REKLAMA

Król Holandii: państwo opiekuńcze należy do przeszłości

2013-09-17 17:31
publikacja
2013-09-17 17:31

Król Holandii Wilhelm Aleksander powiedział we wtorek, że państwo opiekuńcze z drugiej połowy XX wieku należy do przeszłości. Jego miejsce zajmie "społeczeństwo uczestniczące" - zapowiedział monarcha, przekazując w oficjalnym wystąpieniu przesłanie rządu.

Król wygłosił tradycyjne, coroczne przemówienie w dniu, w którym rząd przedstawia swój budżet na nadchodzący rok. To pierwsze takie wystąpienie Wilhelma Aleksandra, odkąd w kwietniu wstąpił na tron po abdykacji królowej Beatrycze.

Przemówienie króla, które jest de facto przesłaniem rządu, zostało przygotowane przez gabinet premiera Marka Ruttego.

"Klasycznego państwa opiekuńczego z drugiej połowy XX wieku (...) nie można już utrzymać w jego obecnej formie" - powiedział monarcha.

Premier jeszcze tego samego dnia ma wyjaśnić Holendrom, co będzie oznaczać "przejście do społeczeństwa uczestniczącego", ale wszystko wskazuje na to, że jest to zapowiedzią długofalowej redukcji społecznych wydatków rządu. W ciągu ostatnich dziesięciu lat konsekwentnie uszczuplano już zasiłki dla bezrobotnych i dopłaty do opieki zdrowotnej.

Szczegóły planów gabinetu Ruttego nie są jeszcze znane, ale oczekuje się, że deficyt budżetowy wzrośnie do 3,3 proc. PKB, mimo niedawnych prób zredukowania go i cięć w wydatkach rządu.

Po kilku latach polityki zaciskania pasa gospodarka Holandii - jak głoszą prognozy - skurczy się w 2013 roku o ponad jeden procent, a wzrost gospodarczy w 2014 roku wyniesie 0,5 proc.

"Niezbędne reformy będą wymagały czasu i wytrwałości (...), ale stworzą warunki do powstania nowych miejsc pracy i przywrócą zaufanie (rynku)" - powiedział Wilhelm Aleksander.

Wszystkie przeprowadzone niedawno sondaże dowodzą, że spada zaufanie wyborców do rządu Ruttego, oskarżanego zarówno przez stowarzyszenia pracodawców, jak i związki zawodowe oraz ekonomistów o to, że forsując zbyt długo politykę finansowego rygoru, zdusił wzrost gospodarczy.

Debata parlamentu, która rozpocznie się po zaprezentowaniu budżetu na następny rok, będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłości rządzącej koalicji, ponieważ nie dysponuje ona większością głosów w izbie wyższej i będzie musiała zabiegać o poparcie opozycji, by przeforsować przyjęcie budżetu. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Ktoś
"Społeczeństwo uczestniczące" ... zajebista nazwa dla "Pracujących" ? Dokładnie społeczeństwo powinno większą wagę przykładać gdzie ich ciężko zarobione pieniążki toną w budżecie...
~kolo
I powiedział to ten, którym państwo opiekuje się najbardziej! Wszystko na koszt podatników. Co za obłuda.
~Sokrates
Państwo to my wszyscy jako naród, a nie jeden król. Tłumaczyc po zwierzęcemu , przewodnik stada to jednak musi byc mądre zwierzę a nie głupawe jak wiekszość monarchii zachodnich, która na przestrzeni wieków historii, żyła z podbojów innych nacji, i tworzyła Europę konfliktów. To piętno [ mądrosci ]monarchii oddciska Państwo to my wszyscy jako naród, a nie jeden król. Tłumaczyc po zwierzęcemu , przewodnik stada to jednak musi byc mądre zwierzę a nie głupawe jak wiekszość monarchii zachodnich, która na przestrzeni wieków historii, żyła z podbojów innych nacji, i tworzyła Europę konfliktów. To piętno [ mądrosci ]monarchii oddciska się na narodach po dzień dzisiejszy. Kto w to nie wierzy .Popatrzyc nalezy na historię pierwszej wojny światowej, póżniej co było, to wszyscy wiemy.Suma sumarum głupawy ten król.
~ZNAWCA TEM ATU \\
HOLADIA I GILOTYNA ! COS TAKIEGO!!! HISZPANIA BEDZIE NEXT !
~ZNAWCA TEMATU
HISZPANIA I GILOTYNA ! COS TAKIEGO!!!!
~kwazar
No tak,tylko że z racji bezrobocia ludziom pozostanie tylko rozwiązanie siłowe .Niestety,ale to większość jest biedna i niestety właśnie ona robi rewolucje .Tak wiec reasumując,albo socjal,albo wojna . Czasy 19 wiecznego kapitalizmu ,już nie wrócą ...... chyba,ze po wojnie jądrowej !!
~MacGawer
Ależ to już było przerabiane, z katastrofalnym skutkiem dla "mas". Bo pomyślmy, coraz bardziej biedniejący ludzie robią rewolucję i obalają króla, burżujów, finsnsjerę czy co tam zechcą obalić (IMHO najchętniej obaliliby pół litra, ale ich nie stać;)). I co dalej? Prawdopodobnie wezmą pieniądze z banków Ależ to już było przerabiane, z katastrofalnym skutkiem dla "mas". Bo pomyślmy, coraz bardziej biedniejący ludzie robią rewolucję i obalają króla, burżujów, finsnsjerę czy co tam zechcą obalić (IMHO najchętniej obaliliby pół litra, ale ich nie stać;)). I co dalej? Prawdopodobnie wezmą pieniądze z banków oraz złoto jakie im się nawinie pod rękę i... I nic, bo z pustego nawet Salomon nie naleje. Jeżeli rolnik nie zasieje, młynarz nie zmiele a piekarz nie upiecze to nawet za złoto nie kupi się chleba. A zatem spokojnie z tymi rewolucyjnymi zapędami. Państwo niech po prostu da ludziom pracować i zarabiać, to wystarczy. Powtórzę jeszcze raz, z pustego nawet Salomon nie naleje. A zatem państwo może dać tyle ile innym zabierze. Przy okazji znajomi królika uszczkną sobie małe conieco (były minister Grad miesięcznie pobiera 100 tys zł za "budowanie" elektrowni jądrowej - jeden z wielu przykladów).
~ty
Maxi, otrzymuje , uwaga... 5 złotych gwiazdek, a to za to iż dał genialną riposte królowi, który żyje na koszxt społeczeństwa ( co za HANIEBNA POSTAWA MAJESTATU, O BOŻE )
~glut
"społeczeństwo uczestniczące" - to taka eufemistyczna nazwa "państwa rabunkowego".

Podążając za tą retoryką można spytać: społeczeństwo uczestniczące w czym? W grabieży? W rabunku? W korupcji? W wysysaniu? W oszustwie? W tuszowaniu nieprawdy? W tuszowaniu nieprawidłowości? W demokratycznych
"społeczeństwo uczestniczące" - to taka eufemistyczna nazwa "państwa rabunkowego".

Podążając za tą retoryką można spytać: społeczeństwo uczestniczące w czym? W grabieży? W rabunku? W korupcji? W wysysaniu? W oszustwie? W tuszowaniu nieprawdy? W tuszowaniu nieprawidłowości? W demokratycznych wyborach? W słusznej wojnie interwencyjnej? W donosicielstwie? W obniżaniu poziomu edukacji? W szpiegostwie? W dezinformacji? W nepotyzmie? W wykorzystywaniu? W demoralizacji? W sprzeniewierzaniu funduszy? W niegospodarności? W kłamstwie? W ogłupianiu? ;-)

Ja też wystawiam Maxi-emu jurorską dyche ;-) .

I stary anarchistyczny slogan na koniec, google -> Grafika, w okienku wpisać System works because you work.

Widać że pan król ma tak wysokie pochodzenie, że nigdy nie słyszał "God Save the Queen". A nawet jak słyszał to nie zrozumiał, co też w sumie jest typowe dla członków zarządu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki