REKLAMA
DZIEŃ UE

Hiszpański TK: drugi stan zagrożenia epidemicznego również niezgodny z konstytucją

2021-10-27 16:20
publikacja
2021-10-27 16:20

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł w środę, że wprowadzony przez rząd w listopadzie 2020 r. drugi stan zagrożenia epidemicznego był niezgodny z ustawą zasadniczą. Podobny werdykt zapadł w lipcu br. w sprawie pierwszego lockdownu, ogłoszonego przez rząd w marcu 2020 r.

Hiszpański TK: drugi stan zagrożenia epidemicznego również niezgodny z konstytucją
Hiszpański TK: drugi stan zagrożenia epidemicznego również niezgodny z konstytucją
/ Tribunal Constitucional

Sędziowie TK uznali, że stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący od 3 listopada 2020 r. do 9 maja 2021 r. był sprzeczny z konstytucją, gdyż przepisy ustawy zasadniczej Hiszpanii nie pozwalały na ograniczanie swobody przemieszczania się osób.

Pełne uzasadnienie werdyktu ma zostać opublikowane dopiero w najbliższych dniach, ale źródła w TK już potwierdziły, że konstytucyjność drugiego stanu zagrożenia została podważona przez sześciu z 10 uczestniczących w głosowaniu sędziów.

Decyzja TK oznacza, że podobnie jak po decyzji sądu w sprawie pierwszego lockdownu, także tym razem anulowane zostaną wszystkie mandaty wystawione za nieprzestrzeganie przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego.

Drugi stan alarmowy nie przewidywał tak surowych restrykcji w kwestii wychodzenia z domu jak pierwszy. Zakaz dotyczył głównie opuszczania domów w godzinach nocnych.

Pierwszy stan zagrożenia epidemicznego, obowiązujący między marcem a czerwcem 2020 r., był bardziej restrykcyjny. Obywatele nie mogli wówczas opuszczać domu z wyjątkiem konieczności udania się do pracy, lekarza, banku lub zakupienia podstawowych towarów.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
xiven
a to konstytucje można ot tak sobie łamać?
dididif
A gdzie wyroki śmierci i dożywotniego więzienia dla hiszpańskich kryminalistów i komunistycznych dygnitarzy z Brukseli, co rozkazy wydawali? Wysrali się na zielono?
siekiero
I co teraz Panowie, zwłaszcza wyborcy Konfederosji, którzy bagatelizowali przejęcie TK przez klakierów PiS-u? Fajnie mieć niezależne sądownictwo i trybunały czy nie? U nas byłoby tak samo, gdyby TK nie rządziła kucharka prezesa.
sloneczkodzg
A co na to Ursula von der Leyen ?
smallsaver
A co na to kucharka prezesa?
dariusz1976
Witamy w totalitaryzmie większości zwanym tfu: demokracją
marekpoznan
A jakie konsekwencje dla palantów co wprowadzili te przepisy..? Oczywiście żadne bo to bogowie-politycy czyli nietykalni, chroni ich immunitet..!!!

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki