REKLAMA

IRG SGH: W IV kw. sytuacja w budownictwie pogorszyła się, sezon zimowy niekorzystny dla branży

2021-11-16 13:52
publikacja
2021-11-16 13:52
IRG SGH: W IV kw. sytuacja w budownictwie pogorszyła się, sezon zimowy niekorzystny dla branży
IRG SGH: W IV kw. sytuacja w budownictwie pogorszyła się, sezon zimowy niekorzystny dla branży
fot. Pixabay.com /

W IV kw. 2021 r. wskaźnik koniunktury w budownictwie wyniósł -2,7 pkt., o 9,8 pkt. mniej niż w III kw. - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorzy wskazują, że spadek ten można wiązać z rozpoczęciem się sezonu zimowego, niekorzystnego dla branży budowlanej.

"Saldo odpowiedzi na pytanie o wielkość produkcji budownictwa jest dodatnie i równe 10,8 pkt. Obecne saldo produkcji jest o 5,7 pkt. niższe niż w minionym kwartale, lecz o 34,0 pkt. wyższe niż przed rokiem. Wysoki wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed roku zanotowano dla obu sektorów własnościowych: o 32,9 pkt. dla firm prywatnych oraz o 44,4 pkt. dla przedsiębiorstw publicznych. W porównaniu z IV kwartałem 2019, czyli analogicznym okresem sprzed pandemii, obecne saldo produkcji jest wyższe o 9,4 pkt." - napisano w raporcie.

"Obecna koniunktura w budownictwie jest lepsza niż w czasie bezpośrednio poprzedzającym pandemię, jednak wciąż znacznie gorsza niż cztery lata temu" - dodano.

Z badania wynika, że bieżący kwartał jest czwartym z kolei kwartałem szybkiego wzrostu cen usług budowlanych.

"Obecne saldo cen w ujęciu ogółem ma wysoką, nie notowaną wcześniej wartość 44,9 pkt. W porównaniu z IV kwartałem sprzed roku obecne saldo cen jest wyższe o 62,1 pkt., a w porównaniu z ubiegłym kwartałem o 9,3 pkt. Miarą wzrostu cen w sektorze prywatnym jest saldo równe 43,7 pkt. i w sektorze publicznym 56,8 pkt. W I kwartale 2022 roku można spodziewać się dalszego wzrostu cen usług budowlanych. Prognoza salda cen w ujęciu ogółem wynosi 38,1 pkt., dla sektora prywatnego 37,9 pkt. i publicznego 46,9 pkt." - napisano.

Poziom nakładów inwestycyjnych w budownictwie nadal jest bardzo niski.

"Wartość salda wynosi -21,7 pkt. w ujęciu ogółem, -24,6 pkt. dla sektora prywatnego i 4,7 pkt. dla sektora publicznego. W porównaniu z III kwartałem bieżącego roku wartość salda w ujęciu ogółem jest niższa o 13,9 pkt., natomiast w skali roku nastąpił wzrost, lecz równy tylko 6,4 pkt. Prognozowane saldo inwestycji w ujęciu ogółem ma wartość -31,3 pkt., zatem w nadchodzącym kwartale nie można oczekiwać wzrostu nakładów inwestycyjnych w budownictwie" - napisano.

Autorzy raportu zaznaczają, że jeśli chodzi o uciążliwość barier ograniczających aktywność produkcyjną zakładów budowlanych, to podobnie jak w ubiegłym kwartale na pierwszym miejscu znajdują się wysokie ceny surowców i materiałów.

"O ile jednak w ubiegłym kwartale tę barierę wskazało 69,9 proc. ankietowanych zakładów, obecnie ten odsetek wynosi już 75,2 proc. Następnymi dwiema barierami, które stwarzają firmom budowlanym coraz więcej problemów są: nadmierne obciążenia podatkowe (44,2 proc. obecnie, 36,5 proc. w poprzednim kwartale) oraz niestabilne prawo (43,4 proc. obecnie, 41,1 proc. w poprzednim kwartale). Zakłady budowlane nie spodziewają się, by dotkliwość wymienionych barier istotnie zmieniła się w nadchodzącym kwartale" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki