REKLAMA

Kredyty na dom na działce rolnej – koniec z kłopotliwym prawem

Michał Kisiel2016-08-16 10:33analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-16 10:33
Kredyty na dom na działce rolnej – koniec z kłopotliwym prawem
Kredyty na dom na działce rolnej – koniec z kłopotliwym prawem
fot. Wajan / / YAY Foto

Na początku maja weszła w życie ustawa, która sparaliżowała kredytowanie budów na działkach rolnych. Zabraniała ona obciążania takich gruntów hipoteką o wartości przewyższającej wartość rynkową działki. Nowelizacja, która właśnie weszła w życie przywróciła stan poprzedni, co oznacza odblokowanie inwestycji dla osób, które liczyły na kredytowe wsparcie.

Ustawa określająca zasady obrotu nieruchomościami rolnymi uchwalona w kwietniu 2016 r. jednym zapisem wprowadzonym do aktu o księgach wieczystych i hipotece znacznie utrudniła życie kredytobiorcom. Banki, do których wpływały wnioski o kredyt na sfinansowanie budowy domu na działce rolnej, nie mogły ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego. Problem dotyczył kwoty wpisywanej do księgi – ustawa stanowiła, że suma hipoteki nie może przewyższać wartości rynkowej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.

Jak donosiliśmy na łamach Bankier.pl, ten zapis zablokował plany wielu kredytobiorców. Banki finansujące budowę domu na działce rolnej zwykle jako wartość zabezpieczenia przyjmowały, podobnie jak w przypadku działek budowlanych, wartość całej przyszłej, gotowej już inwestycji. Nowe prawo uniemożliwiło stosowania takiej procedury, co oznaczało, że klienci, nie mogąc przedstawić odpowiedniego zabezpieczenia, musieli odejść z kwitkiem. Jedynym wyjściem z hipotecznego pata było zaproponowanie kredytodawcy innej nieruchomości, na której możliwe byłoby ustanowienie zabezpieczenia.

Pechowy ustęp usunięto z ustawy

Nieszczęsny zapis usunięto z ustawy w nowelizacji uchwalonej 6 lipca 2016 r. Zmiana właśnie wchodzi w życie, co oznacza, że sumę hipoteki dla działki rolnej można znów określać z uwzględnieniem wzrostu wartości nieruchomości po zbudowaniu na niej budynku mieszkalnego. Powinno to poprawić sytuację osób, które planowały wsparcie się kredytem przy tego rodzaju inwestycji.

Nowelizacja wprowadza także kilka innych korekt. Spod ograniczeń przewidzianych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego wyjęto nieruchomości rolne, będące drogami wewnętrznymi, niezależnie od ich powierzchni. Przypomnijmy, że kwietniowa ustawa spowodowała, że osoby, które nie są rolnikami, nie mogą nabywać działek rolnych o powierzchni większej niż 0,3 hektara.  

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~Wbk
Ja mam dzialke 3000 m pozwolenie na budowę 500 m odrolnione i kredytu nie bo gmina nie maMPZT a Studium Uwarunkowania Terenu bo MPZT nie jest obowiazkowy i jasno mam napisane ze to teren pod budownictwo .Przeraza mnie ta biurokracja i niewiedza osob siedzacych w bankach .Jak sie staralismy o kredyt to wszystko ok zdolnosc była Ja mam dzialke 3000 m pozwolenie na budowę 500 m odrolnione i kredytu nie bo gmina nie maMPZT a Studium Uwarunkowania Terenu bo MPZT nie jest obowiazkowy i jasno mam napisane ze to teren pod budownictwo .Przeraza mnie ta biurokracja i niewiedza osob siedzacych w bankach .Jak sie staralismy o kredyt to wszystko ok zdolnosc była na200 % dostana panstwo kredyt dom juz w budowie materialy kupione ekipa umowiona a bank odmawia bo pani sie dopatrzyła dopiero .Żenada
~podatnik
W Łodzi na Stokach sprzedają działki budowlane bez dostępu do urządzeń infrastruktury technicznej ponieważ ich jeszcze nie ma w tej części Łodzi i nie wiadomo kiedy będą - więc jakie to są działki budowlane skoro budować nie można bo nie ma dostępu do wody, kanalizacji a energia elektryczna ma być doprowadzona W Łodzi na Stokach sprzedają działki budowlane bez dostępu do urządzeń infrastruktury technicznej ponieważ ich jeszcze nie ma w tej części Łodzi i nie wiadomo kiedy będą - więc jakie to są działki budowlane skoro budować nie można bo nie ma dostępu do wody, kanalizacji a energia elektryczna ma być doprowadzona dopiero za minimum 2 lata. Przez ten czas miasto będzie pobierać podatki od takiej nieruchomości jak od działki budowlanej uzbrojonej czy jak od działki nieuzbrojonej ? Dlaczego wolno nazywać działkę działką budowlaną chociaż brakuje możliwości budowy ponieważ infrastruktury technicznej, niezbędnej do rozpoczęcia budowy brak. Ogłoszenia z oszukańczymi danymi dotyczącymi istnienia infrastruktury technicznej i kwalifikującymi działkę jako budowlaną chociaż do budowy się nie nadaje z powodu braku infrastruktury - kto pozwala na takie przepisy - czyżby znowu państwo było tylko teoretycznie ?
~Paulina
Ale naginanie prawdy!!! Nic nie poprawili. Według poprawek kredyt można brac na działkę mniejszą niż 30 arów!!!! Jak ktoś ma większą niż 30 arów nadal bank nie udzieli kredytu!!!!!! Dlaczego o tym nikt nie wspomina?!!!! A jaki prawdziwy rolnik ma działkę mniejszą niż 30 arów? Z czego on miałby żyć?! Rolnicy raczej Ale naginanie prawdy!!! Nic nie poprawili. Według poprawek kredyt można brac na działkę mniejszą niż 30 arów!!!! Jak ktoś ma większą niż 30 arów nadal bank nie udzieli kredytu!!!!!! Dlaczego o tym nikt nie wspomina?!!!! A jaki prawdziwy rolnik ma działkę mniejszą niż 30 arów? Z czego on miałby żyć?! Rolnicy raczej mają hektary a nie ary!!!! Piszcie rzetelne informacje! A jest inna ustawa, która zabrania działkę rolną dzielić na mniejszą niż 30 arów, zatem nawet nie ma mozliwości by podzielić dzialke, aby dostać kredyt! Poproawili to tak, ze nic nie poprawili!!!! Pytam się kto na nich głosował? Jak można takie głupie ustawy wprowadzać? Mieli chronić przed obcymi, a nie mogą budowac się Polacy!!! Bo niemiec to się za gotówkę wybuduje, po co mu kredyt.
~darek
droga paulinko, jeżeli tak jak piszesz rolnik ma hektary, a ma, to przecież wartość kredytu jest niższa niż wartość działki na której ma powstać dom, tak więc kredyt spokojnie dostanie.
Dla czego siejesz demagogię i czarną propagandę? Dostajesz od posta czy tak społecznie?
~Wojtek odpowiada ~darek
a ja mam 30 arow i jeden metr i nie dostane kredytu wiec nie jest to sianie demagogi. ustawa nadodatek nie pozwala mi tej dzialki podzielic...
~gość odpowiada ~darek
Ja również mam działkę powyżej 3000 m2 i na niej stoi dom , w stanie deweloperskim warty 300 000 zł. a bank nie chce mi dac kredytu bo to działka rolna częśc na której stoi dom jest odrolniona ale to i tak nic nie zmienia nie mogę wykończyć domu bo nie mogę wziąc kredytu hipotecznego .
~Antyall
Skoro działka rolna jest w praktyce niesprzedawalna to jej wartość jest równa zero. Niezależnie jak rządzący będą zaklinać rzeczywistość, dla banku i tak taka działka nie ma wartości wiec trudno mówić o ustanowieniu na nie zabezpieczenia. Ta zmiana nic nie zmienia
~Rysiek
Nie dotyczy to siedlisk do iluś tam powierzchni, więc nie mów o zerowej wartości.
~kk
Zlodzieje PiSowskie.Agent watykanski czy inny islamista moze dysponować polska ziemia jak chce a zwykły polak NIE !
~Dominik
Podziękuj kochanemu PO, które sprzedawało nasze ziemie na lewo i prawo....PiS nie miał wyjscia, musiał to zablokować....

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki