REKLAMA

Klasy energetyczne budynków. Ministerstwo Rozwoju podało termin

2023-03-05 07:02
publikacja
2023-03-05 07:02

Poważne zmiany przed nami. System podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wprowadzenie takiego systemu nakaże zmieniona dyrektywa o efektywności budynków, a Polska powinna szykować się na wielką falę renowacji.

Klasy energetyczne budynków. Ministerstwo Rozwoju podało termin
Klasy energetyczne budynków. Ministerstwo Rozwoju podało termin
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Jak poinformowało PAP MRiT, co do założeń przewiduje się podział budynków na klasy od A+ do G, oraz wejście w życie systemu w 2024 r. Ministerstwo zastrzegło jednocześnie, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt systemu, także w zakresie podziału na poszczególne klasy energetyczne. Zakładana zmiana przepisów przewiduje nową metodykę wyznaczania charakterystyki energetycznej, a jest to skomplikowany pod względem liczenia proces, który musi uwzględniać wszystkie stosowane w Polsce rozwiązania architektoniczno-instalacyjne - podkreśliło MRiT.

W połowie marca Parlament Europejski ma głosować nad swoją nowelizacją dyrektywy o efektywności budynków EPBD. Ostateczna jej wersja zostanie potem uzgodniona w trilogach z Radą UE i Komisją Europejską, i ma być znana w połowie roku. Jednym z głównych punktów zmiany dyrektywy jest wprowadzenie minimalnych norm charakterystyki energetycznej MEPS, które, według KE staną się głównym narzędziem dla tzw. fali renowacji budynków, prowadzącej do znaczących oszczędności w zużyciu energii.

Klasy energetyczne budynków niemal jak elektrosprzętu

Przygotowana zmiana dyrektywy EPBD nakaże państwom członkowskim posiadanie klasyfikacji energetycznej budynków i unifikację, w postaci klas od A do G - mówi PAP Joanna Flisowska z think-tanku Instytut Reform. Jak zaznacza, kolejnym krokiem po wprowadzeniu klasyfikacji będzie zakwalifikowanie 15 proc. najmniej efektywnych budynków do klasy G, oraz zobowiązanie do podniesienia budynków mieszkalnych z klasy G do F do 2030 r., a do klasy E - do 2033 r.

Instytut Reform w opracowaniu na temat szczegółów programu REPowerEU szacuje, że w Polsce zaledwie około 15 proc. najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych - czyli około 1 mln "wampirów energetycznych" - odpowiada za zużycie jednej trzeciej całkowitej ilości energii zużywanej we wszystkich polskich budynkach mieszkalnych, których jest około 6,9 mln. Jednocześnie 30 proc. najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych, czyli około 2 mln, odpowiada za ponad połowę tego zużycia. To skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie, co przekłada się na ubóstwo energetyczne i powszechne wykorzystywanie niskiej jakości opału, złą jakość powietrza i związane z nią koszty zdrowotne. Koszty ogrzewania "wampira" są 5-krotnie wyższe niż energooszczędnego budynku, korzystającego z efektywnych źródeł ciepła, np. pompy ciepła - podkreśla się w opracowaniu.

IR rekomenduje dla Polski w pierwszej kolejności identyfikację "wampirów energetycznych" dzięki klasyfikacji i lepsze ukierunkowanie wsparcia, oraz wczesne zaplanowanie wykorzystania środków ze Społecznego Funduszu Klimatycznego. Fundusz ma zostać uruchomiony w 2026 r. i zapewni Polsce ponad 50 mld zł na walkę z ubóstwem energetycznym poprzez modernizację energochłonnych budynków - przypomina think-tank.

Konieczna będzie fala renowacji budynków

Już teraz Polska powinna szykować ambitne programy renowacji budynków, także skierowane do osób bez zdolności kredytowej, ponieważ w 2027 r. wchodzi również system ETS2 dla budynków, czyli obciążenie paliw kopalnych, używanych do ogrzewania dodatkową opłatą za emisję CO2 - podkreśla Joanna Flisowska. Przez pierwsze lata obowiązywania systemu limit cenowy wyniesie 45 euro za tonę CO2, płacić będą sprzedawcy tych paliw. Koszty ogrzewania "wampirów energetycznych" znacząco wzrosną - zaznacza Flisowska.

Prezes PORT PC (Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) Paweł Lachman dodaje, że bez rozwiązania ubóstwa energetycznego cała transformacja energetyczna stoi pod znakiem zapytania. Zaznacza jednocześnie, że ETS2 jest tak skonstruowany, że początkowo nie będzie odczuwalny, co daje czas na odpowiednie przygotowanie programów modernizacyjnych. Jest cały szereg korzyści z modernizacji budynków, to nie tylko oszczędność i większy komfort, wyższa wartość nieruchomości, ale i koszty ogrzewania niższe 5-6 krotnie - przekonuje Lachman.

Mieszkasz w domu jednorodzinnym – wiosną wydasz dodatkowo od kilkuset do tysiąca złotych

Od 400 zł do nawet 1000 zł – tyle będą musieli zapłacić właściciele domów jednorodzinnych za uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej. To efekt ustawy, która wejdzie w życie wiosną 2023 r. Dodatkowe opłaty nie ominą także właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, jeśli będą chcieli je sprzedać lub wynająć.

Jak zauważa z kolei ekspert ds. regulacji UE Paweł Wróbel, widać już efekty nowych rozwiązań prawnych, wprowadzonych w Unii od wybuchu wojny na Ukrainie. Przed wojną 20 państw członkowskich dotowało kotły na paliwa kopalne, a teraz już tylko 11, środki publiczne zostały więc przekierowane - wskazuje. Jak zaznacza, kolejnymi krokami będą zakazy stosowania kotłów gazowych w budynkach nowych i modernizowanych. Ogólnie rekomendujemy rezygnację ze wsparcia źródeł ogrzewania na paliwa kopalne, a także niższy VAT na wysokoefektywne systemy grzewcze i na energię elektryczną do pomp ciepła - dodaje Wróbel.

Jak przypomina Instytut Reform, w skali całej UE budynki zużywają 40 proc. energii końcowej, a trzy czwarte jest nieefektywna energetycznie. Komisja Europejska, wprowadzając program REPowerEU szacowała, że szybkie wdrożenie propozycji oszczędnościowych, takich jak zmiany w dyrektywie EPBD przełożą się na 12 proc. zmniejszenie zużycia gazu, co z kolei przekłada się na roczny import mniejszy o 47 mld m sześc. rocznie.(PAP)

wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
jan-kowalski
Jak widać już nie tylko samochodów, ale także mieszkań UE chce pozbawić jej mieszkańców.
Nie do takiej wspólnoty wstępowaliśmy, nie na to się umawialiśmy 20 lat temu.
Czas na referendum?
zoomek
Przecież tu chodzi o zubożenie narodu - polskiego bo przecież nie żydowskiego.
juzczas.com/post/globalny-monolit
rotmistrz
Eurokołchoz coraz bardziej się rozpędza w swoich absurdalnych pomysłach. Mam nadzieję, że już niedługo rozbije się o tarcze coraz bardziej mających tego dość ludzi i to będzie początek upadku tego komunistycznego dziadostwa. We Włoszech zaczyna się coś ruszać, w Polsce nadzieją jest Konfederacja, w innych państwach to kwestia czasu Eurokołchoz coraz bardziej się rozpędza w swoich absurdalnych pomysłach. Mam nadzieję, że już niedługo rozbije się o tarcze coraz bardziej mających tego dość ludzi i to będzie początek upadku tego komunistycznego dziadostwa. We Włoszech zaczyna się coś ruszać, w Polsce nadzieją jest Konfederacja, w innych państwach to kwestia czasu im bardziej zaciska się ta czerwona pętla.
forfun
a kościółki wyłączone - plebs musi znać swe miejsce pleban nie
zoomek
A dlaczego chcesz włączać kościoły jak tam kilka, kilkanaście godzin w tygodniu ludzie przebywają? To może perony? Tam ludzie i więcej i częściej są. Może wiaty przystankowe?
zoomek
Zasadniczo to urzędasom nic do prywatnych domów i posesji. Mogą sobie budynki publiczne obejmować takimi przepisami.
peluquero
Na łamach bankiera pisałem niemalże 3 lata temu:
"peluquero 2020-05-01 15:20
dokładnie, ja pracę o termomodernizacji pisałem w 2008r. i jak mówiłem o smogu to ludzie się na mnie patrzyli i pukali w czoło, 12 lat co sezon grzewczy wdychania g...a a nie powietrza, a to co zrobiła "opozycja" by zmusić rząd do "naprawy"
Na łamach bankiera pisałem niemalże 3 lata temu:
"peluquero 2020-05-01 15:20
dokładnie, ja pracę o termomodernizacji pisałem w 2008r. i jak mówiłem o smogu to ludzie się na mnie patrzyli i pukali w czoło, 12 lat co sezon grzewczy wdychania g...a a nie powietrza, a to co zrobiła "opozycja" by zmusić rząd do "naprawy" tego stanu to jednych i drugich kwalifikuje pod trybunał"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czyste-powietrze-2-0-nabor-od-15-maja-7874611.html

To co się teraz dzieje - nie mam absolutnie żadnych, najmniejszych nawet złudzeń, jako człowiek który siedzi w temacie ponad 15 lat - jest skokiem na kasę, jest kolejną próbą moderowania strony popytowej, a więc podnoszącej ceny. Tak jak elektrownie jądrowe tak termomodernizacje można sprawić za opłacalne jeśli wymoderuje się odpowiednio podaz i popyt co nie musi mieć nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, ale jest to proces który zapoczatkowano lata temu i którego zatrzymanie jest niemozliwe
zoomek
Jest możliwe ponieważ rządzący światem sataniści/psychopaci nie są nieśmierteni. Tylko trzeba chcieć zmian. Ale jeśli nic nie robimy to nas zdepopulują. Chyba widać jaki jest cel?
carlito1
I dlatego ludzi których nie stać na lepsze mieszkanie i palą byle czym, należy zmusić do poprawy termoizolacji za ciężkie pieniądze których nie mają......
matka_stiflera
Dla tych co nie łączą kropek i czerpią wiedzę z TV. To nie Unia jest be i coś nam każe, tylko PIS zgodził się na wszystkie ustalenia.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki