Kłopotliwa płaca minimalna. Ile wyniesie w 2015 roku?

 

Płaca minimalna ma wynieść 2 tys. zł brutto, czyli co najmniej 1459 zł na rękę – tyle chcą związkowcy. Rząd proponuje zwiększenie jej z 1680 zł brutto do 1731 zł brutto, czyli z 1237 zł netto do 1276 zł netto. Tak niewielka propozycja wynika ze stosunkowo niskiej inflacji.

Zdaniem związkowców minimalne wynagrodzenie w 2015 roku nie może być niższe niż 1797 zł brutto, czyli 1318 zł netto. Docelowo powinno być one podniesione do 2 tys. zł brutto lub więcej – do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia i być od niego zależne.

Zgodnie z prawem minimalne wynagrodzenie powinno być podnoszone co roku o wskaźnik inflacji. Jednocześnie, jeśli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, gwarancja ta jest zwiększona dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.

Kłopotliwa płaca minimalna

Łukasz PIechowiak
Sprawdź moje komentarze na Blogbank.pl i Facebooku.

Wysokość płacy minimalnej od dawna nastręcza wiele kłopotu. Ma ona tyle samo przeciwników, co zwolenników. Część osób uważa, że jej brak prowadzi do nadmiernego wyzysku, bo pracownicy w Polsce są zbyt słabą stroną na rynku, by negocjować godne wynagrodzenia, dlatego państwo powinno ich chronić.

Inni twierdzą, że wzrost płacy minimalnej sprawia, że pracodawca nie może legalnie zatrudniać tych osób, które z uwagi na bardzo niskie kwalifikacje nie wykonują pracy, która byłaby warta tych pieniędzy, a to z kolei prowadzi do bezrobocia. Tu pojawia się kontrargument, zgodnie z którym w Polsce minimalne wynagrodzenie z uwagi na wysokie bezrobocie w niektórych rejonach kraju otrzymują nawet ludzie o względnie dobrym wykształceniu i doświadczeniu.

Podobne dyskusje toczą się na całym świecie. Na początku roku aż 7 amerykańskich noblistów podpisało petycję za podniesieniem minimalnej stawki wynagrodzenia w tym kraju. Jednym z nich był Joseph Stiglitz – współautor modelu Shapiro-Stiglitza wyjaśniającego zjawisko bezrobocia oraz wpływ płac na jego kształtowanie. Wg niego ustalenie płacy minimalnej na wyższym od rynkowego poziomu zwiększa motywację do pracy, bo ewentualne bezrobocie ma charakter przymusowy, czyli stanowi karę za „bumelanctwo”.

Śmieciówki wypierają minimalne wynagrodzenie

Polski rynek pracy dodatkowo komplikuje popularność umów cywilno-prawnych, których nie obowiązują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu. Zwiększanie płacy minimalnej może powodować odpływ pracowników na tzw. umowy śmieciowe, a to sprawia, że tracą oni przywileje pracownicze, łatwiej ich zwolnić i obniża im przyszłe świadczenie emerytalne.

W zasadzie umowy cywilno-prawne nie są złe, ale zgodnie z polskim prawem nie można ich stosować zamiennie do umów o pracę. Odpływ na tego typu kontrakty spowodowany jest dużymi kosztami podatkowymi i składkowymi. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku niskich wynagrodzeń, gdzie różnice netto rzędu kilkudziesięciu złotych netto stanowią poważny odsetek pensji.

Kolejny kłopot z minimalnym wynagrodzeniem to fakt, że jest to wskaźnik od którego nalicza się składki do ZUS m.in. dla nowych przedsiębiorstw. W miarę wzrostu najniższej pensji rosną również one. Zdaniem ekspertów ustalenie płacy minimalnej byłoby mniej kłopotliwe, gdyby nie pełniła ona roli wskaźnika.

Jeszcze parę miesięcy temu głośno mówiło się o pomyśle regionalizacji płacy minimalnej, tzn. uzależnienia jej wysokości do stopy bezrobocia i wielkości przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie.

Przykładowo przeciętne wynagrodzenie w woj. lubuskim wynosi 3259 zł brutto, czyli płaca minimalna w tym regionie stanowi ponad 50% średniej pensji. W teorii mogłaby być niższa, co zachęciłoby pracodawców do legalnego zatrudnienia.

Z kolei w woj. mazowiecki płaca minimalna stanowi ok. 1/3 przeciętnego wynagrodzenia. Innym i chyba ciekawszym pomysłem jest nie tylko regionalizacja minimalnego wynagrodzenia, ale przede wszystkim różnicowanie go ze względu na branże np. inna stawka dla fryzjerów, inna dla programistów, inna dla pracowników biurowych. To jednak wymaga większego nacisku na oddolne zrzeszanie się przedstawicieli danych zawodów i większą pracę izb branżowych.

Wynagrodzenie minimalne ma wiele wad. Jedną z największych jest zbyt mocne obciążenie najniższych wynagrodzeń składkami do ZUS i podatkiem. Najprostszym podniesieniem płac netto jest zrezygnowanie z części podatków i innych danin w nich zawartych. Zwykłe podniesienie kwoty wolnej od podatku i zryczałtowanie składki zdrowotnej mogłoby przynieść zadziwiająco pozytywne efekty w portfelach 800 tysięcy najgorzej opłacanych Polaków.

Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~MASAKRA

Pracodawcy maja za dobrze w tym kraju. Stać ich na podwyżki dla pracowników i to nie małe ale po co skoro wszędzie płacą grosze. W firmie w której robię jako pracownik fizyczny pracownicy godzinowi maja około 2300zl na rękę a ci którzy się zbuntowali pracują obecnie w akordzie i wychodzą 6000zl na rękę. Wiec stać ich na zwiększenie płacy i prawda jest taka że pensje pracownicze to grosze w porównaniu do miesięcznego dochodu pracodawcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pol

Za duze podatki zenada

! Odpowiedz
0 0 ~solver

Powinni podniesc srednia krajowa do 5000zl netto to by sie oplacalo

! Odpowiedz
0 0 ~antyczerwony

już tak mam że gdzie widzę wpływy czerwonych michników to muszę się odezwać, chociaż .... robię kupę na te ich goebelsowsko propagandowe artykuły. a gdzie tu propaganda? ano tu że artykuł sugeruje minimalną płacę za....cały miesiąc (miesiąc ma czasami 744 godzin). do szkoły matoła wysłać, ale już na własny koszt.

! Odpowiedz
0 1 ~eresa

1460 to min z min.!!!!!

! Odpowiedz
1 0 ~armi

słuchajcie co za problem wydrukować wiecej pieniedzy podnieśc pensje minimalne i by nasze Kochana państwo tyle podatków nie zabierało to by się żyło lepiej. było by mniej kradzieży itd.ludzie nie mają pieniedzy wiec z czego mają żyć!

Tusk już mówił że chce by polacy nie wyjezdzali do innych krajów za praca to sam wykjechał . . .co znaczą jego słowa gówno!!! jak wiekszosci co pcha sie do koryta, Tak naprawde powinien wygrac ten co chce rzeczywiście coś zmienić a nie znów sie nachapać lub nic nie robić.

PAMIĘTAJCIE

lepsza prawda w skórze niż gówno w garniturze!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~kali

ja mam w angażu 1480 brutto pracuje w godzinach nocnych i świątecznych przekraczam ponad 2065 brutto a na rękę mam 1169 z groszami mam bank do opłacenia a alimentów nie otrzymuję i jak mam żyć z dzieckiem ten rząd to banda złodziei bo podwyżki dostali wszyscy tylko nie ci którzy potrzebują jakoś żyć

! Odpowiedz
0 0 ~bs

Racja

! Odpowiedz
0 0 ~kali

w tym kraju nikt nie liczy się że wszystko drożeje i osoby samotnie wychowujące nie mają na życie a mają też zobowiązania w bankach i nie starcza na nic gdzie sprawiedliwość czy rząd otworzy oczy na biedniejszy lud

! Odpowiedz
2 18 ~asd

Słuchajcie zarabiasz np. 2000 zł brutto to będziesz miał ok. 1460 zł NETTO, ale należy pamiętać że pracodawca płaci łącznie 2415 zł czyli: 2415 zł-1460 zł= 955 zł tyle państwo bierze automatyczne z naszych wypłat. My dostajemy 1460 zł a państwo ZA DARMO AŻ 955 zł.Po prostu za wysokie są podatki od pracy (składki ubezpieczeniowe, zdr itd, podatek dochodowy)!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne