Konsumenci w gorszych nastrojach jeszcze przed epidemią

Na początku marca nastroje polskich konsumentów były podobne jak w lutym. Koronawirus sprawia, że sytuacja ta może się szybko i drastycznie zmienić.

Nowe dane GUS opisują sytuację jeszcze sprzed szturmu na sklepy
Nowe dane GUS opisują sytuację jeszcze sprzed szturmu na sklepy (fot. Lena Ivanova / )

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w marcu BWUK wyniósł 1,3 pkt. i pozostał na poziomie sprzed miesiąca. To najniższy poziom wskaźnika od kwietnia 2017 r.

Marsz w dół wskaźnika rozpoczął się po tym, jak we wrześniu osiągnął on najwyższą wartość w historii badania (10,2). Obecny odczyt jest najniższy od grudnia 2018 r. (1,1), kiedy na nastroje mocno wpłynęły wątpliwości związane z cenami energii elektrycznej. Pomijając ten miesiąc, bieżące nastroje są najsłabsze od pierwszej połowy 2017 r.

(Bankier.pl na podstawie GUS)

Z kolei wyprzedzający wskaźnik WWUK opisujący oczekiwania względem najbliższych 12 miesięcy sięgnął -2,3 pkt., czyli o 0,1 pkt. mniej niż w lutym. Ujemny wynik, oznaczający przewagę „pesymistów” nad „optymistami”, utrzymuje się czwarty miesiąc z rzędu, co po raz ostatni miało miejsce w pierwszej połowie 2017 r.

Wśród subindeksów tworzących BWUK, na szczególną uwagę zasługuje wynik w kategorii „ocena zmiany ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju w najbliższych 12 miesiącach”, który przyjął wartość -10,1. Podobną wartość przyjmuje analogiczny subindeks w WWUK.

W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 2-11 marca (1137 wywiadów, w tym 66 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo). Drastyczna zmiana w sposobie funkcjonowania konsumentów w związku z epidemią koronawirusa sprawia, że wyniki badania mają już charakter historyczny (11 marca, gdy kończono zbieranie opinii, rząd dopiero zamykał szkoły).

Na kolejny zestaw danych GUS na temat koniunktury konsumenckiej, który z pewnością uwzględni już wpływ koronawirusa, poczekać musimy do 23 kwietnia.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 18 lys

Będzie życie po korona-wirusie, moim zdaniem wyjdzie to wszystkim na dobre. Wrócimy do normalności w wielu kwestiach. Oczywiście będą bankructwa i ofiary. Kryzys gospodarczy i tak już był na wyciągniecie ręki. Korona-wirus tylko przyśpieszył bieg wydarzeń. .

! Odpowiedz
3 4 bha

Niestety Pandemia covid-19 rozszerza się w UE cały czas każdego dnia obecnie nie wiadomo kto jest nosicielem bezobjawowym i nie tylko ,a kto nie ,wiięc z czego ma być optymizm może z tych NIBY coraz bardziej godnych rosnących NIBY coraz mocniej od lat NIBY u zdecydowanej większości % zarobków,dochodów ??? INFO https://www. worldometers.info/coronavirus/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 innowierca

Korona-hucpa trwa w najlepsze A tymczasem tysiace budowlancow z UK sa juz w drodze do Polski. Pytalem jednego dlaczego jedziesz, przeciez czeka cie kwarantanna.
Tak wiem, ale wlasciciel firmy zamknal budowy do odwolania i nie wiadomo ilu z powrotem do pracy przyjmie. Czesc tych ludzi ma budowy w Polsce albo hipoteke. Ale to tylko jedna branza.
W biurze juz sami nie wiedza co robic. Kto ma pracowac z domu, kto z biura a komu dac wolne.
Sami nie wiedza jak i kiedy. Istny cyrk. Tymczasem celebryty zamieszczajac ostatnie selfie w social-media poddaja sie kwarantannie i mowia =ilzoluj sie i ty = do ludzi ktorzy od 5 rano stali dzis pod marketami w nadziei ze rzuca papier toaletowy i zlapia moze jeszcze jakies konserwy.
Idiokracja ::)) pelna geba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 innowierca

Korona-hucpy ciag dalszy. Znana Youtuberka-influencerka rozpoczela CORONA VIRUS CHALLENGE i polizala klape od kibla w samolocie zamieszczajac filmik na swoim kanale z zapytaniem kto potrafi wiecej ::)) Tysiace ludzi dziennie w EU traci prace i male biznesy.Oczywiscie na pierwszy ogien poszedl prekariat, samozatrudnieni i pracownicy malych firm. To nie koronawirus spowodowal te sytuacje, tylko pandemia paniki wywolana przez politykow i media.Ludzia wkrecaja ze dostawy do sklepow sa jak zawsze, tylko ze tiry stoja po 20 godzin na granicy, a niektore nie sa wcale przepuszczane. Skoro sie firmy pozamykaly to niby co wam maja do sklepow wysylac. Konserwowe mlode ziemniaczki to juz zapomniany rarytas, a polki puste. Przypominam, to nie koronawirus doprowadzil do tej sytuacji. To Unijni politycy krajow Europy ponosza odpowiedzialnosc. Starszy ludzi powinno sie ochraniac i izolowac a reszta firm powinna pracowac. Internet i media do przekazu ostrzezen i infirmacji. Nic wiecej.
Liczba nieszczesc, biedy i samobojstw w ciagu 2 lat bedzie wyzsza niz ofiar koronawirusa.
Mam tylko nadzieje ze ludzie sie zjednocza, a beda to setki tysiecy skazane na dozywotnia biede i odplaca za to co im zrobiono, za wywolanie nieadekwatnej do problemu paniki. Politycy powinni zostac aresztowani, ich majatki skonfiskowane i oddane ludziom ktorzy potracili prace.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 gromowladna

Na początku kwietnia nastroje konsumentów na pewno zdecydowanie będą jeszcze gorsze. Na poprawę nastroju spędzam teraz czas rodzinnie, o dobrach materialnych pomyślimy po.

! Odpowiedz
7 39 bankster-kreator

Tylko nieruchomości !!! kredytować się, flipować, wynajmować, podnajmować, dzielić na pokoje a pokoje na klatki. Pamiętajcie moi drodzy nieruchomości nigdy nie tanieją a kredyt sam się spłaca !! Zapraszam na szkolenie dziś promocja przecena dwudniowego szkolenia z 2500zł na 1000zł, zapisy tylko dzisiaj. Miejsca ograniczone, tylko 1000 miejsc na całą Polskę, nie czekaj zapisz się już teraz :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 26 bankster-kreator

Zapomniałem wam powiedzieć, pod koniec szkolenia zdradzę wam tajny sekret jak kupić chatę za milion w 2 dni bez kredytu :)

! Odpowiedz
1 18 uorenbufet

Z tym pomysłem podziału pokoi na klatki to ostrożnie!Są tacy którzy mogą postanowić to wdrożyć!

! Odpowiedz
1 5 ryszard_ochodzki odpowiada bankster-kreator

to ty pisałeś ostatnio że brakuje blachy? jeśli tak to zwracam honor, faktycznie nie ma nigdzie ani Au ani Ag

! Odpowiedz
1 5 bankster-kreator odpowiada ryszard_ochodzki

Nie ma i nie będzie, przecież to było wiadome, że u każdego dilera i w pseudo mennicy jest kilka monet i sztabek na wystawie więc starczy tylko dla nielicznych, reszta może się zadowolić papierowymi kontraktami na złoto i jak papieru w toalecie zabraknie to może je sobie użyć zamiast papieru toaletowego, dam Ci jeszcze jedną informację jest większy problem niż myślałem, bo większość naszych dilerów sprowadza złoto z Niemiec a jak się okazuje teraz tam już też go nie ma i nie piszę tego by nakręcać tutaj ludzi na kupno bo i tak już raczej nie kupią tylko mówię jak jest. Sam się zdziwiłem, że tak szybko zostało wszystko wyprzedane...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil