Klienci Pekao zapłacą telefonem nawet pod ziemią

analityk Bankier.pl

Zbliżeniowe płatności mobilne Banku Pekao doczekały się wreszcie trybu offline. Oznacza to, że klienci mogą płacić telefonem zbliżeniowo także w tych miejscach, gdzie nie ma dostępu do internetu. Inną nowością jest możliwość wykonywania transakcji do 50 zł bez podawania PIN-u.

Bank Pekao SA był pierwszą instytucję w Polsce, która wdrożyła zbliżeniowe płatności telefonem wykorzystujące standard HCE (Host Card Emulation). Skrótem tym określa się płatności, które nie wymagają od użytkownika wymiany karty SIM w telefonie komórkowym.

To nowsza technologia niż tzw. płatności simcentryczne oferowane przez banki z operatorami telefonii komórkowej. W płatnościach HCE karta przechowywana jest w chmurze, a nie na karcie SIM, więc nie trzeba podpisywać umowy z telekomem.

Klienci Pekao zapłacą telefonem nawet pod ziemią
Klienci Pekao zapłacą telefonem nawet pod ziemią

Do tej pory ograniczeniem zbliżeniowych płatności mobilnych w aplikacji PeoPay, była konieczność stałego utrzymywania połączenia z internetem. Jeśli gubiliśmy zasięg – na przykład w sklepach zlokalizowanych pod ziemią czy w metrze – płatność nie dochodziła do skutku. Najnowsza aplikacja zniwelowała tę barierę.

Teraz płatności działają także wtedy, gdy telefon nie ma aktywnego połączenia z internetem. Aplikacja pozwoli na dokonanie nawet kilku płatności gdy telefon znajduje się w trybie offline. Później konieczne będzie nawiązanie połączenia z internetem, by program mógł odświeżyć liczniki.

Drugą ważną zmianą, która została wniesiona w ostatniej aktualizacji, jest możliwość wykonywania płatności do kwoty 50 zł bez podawania kodu PIN. Tak samo, jak możemy to robić w przypadku zwykłych kart zbliżeniowych. Żeby skorzystać z takiej opcji, trzeba ją uprzednio aktywować w ustawieniach aplikacji.

Mobilne płatności HCE udostępniają swoim klientom jeszcze trzy banki: Getin Bank, BZ WBK i od niedawna PKO Bank Polski. Do wdrożenia HCE szykują się kolejne instytucje, między innymi Bank Millennium, mBank czy Alior. Najprawdopodobniej już w niedalekiej przyszłości taka usługa będzie standardowo dostępna w większości banków. Płatność telefonem przebiega w podobny sposób jak kartą zbliżeniową – wystarczy przystawić aparat do terminala. Obecnie płatności HCE dostępne są dla telefonów wyposażonych w system operacyjny Android w wersji od 4.4 wzwyż posiadających moduł NFC.

Telefonami można płacić bezstykowo w terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe. To 80 proc. spośród 320 tys. terminali zainstalowanych w kraju. 

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~p23

Tytul mistrzowski.
Okazuje sie, ze pekao dba o swoich klientow:
mieszkancow piwnic,jaskiniowcow i zuli nocujacych w cmentarnych grobowcach.

! Odpowiedz
1 4 ~Cash

No tak, banki cisną jak mogą, aby klient nie używał gotówki, jak jej już nie będzie w obrocie, zniknie problem tzw. runu na bank, bo nie będzie po co iść............. :-)

Nie dziwi Was postępująca digitalizacja, wszędzie karty, telefony, wirtualny świat, wirtualne pieniądze, niedługo my też staniemy się wirtualni, jak człowiek udoskonali sztuczną inteligencję. Wówczas kasowe hity jak Gwiezdne Wojny będą się działy w realu na Ziemi.....

Jedyne wyjście to carpe diem......... czego Wam życzę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Figofago

hahaha czyli zmarły pod ziemią może płacić telefonem?

! Odpowiedz
1 0 ~Cash

https://www.youtube.com/watch?v=zMOvDjJN6DI

! Odpowiedz
0 5 ~Fafik

A za cóż to oni pod ziemią mają jeszcze płacić?Chyba tylko opłatę za M-1 na kolejne 20 lat.

! Odpowiedz
0 3 ~gringo

Specjalnie kupię sobie telefon z NFC tylko po to żeby nim płacić :)

! Odpowiedz
0 5 ~jasio

Dziś większość w miarę nowszych modeli ma już NFC

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl