REKLAMA

Koniec batalii o OMT. Skup obligacji rządowych zgodny z prawem

Michał Żuławiński2015-06-16 10:02analityk Bankier.pl
publikacja
2015-06-16 10:02
Koniec batalii o OMT. Skup obligacji rządowych zgodny z prawem
Koniec batalii o OMT. Skup obligacji rządowych zgodny z prawem
fot. Reuters / / FORUM

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zakwestionował zgodności z unijnym prawem programu OMT, który został przez EBC włączony do „monetarnego arsenału” we wrześniu 2012 r.

Programowi OMT (Outright Monetary Transactions, bezwarunkowe transakcje monetarne) od samego początku towarzyszyły olbrzymie kontrowersje. Program ten miał umożliwiać EBC nielimitowany zakup na rynku wtórnym obligacji państw znajdujących się w finansowych tarapatach pod warunkiem przeprowadzania przez nich reform.

Podstawowym zarzutem wobec OMT było zrównanie go z monetyzowaniem długu rządowego przez bank centralny strefy euro, co formalnie jest zakazane przez unijne prawo. Największymi przeciwnikami OMT byli Niemcy, którzy sprawę skierowali do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak odbił piłeczkę i zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Luksemburgu z pytaniem o zgodność OMT z traktatami UE.

Ostatecznie z programu tego de facto nigdy nie skorzystano, jednak sama zapowiedź ze strony EBC w swoim czasie doprowadziła do znaczącego spadku rentowności obligacji krajów strefy euro o największych problemach finansowych, co dało ich rządom dodatkową swobodę działania.

Trybunał: OMT jest OK

W ogłoszonym dziś rano wyroku, luksemburski Trybunał orzekł, że traktaty UE upoważniają EBC (a właściwie ESBC – Europejski System Banków Centralnych) do przyjęcia programu OMT.

W uzasadnieniu do decyzji, Trybunał stwierdził, że OMT wchodzi w zakres kompetencji europejskich władz monetarnych – tj. prowadzenia jednolitej polityki pieniężnej oraz zapewnienia stabilności cen.

- W przedmiocie zakazu bezpośredniego finansowania państw członkowskich Trybunał stwierdził, że zakaz ten nie stoi na przeszkodzie temu, aby ESBC przyjął program taki jak program OMT i go zrealizował, pod warunkiem, że operacje przeprowadzane przez ESBC nie będą miały tego samego skutku co w przypadku bezpośredniego nabycia obligacji skarbowych od organów i podmiotów publicznych państw członkowskich – czytamy w komunikacie.

W dalszej części uzasadnienia Trybunał stwierdza jednak, że gwarancje przedstawione przez EBC „umożliwiają wykluczenie, żę realizacja programu OMT wywoła w praktyce taki sam skutek jak w przypadku bezpośredniego nabycia obligacji skarbowych od organów i podmiotów publicznych państw członkowskich”.

Do tych gwarancji zaliczono m.in. obietnicę przestrzegania najkrótszego terminu między emisją obligacji na rynek pierwotny a jego wykupem na rynku wtórny i brak wcześniejszego ogłaszania decyzji o dokonywaniu takich wykupów oraz o ich skali.

- Zdaniem Trybunału cechy charakterystyczne programu OMT wykluczają także możliwość uznania tego programu za pozbawiający państwa członkowskie zachęty do prowadzenia zrównoważonej polityki budżetowej, a w konsekwencji – za obchodzący cel realizowany w drodze zakazu bezpośredniego finansowania państw członkowskich – konkluduje Trybunał.

QE i tak ruszyło

Jeszcze przed zakończeniem sporu prawnego wobec OMT, EBC zdecydował się na przyjęcie i uruchomienie programu luzowania ilościowego (QE). Chociaż oba programy różnią się w szczegółach, ich natura sprowadza się do zakupu przez europejskie władze monetarne obligacji państw członkowskich (w ramach QE zakupów dokonują także krajowe banki centralne).

W ramach uchwalonego w styczniu programu QE, EBC zapowiedział, że co miesiąc będzie skupował aktywa o wartości ok. 60 mld euro. to, ile obligacji danego kraju zostanie skupionych, zależeć będzie od tzw. „klucza kapitałowego”, czyli udziału poszczególnych krajowych banków centralnych w kapitale EBC. Program luzowania ilościowego ma potrwać do września 2016 r., wobec czego – jak łatwo policzyć – EBC przeznaczy nań ponad bilion euro.

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~batavus
Drukują cały czas i grabią społeczeństwo. Deflacja to mit, wszędzie pełno inflacyjnych min pułapek

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/06/Deflacyjny-MIT-INFLACYJNY-ARMAGEDDON.html
~Zdzicho
Najpierw popelnia sie przestepstwo ,drukujac pieniadz bez pokrycia , a nastepnie tworzy sie prawo , ktore ten proceder legalizuje .A mialo byc tak pieknie , bestia zdycha , ale jeszcze kopie moze duzo szkody narobic .
~xteam
Polacy! Weźmy w swoje ręce finanse.
Luzowanie ilościowe to jest to. Robi to FED i EBC . Wzrosły kursy obligacji.
No to też zaczniemy luzowanie.
Potrzebna jest ryza papieru i jakiś LaseJet.
Panowie! Drukujmy,drukujmy
~Dżejms
Pusty śmiech. No ale czego się spodziewaliście? A UE miała być taka świetlana. Kto głosował za akcesją? Kiedy referendum nt wyjścia?
~Jan
Złodziejstwo jest legalne. Trybunał uznał że dodruk a więc deprecjacja pieniądza już znajdującego się w obiegu (tak po naszemu; obniżenie siły nabywczej pieniędzy znajdującej się w naszym posiadaniu, czyli okradanie posiadaczy euro) jest legalne. Ludzie czy wy to widzicie?
~Stonoga
Zgłaszam to do prokuratury.
~Coroner
„Skup obligacji rządowych zgodny z prawem” Hahaha. To dopiero władze w następnym systemie ekonomicznym ocenią! Przypominam rzadko przestępca ma sobie coś do zarzucenia.
~224
Skutki OMT są identyczne jak zakup bezpośredni od rządu. EBC zapewnił jednak, że nie są, więc Trybunał, uznał że nie są. Wyznaczono właśnie nowy standard orzekania. Jeśli morderca zapewni, że popełnione przez niego morderstwo nie jest morderstwem, sąd uzna zapewne że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych i wyda stosowny wyrok. Skutki OMT są identyczne jak zakup bezpośredni od rządu. EBC zapewnił jednak, że nie są, więc Trybunał, uznał że nie są. Wyznaczono właśnie nowy standard orzekania. Jeśli morderca zapewni, że popełnione przez niego morderstwo nie jest morderstwem, sąd uzna zapewne że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych i wyda stosowny wyrok. Jakie to wszystko proste...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~224
Drogi Ślązoku. Twoja krytyczna analiza dokonań polskiej gospodarki jest niestety trafna, nad czym szczerze ubolewam. Natomiast twoje uwagi dotyczące Polaków jako ludzi, są godne ubolewania w dużo większym stopniu. Wrócisz z tym swoim Heimatem do swojego Reichu i jak już się Reich będzie pogrążał w chaosie i nędzy spowodowanej socjalistyczną Drogi Ślązoku. Twoja krytyczna analiza dokonań polskiej gospodarki jest niestety trafna, nad czym szczerze ubolewam. Natomiast twoje uwagi dotyczące Polaków jako ludzi, są godne ubolewania w dużo większym stopniu. Wrócisz z tym swoim Heimatem do swojego Reichu i jak już się Reich będzie pogrążał w chaosie i nędzy spowodowanej socjalistyczną polityką twych oświeconych mitbuergerów - to będziesz skamlał, że w Reichu to by wszystko było pięknie, tylko Żydzi nie dali - zupełnie jak przed stu laty. A prawda jest taka że wśród Ślązaków i Niemców również nie brak leni i głupców - czego jesteś żywym dowodem.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki