniem 100-150 pkt w górę do końca roku. Pozdrawiam wszystkich logicznie piszących niezależnie z której strony
socjalistyczneg
....chwilowa korekta...i jedziemy up!
jan888
Rośnie oprocentowanie polskich obligacji i koszty obsługi długu mogą sięgnąć 100 mld zł, a Dług ukryty poza budżetem to już ponad 422 mld zł.:
https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-obligacje-skarbowe-idziemy-na-100-mld-zl-odsetek,nId,6364033
dziadek55
Obligacje COI/najbardziej popularne/ -oprocentowanie w 2023 roku/ możliwe ok 15%/ ,popyt stabilny i duży. W trzecim kwartale ok 50 mld zakupionych obligacji. Jeśli Polacy odmrożą i przewalutują EUR ,zwłaszcza Ci co kupili emocjonalnie w marcu22 - to wynik zakupu obligacji w czwartym kwartale będzie ho,ho. Opozycja będzie larum Obligacje COI/najbardziej popularne/ -oprocentowanie w 2023 roku/ możliwe ok 15%/ ,popyt stabilny i duży. W trzecim kwartale ok 50 mld zakupionych obligacji. Jeśli Polacy odmrożą i przewalutują EUR ,zwłaszcza Ci co kupili emocjonalnie w marcu22 - to wynik zakupu obligacji w czwartym kwartale będzie ho,ho. Opozycja będzie larum głosić o spadku rentowności ale NBP strategie ma czytelną . Pozdrawiam obie strony

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki