REKLAMA

Liczba pozwów Santandera w sprawach kredytów frankowych w IV kw. wzrosła o 250

2020-01-29 10:14
publikacja
2020-01-29 10:14

Grupa Santander Bank Polska pod koniec 2019 roku była pozwana w 1 508 sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, co oznacza, że w ciągu czwartego kwartału liczba pozwów wzrosła o 250 - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

/ fot. Jon Nazca / Reuters

"Po wyroku TSUE widzimy wzrost pozwów, jest ich dwukrotnie więcej niż w I połowie roku” – powiedział Gajewski podczas konferencji.

"Chcemy to rozstrzygać polubownie, ale to rozwiązanie nie może polegać na tym, że to kredyt złotowy na LIBOR. Poza tym każda opcja jest możliwa” – dodał.

Santander poinformował w środę, że obecnie trudno jest jednoznacznie ocenić wpływ październikowego orzeczenia TSUE na orzecznictwo w sprawach dotyczących walutowych kredytów hipotecznych, a tym samym dokonać estymacji związanego z nimi ryzyka prawnego.

"Wiemy, że jest coraz więcej spraw sądowych, pojawia się coraz więcej opinii w tej sprawie. Nie ma ukształtowanego orzecznictwa, za każdym kolejnym wyrokiem pojawiają się nowe kwestie dotyczące skutków nieważności umów” – powiedział Gajewski.

W IV kwartale rezerwa na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych obciążająca pozostałe koszty operacyjne wyniosła w sumie 173 mln zł, z czego w Santander Bank Polska 149 mln zł, a w Santander Consumer Bank 24 mln zł. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mwl
"Chcemy to rozstrzygać polubownie, ale to rozwiązanie nie może polegać na tym, że to kredyt złotowy na LIBOR. Poza tym każda opcja jest możliwa” - a to ciekawe w jaki sposób chcą to rozwiązywać. mogliby się podzielić tą wiedzą
bartosz_chf
Fala po TSUE dopiero nadejdzie.
To co bank odnotował to po prostu naturalny wzrost zainteresowania konsumentów pozwami z okolic kwietnia-lipca 2019.
Fala pozwów po TSUE objawi się luty-kwiecien. Od 3 do 6 miesięcy trwa przygotowanie pozwu przez kancelarie, szybciej jeśli konsument jest bardziej zorientowany i zebrał
Fala po TSUE dopiero nadejdzie.
To co bank odnotował to po prostu naturalny wzrost zainteresowania konsumentów pozwami z okolic kwietnia-lipca 2019.
Fala pozwów po TSUE objawi się luty-kwiecien. Od 3 do 6 miesięcy trwa przygotowanie pozwu przez kancelarie, szybciej jeśli konsument jest bardziej zorientowany i zebrał już wszelkie dokumenty od banku. Wolniej (6mscy) jesli bank robi trudności w przekazaniu listy wypłat i spłat.
Zatem chwila moment banksterzy, jeszcze macie miesiąc może dwa i się zacznie ...

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki