REKLAMA

Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy w Polsce

2018-08-04 07:00
publikacja
2018-08-04 07:00

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzrastające zainteresowanie cudzoziemcami ze strony krajowych banków. Chodzi tutaj głównie o obywateli Ukrainy, którzy tłumnie przybywają do Polski w poszukiwaniu pracy. Wiele takich osób zamierza pozostać w Polsce na dłużej. Lepiej wynagradzani pracownicy bez polskiego obywatelstwa mogą nawet myśleć o zakupie mieszkania na terenie naszego kraju. Portal RynekPierwotny.pl postanowił zatem sprawdzić, jakie ograniczenia są związane z kredytowaniem mieszkania przez obcokrajowca.

Polskie banki na ogół nie stwarzają kłopotów cudzoziemcom

Z punktu widzenia obcokrajowców dobrą wiadomością jest to, że rodzime banki nie przewidują wielu dodatkowych wymagań i ograniczeń podczas wnioskowania o kredyt mieszkaniowy. Wedle informacji uzyskanych przez portal RynekPierwotny.pl kredytodawcy tak samo traktują cudzoziemców i obywateli Polski pod względem wymagań finansowych. Oczywistym wymogiem jest stałość zatrudnienia i uzyskiwanie trwałych dochodów w walucie kredytu (najczęściej PLN). Warto przypomnieć, że warunek zgodności dochodów klienta oraz waluty kredytu hipotecznego wynika z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego i nie zależy od obywatelstwa kredytobiorcy.  

Różnice w zasadach wnioskowania o kredyt mieszkaniowy przez cudzoziemca oraz obywatela Polski dotyczą przede wszystkim kwestii formalnych (zobacz poniższa tabela). Banki stosują różną politykę w tym zakresie. Przykładowo Alior Bank wymaga posiadania numeru PESEL oraz zaświadczenia o zameldowaniu lub karty pobytu potwierdzającej adres zameldowania. W przypadku wnioskowania o „hipotekę” z Pekao, potrzebny będzie jeden z następujących dokumentów: karta pobytu z wpisanym numerem PESEL, karta pobytu obywatela Unii Europejskiej wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru PESEL, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu. Poniższe zestawienie zawiera więcej informacji o wymaganiach poszczególnych banków.  

Największe krajowe banki: dodatkowe wymogi związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego przez cudzoziemca*

Nazwa banku

Dodatkowe wymogi i ograniczenia związane z kredytowaniem nieruchomości mieszkaniowej przez cudzoziemca

Alior Bank

Kredytobiorca musi posiadać numer PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu lub kartę pobytu potwierdzającą adres zameldowania.

Bank BPS

Bank wymaga od kredytobiorcy zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub zezwolenia na pobyt stały.

BGŻ BNP Paribas

Wymagane jest zamieszkiwanie w Polsce lub posiadanie polskiego obywatelstwa przynajmniej przez jednego kredytobiorcę.

Credit Agricole

Bank wymaga od kredytobiorcy statusu polskiego rezydenta oraz numeru PESEL.

Eurobank

Brak oferty kredytu mieszkaniowego dla cudzoziemców.

ING Bank Śląski

Bank wymaga od kredytobiorcy statusu polskiego rezydenta.

Millennium Bank

Cudzoziemiec musi posiadać kartę pobytu na okres minimum roku.

Pekao

Kredytobiorca musi posiadać jeden z następujących dokumentów: karta pobytu z wpisanym numerem PESEL, karta pobytu obywatela Unii Europejskiej wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru PESEL, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu.

PKO BP

Do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego wymagany jest status rezydenta i dochód w złotych. Przy wnioskowaniu o kredyt, trzeba posiadać kartę pobytu.

**- Uwzględniono standardową ofertę kredytową (waluta PLN) dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej.                                                                             

Źródło: opracowanie własne na podstawie odpowiedzi banków (23 - 26 lipiec 2018 r.) / RynekPierwotny.pl

Warto pamiętać o ograniczeniach w obrocie mieszkaniami …

Wszystkie banki udzielające kredytów mieszkaniowych dla cudzoziemców zwracają uwagę na konieczność uzyskania ewentualnego zezwolenia na zakup nieruchomości. Do dokumentacji kredytowej zwykle trzeba dołączyć wspomniane zezwolenie albo dokument potwierdzający brak obowiązku uzyskiwania takiej zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sytuacja cudzoziemców w kontekście uzyskiwania zezwoleń na zakup nieruchomości mieszkaniowej, zależy między innymi od ich obywatelstwa. Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wskazuje, że zezwolenia na zakup polskiego mieszkania nie musi uzyskiwać obywatel Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG = UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein). W przypadku obywateli innych krajów, zezwolenie od MSWiA nie będzie potrzebne między innymi wtedy, gdy transakcja ma na celu nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego lub garażu. Inne często wykorzystywane zwolnienie dotyczy zakupu nieruchomości przez osoby, które przynajmniej od pięciu lat posiadają zezwolenie na pobyt stały i zamieszkują w naszym kraju.

Andrzej Prajsnar

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (1)

dodaj komentarz
warszawyak
Po co kredyt oddać im całą Polske za darmo to moze nas nie zarezają

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki