ING Bank udostępnił klientom mobilne płatności NFC

analityk Bankier.pl

W nowej wersji aplikacji mobilnej ING Banku Śląskiego można już zamówić kartę do płatności mobilnych NFC. Karta wydawana jest na razie tylko klientom sieci komórkowej Orange, ale bank pracuje już nad płatnościami HCE, czyli płatnościami wykorzystującymi chmurę.

ING Bank Śląski udostępnił swoim klientom płatności mobilne NFC. Specjalną kartę, na której zainstalowany jest moduł do płatności, można zamówić z poziomu aplikacji mobilnej banku (wczoraj pojawiła się aktualizacja). Bank wprowadził płatności mobilne wykorzystujące model SIM-centric, czyli we współpracy z telekomem. Karty będą mogli zamawiać klienci banku, którzy mają podpisaną umowę z Orange.

Karta zbliżeniowa Visa zainstalowana w smartfonie została zintegrowana z aplikacją bankowości mobilnej ING Banku Śląskiego. Żeby zamówić kartę należy po wejściu do aplikacji wybrać opcję „Oferty” i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie (m.in. należy wybrać rachunek, do którego będzie przypisana karta).

Rozwiązanie oparte o modeli SIM centric ma dość istotne ograniczenia. Mogą z niego korzystać wyłącznie abonenci operatora komórkowego Orange. Z naszych informacji wynika, że bank pracuje też nad udostępnieniem pozostałym klientom usługi zbliżeniowych płatności mobilnych Visa wykorzystujących chmurę i technologię HCE (Host Card Emulation). W tym przypadku nie jest już konieczna umowa z telekomem, bo tzw. bezpieczny element nie jest przechowywany na karcie SIM. Visa testuje już płatności HCE na Słowacji.

Mobilne płatności NFC działają na takiej samej zasadzie jak karty zbliżeniowe – wystarczy przystawić telefon do czytnika POS. Oczywiście telefon musi obsługiwać technologię NFC. Wkrótce klientom ING Banku Śląskiego zostanie udostępnione jeszcze jedno rozwiązanie – płatności mobilne Blik. Prawdopodobnie stanie się to na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Płatności mobilne Blik wykorzystują kody jednorazowe i dostępne będą dla wszystkich klientów banku.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~fff

Minął ROK i ING nic w kierunku płatności HCE nie zrobił. Już nawet PKO ma taką aplikację! W zasadzie ta aplikacja od ING nie zwiększyła swojej funkcjonalności odkąd się ukazała kilka lat temu. Cash-backu też nie ma. Czas rozejrzeć się za innym bankiem.

! Odpowiedz
0 0 ~Maciek

zapomniała Pan szanony dodać ze:1/ jeśli masz niebrendowiony telefon przez Orange to masz duży kłopot bo nie jesteś w stanie pobrać aplikacji ze sklepu Google Play do obsługi zbliżeniowej czyli NFC Pass 3.0 -posiadają ja tylko brendowione telefony Orange 2/ są dwie karty sim Orange Cash microSIM, oraz NFC Pass nanoSIM - i która tu wybrać he ?3/ infolinia jest "doskonale poinformowana" :-)4/ 3 lata ING pracuje nad płatnościami NFC - śmiech na sali .... i mamy do wyboru AŻ jedną siećczyli zamiast łatwo i prosto jest jak zawsze - tak trzymać !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~konrad

Nie koniecznie. mnie pomimo, iż mam nie brandowany telefon udało się to zrobić. trzeba zdobyc od kogos kto ma tel w Orange o ta apke. zainstalowac i uzywac.

! Odpowiedz
1 3 ~miro

A użytkownicy innych sieci niż Orange to CO

! Odpowiedz
0 1 ~graczkontowy

W T mobile finance za płatności NFC dają zwrot 5 procent do 50 plz miesięcznie,W Getinbanku za płatnosci NFC można otrzymać zwrot 15 procent a tu mic czyli jedna wielka lipa-bardzo kiepski bank i oferta.

! Odpowiedz
1 0 ~graczkontowy

Tylko jaki sens z tego korzystać bez moneybacków ?

! Odpowiedz
4 1 ~tyron

eeee NFC to nie. nie ma jak mobile a'la IKO w PKO. bezpieczenstwo jest kluczowe!

! Odpowiedz
3 5 ~Karciarz

Wynajdywanie na nowo koło, wchodzenie do chałupy przez komin, uwstecznianie się... Tak, tak nie pomogą tutaj zaklęcia maniaków smartphonów wiszących na kablu od ładowarki każdego dnia i innych zwolenników gadżetów maści wszelakiej bo ktoś im powiedział, że jak się z tego korzysta to jest się kimś. Ludzie kochani - z banków, telekomów, prasy/portali finansowych. Sami chyba widzicie konstrukcję ww. rozwiązania. Specjalne karty SIM, łączenie się z bankiem + operatorem bo tylko w banku x i u operatora y takie coś może zadziałać. Oczywiście klienci którzy nawet z jakiś powodów zdecydują się na zabawę w NFC i tak muszą mieć abonament, więc prepaidowcy znowu odpadają. Sami przyznacie, że pomysł jak i wykonanie to jedna abstrakcja. Trochę żyję na tym świecie, od kiedy zacząłem swoją przygodę z bankowością nie jedną kartę już "zdarłem" od ilości transakcji i powiem wam, że płatnością w telefonie, w obecnej formie nie wróżę sukcesu. Skończą się one tak samo jak płatności mobile w biedronce - będą marginesem. Do momentu kiedy karta i bank nie będzie niezależne od operatora (mam na myśli tzw. chmurę o której już przebąkuje Visa i NFC a której celem jest wykopanie z tego poletka zbędnych telekomów) sukcesu to to nigdy nie odniesie. Zwykła karta wciąga to całe NFC nosem, a do gimnazjalistów, licealistów i studentów studiujących na kierunkach "gotowanie na gazie" (i pochodnych) oraz będących na utrzymaniu rodziców zwracam się z prośbą aby darowali sobie teksty typu, że prędzej się zapomina z domu wziąć portfel niż telefon. Dzieci tak mają. Może kiedyś z tego wyrośniecie i zrozumiecie o czym piszę.PS.Szanowny Panie redaktorze, może Pan posiada informację co się dzieje na chwile obecną z naklejkami zbliżeniowymi Visa wydawanymi przez ING? Od kilku dni nie można ich dostać/zamówić mimo, że nadal widnieją na stronie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Autor

hipotetycznie. Zamawiam sobie karte sim z platnoscia do mojego telefonu (spelnione warunki Orange - umowa / smart z nfc), druga karte daje zonie. O ile to jest za darmo (nowa karta sim ze zblizakiem) i nie pociagnie dodatkowych kosztow to rozwiazanie jest swietne bo nic nie place zeby miec dwie karty a moze sie myle i to jest uwstecznianie sie...

! Odpowiedz
1 1 ~Arek odpowiada ~Autor

Warunkiem, żeby wszystko odbyło bez dodatkowych kosztów jest "nabijanie" płatności kartą (jedną i drugą) na kwotę minimum 200 zł miesięcznie. Fakt- samo zamówienie karty jest bezpłatne...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne