Japońskie firmy wstrzymują produkcję po trzęsięniach ziemi

Trzęsienie ziemi w Japonii spowodowało duże opóźnienia w produkcji największych potentatów lokalnego przemysłu. Wstrzymanie produkcji zgłosiło już kilka z nich, a do tej grupy dołączają kolejni. Wynika to z ograniczeń w dostawach podzespołów od podwykonawców, których fabryki ucierpiały w wyniku wstrząsów z czwartku i soboty.

Japońskie firmy wstrzymują produkcję po trzęsięniach ziemi
Japońskie firmy wstrzymują produkcję po trzęsięniach ziemi (fot. Yuya Shino / )

Toyota, Honda czy Sony, które napędzają japońską gospodarkę mają problemy spowodowane siłami matki natury. W najlepszym przypadku, niektóre z tych firm zostały zmuszone ograniczyć moce produkcyjne, a niektóre całkowicie wstrzymały działanie poszczególnych sekcji produkcyjnych. Opóźnienia zagroziły nawet firmie Apple, która kupuje sensory wykorzystywane do aparatów w iPhone’ach właśnie od Sony – donosi agencja Reuters.

Honda Motor zawiesiła prace swojej fabryki w Kumamoto w piątek, a Nissan Motor przywróciło działanie swoich hal produkcyjnych dopiero dzisiaj. Sony Corporation powiadomiło natomiast o uszkodzeniach swojego wyposażenia w wyniku trzęsienia ziemi. Część odpowiedzialna za sensory dostarczane do Apple wznowiła jednak produkcję. Mniej szczęścia miał Renesas Electronics, który jeszcze nie jest w stanie podać, kiedy zostanie przywrócone działanie fabryk z obszarów dotkniętych wstrząsami.

W Japonii wiele biznesów produkcyjnych opiera się na zasadach lean management i zarządzania just in time – w ten sposób ogranicza gospodarkę zapasami do niezbędnego minimum. W tym przypadku kluczowe są terminowe dostawy podzespołów i części. Ta polityka stała się teraz ciężarem dla Toyoty, która zdecydowała zawiesić produkcję na najbliższy tydzień.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~hunter

no i co z tego że toyota wstrzymuje produkcję po trzęsieniach ziemi. bardzo dobrze, widać, że dba o swoich pracowników. jako lider sprzedaży migiem odrobi straty.

! Odpowiedz
0 0 ~łukasz

dokładnie. to o niczym przecież nie znaczy. toyota wyrobiła swoją renomę, nic jej nie zaszkodzi a pozycję lidera szybko nie straci

! Odpowiedz
6 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 20 ~afsfdsa

okazja do podniesienia cen przez oszustów w egzotycznych krajach takich jak Bidopolandia

! Odpowiedz
0 8 ~Dżejms

Jak tu prawie wszystko z Chin!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil