REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kurs euro powyżej 4,70 zł. Frank po rekordowe 4,51 zł

2021-11-22 10:31
publikacja
2021-11-22 10:31

Poniedziałkowy poranek przyniósł kontynuację fali jesiennego osłabienia złotego. Polska waluta w relacji do euro jest najsłabsza od marca 2009 roku i osiągnęła nowe rekordy słabości w relacji do franka szwajcarskiego.

Kurs euro powyżej 4,70 zł. Frank po rekordowe 4,51 zł
Kurs euro powyżej 4,70 zł. Frank po rekordowe 4,51 zł
fot. Frederic Muller / / Shutterstock

Tak źle z naszą walutą nie było od ponad 12 lat. Kurs euro po wzroście o prawie 4 grosze o godzinie 10:31 znalazł się na poziomie 4,7205 zł, osiągając najwyższą wartość od 31 marca 2009 roku! Tylko od początku września kurs EUR/PLN wzrósł już o przeszło 20 groszy. Natomiast od początku roku polska waluta osłabiła się względem euro o 3,4%.

Zatem jak na razie potwierdzają się nasze zeszłotygodniowe obawy, że kurs euro może w średnim terminie zmierzać w pobliże historycznych szczytów z marca 2004 i lutego 2009. W obu przypadkach są to poziomy przekraczające 4,90 zł. Brakuje nam do nich nieco ponad 20 groszy, który to dystans rynek jest w stanie pokonać w ciągu kilku tygodni.

Reklama

Przeciwko złotemu przemawiają nie tylko czynniki krajowe w postaci inflacji uciekającej bankowi centralnemu, sporu polskiego rządu z Komisją Europejską grożącego wstrzymaniem wypłaty środków w ramach Europejskiego Planu Odbudowy, jak również pogarszające się statystyki covidowe i sytuacja na granicy z Białorusią. Cierpi także węgierski forint, co by sygnalizowało, że negatywny sentyment inwestorów dotyka nie tylko złotego.

Naszej walucie z pewnością nie pomaga siła dolara amerykańskiego, który na parze z euro notowany jest na najmocniejszych poziomach od lipca 2020. W rezultacie za dolara na polskim rynku płacimy już ponad 4,18 zł, czyli o przeszło 3 grosze więcej niż przed weekendem i najwięcej od zeszłorocznego maja.

Rekordowo drogi jest już frank szwajcarski. W poniedziałek rano helwecka waluta była wyceniana na przeszło 4,51 zł, czyli o 4,6 grosza więcej niż przed weekendem. Oznacza to, że od czerwca frank podrożał już o 46 groszy, wybijając nie tylko 5-letni szczyt z marca 2020, ale nawet rekord wszech czasów ustanowiony po pamiętnym „frankogeddonie” z 15 stycznia 2015 roku. Więcej o kwestii CHF pisaliśmy w tekście zatytułowanym „Frank szwajcarski coraz droższy. Kluczowy poziom blisko”.

KK

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (78)

dodaj komentarz
jenak
Drodzy forumowicze, tuż nieopodal jest artykuł, co prawda nie wytłuszczony, który brzmi sensacyjnie.... Gospodarka gumofilców z PISu radzi sobie nadzwyczaj dobrze w pandemii. A więc na nic złorzeczenia. Zupełnie niezależny gość z OECD wydał wyrok i stoi tam jak wyżej.

Przykre to, nieprawdaż?
kaczdzonjar
My dumny naród nie potrzebujemy nikogo, za sprawą umiłowanego wodza wstaliśmy z kolan, zyje się u nas wspaniale - już to słyszałem .... Turcja, Wenezuela itd... Pisland i jego intelektualiści zrobili ze Złotego szmatę, a Polacy każdego dnia biednieją, ale co tam wróca wczasy pracownicze w kraju - po co wyjeżdzac za grnice i zwiedzac świat.
osiemgwiazd
A mówił, że grozi Polsce deflacja i jest nad Wisłą cud gospodarczy (Wirtschaftswunder) większy niż w RFN. On od lat się myli i opowiada bzdury. Za co on pobiera milionową pensję?
marrgo
NBP pod sąd za brak należytego dbania o wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z konstytucja NBP odpowiada za to ile wart jest polski złoty.
marekpoznan
Leszcze nabrały kredytów na górce i teraz jest problem :)
osiemgwiazd
Prezes totalna Klapa i pisowska RPP powinni majątkiem prywatnym odpowiadać za szkody, jakie wyrządzili obywatelom. Poza tym Kaczyński, ich protektor niech płaci oraz Skarb Państwa Polski PiS!
marekpoznan
No i mamy... Glapa interweniował.
marekpoznan
A może jednak nie..?

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki