REKLAMA

Hipoteka na 30 lat? Dla osób po 40-tce nie w każdym banku

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2015-08-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-08-19 06:00
EastNews

Banki ustalają granicę wieku, jakiej klient zaciągający kredyt hipoteczny nie będzie mógł przekroczyć w dniu spłaty ostatniej raty. Wynosi ona zwykle 70 lat. Oznacza to, że kredytobiorca po czterdziestce może mieć niejednokrotnie problem z podpisaniem umowy z bankiem na 30 lat.

W obecnej ofercie banków trudno szukać kredytów mieszkaniowych na 40-50 lat, jakie były dostępne jeszcze kilka lat temu. Maksymalny, dostępny dziś okres kredytowania w przypadku kredytów hipotecznych to 35 lat. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S banki nie powinny udzielać kredytów na dłuższe terminy, a jednocześnie rekomendować klientom maksymalnie 25-letni okres spłaty. Nie dla wszystkich skorzystanie z dłuższego okresu będzie więc możliwe. Banki określają dodatkowo maksymalny wiek, jakiego kredytobiorca nie może przekraczać w momencie spłaty zobowiązania. Z danych zebranych przez Bankier.pl w sierpniu 2015 roku wynika, że najczęściej na etapie ostatniej raty trzeba mieć nie więcej niż 70 lat.

Hipoteka standardowo do 70-tki

70-tka, choć wymieniana jest przez banki najczęściej, nie jest bezwzględną granicą. Na przykład w przypadku oferty Raiffeisen Polbank maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania nie może przekroczyć 65 lat. Granica ta może zostać wydłużona do 70 lat, pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia na życie. Oznacza to, że takie ubezpieczenie będzie wymagane w przypadku kredytobiorców, którzy dziś mają 35 lat i chcieliby skorzystać z oferty Raiffeisen Polbank na maksymalny oferowany przez bank okres 30 lat. Jeszcze częściej z podobnym ograniczeniem, również w innych bankach, spotkają się dzisiejsi 40-parolatkowie chcący zaciągnąć kredyt na trzy dekady.

Maksymalny okres kredytowania i wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania - sierpień 2015 r.

Bank

Maksymalny okres kredytowania

Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania

Czy w sytuacji, kiedy kredytobiorca przekroczyłby w dniu spłaty górną granicę wieku, może skorzystać z kredytu?

Bank Pocztowy


35 lat

80 lat

Tak, z ubezpieczeniem na życie z cesją polisy na bank, na kwotę kapitału pozostającą do spłaty po ukończeniu 80. roku życia.

                         zapytaj doradcę»

Alior Bank

30 lat

80 lat

Nie                    zapytaj doradcę»

Getin Bank

35 lat

80 lat

Nie                    zapytaj doradcę»

Bank BPH

30 lat

75 lat

Tak, jeżeli współkredytobiorcami są dzieci kredytobiorcy (i ich dochody zostały uwzględnione przy ocenie zdolności kredytowej) lub gdy wskaźnik LTV netto dla danego kredytu nie przekracza 50%. Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty kredytu może wówczas wynosić 80 lat.

                         zapytaj doradcę»

Bank Millennium

35 lat

75 lat (jeśli wszyscy wnioskodawcy, których dochody brane są pod uwagę mają powyżej 50 lat – ich wiek w dniu spłaty nie może przekroczyć 70 lat)

Nie

                         zapytaj doradcę»

BGŻ BNP Paribas

30 lat

75 lat

Warunek maks. wieku może nie być spełniony przez część osób wnioskujących o kredyt, w sytuacji kiedy dochody netto pozostałych osób wnioskujących o kredyt są nie niższe niż min. akceptowalny przez bank dochód oraz spełniają jeden z wymogów:

- stanowią co najmniej 50% łącznego dochodu netto wszystkich osób wnioskujących o kredyt lub

- zapewniają zdolność kredytową do spłaty co najmniej 50% kwoty kredytu.

W powyższym przypadku kredyt będzie udzielony na warunkach standardowych.

                         zapytaj doradcę»

PKO Bank Polski

35 lat

75 lat

b.d.

                         zapytaj doradcę»

Bank Pekao

30 lat

70 lat

Tak, decyzja jest wówczas podejmowana indywidualnie.

                         zapytaj doradcę»

BOŚ Bank

35 lat

70 lat

Tak. Konieczność ubezpieczenia na życie.            zapytaj doradcę»

BZ WBK

30 lat

70 lat

Tak. Konieczność ubezpieczenia na życie.            zapytaj doradcę»

Citi Handlowy

35 lat

70 lat

Tak, dla klienta Gold – 75 lat lub dla wnioskodawcy posiadającego współkredytobiorcę spełniającego warunek wieku. 

                         zapytaj doradcę»

eurobank

30 lat

70 lat

Tak, maksymalnie 75 lat z zastrzeżeniem, że decyzja podejmowana jest przez prezesa banku po uzyskaniu rekomendacji komitetu kredytowego banku.

                         zapytaj doradcę»

ING Bank Śląski

35 lat

70 lat

Tak, pod warunkiem, że osoba, która przekracza granicę wieku jest współkredytobiorcą, a drugi kredytobiorca uzyskuje wyższy dochód i spełnia warunek wieku.

                         zapytaj doradcę»

mBank

35 lat

70 lat

Możliwe ewentualne skrócenie okresu kredytowania.

                         zapytaj doradcę»

SGB Bank

30 lat

70 lat

Tak, do 75 r.ż.  Konieczność ubezpieczenia na życie.

                         zapytaj doradcę»

Raiffeisen Polbank

30 lat

65 lat

Tak, do 70 r.ż. Konieczność ubezpieczenia na życie.

                         zapytaj doradcę»

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych banków, sierpień 2015 r.

Kredyt hipoteczny do 70-tki oferują dziś Bank Pekao, BOŚ Bank, BZ WBK, Citi Handlowy, eurobank, ING Bank Śląski, mBank, SGB Bank. Kredytobiorcy powyżej 40. roku życia wnioskujący tu o kredyt na 30 lat będą jednak musieli liczyć się albo z koniecznością ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia na życie (co zwiększy koszty okołokredytowe), albo z indywidualną ścieżką rozpatrywania jego wniosku i na przykład koniecznością uzyskania pozytywnej decyzji prezesa banku (patrz eurobank). Możliwe jest też, że bank podwyższy granicę wieku dla jednego kredytobiorcy, jeśli przystępuje on do kredytu z osobą, która uzyskuje wyższy dochód i spełnia warunek wieku.

Hipoteka do osiemdziesiątki niezbyt kuszącą perspektywą

Znajdą się wprawdzie bardziej liberalne banki, jeżeli chodzi o maksymalną granicę wieku kredytobiorcy, jednak nie jest to zbyt szerokie grono. Najbardziej przychylny w tym kontekście wydaje się być Bank Pocztowy, który dopuszcza standardowo spłatę kredytu hipotecznego do 80. roku życia, a pod warunkiem ustanowienia dodatkowego ubezpieczenia na  życie, nawet dłużej. Takich ustępstw trudno jednak szukać w innych bankach.

Nieprzekraczalnie do osiemdziesiątki hipotekę można będzie spłacać w Alior Banku i Getin Banku. Maksymalnie 80 lat może mieć też kredytobiorca spłacający ostatnią ratę kredytu w Banku BPH. Tu jednak pojawiają się dodatkowe warunki: współkredytobiorcami muszą być jego dzieci (a ich dochody uwzględnione są przy ocenie zdolności kredytowej), lub wskaźnik LTV netto dla danego kredytu nie przekroczy 50%. 

Kredyt do 80. roku życia to zdecydowanie mało kusząca perspektywa. Raczej rozwiązanie dla tych, którzy obecnie przekroczyli już 40-kę i chcą kredytu na kilkadziesiąt lat, ale ostatecznie zamierzają spłacić go wcześniej. Jest to też opcja na przykład dla rodziców wspierających w kredytowaniu mieszkania swoje dzieci. 

Kredyty gotówkowe na dowolny cel - policz, gdzie zapłacisz najniższą ratę

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Banksterzy_nas_cisn
Niedługo banki wprowadzą kredyty kilku pokoleniowe.
~spostrzegawczy
Lichwiarski kredyt na 30 lat , a potem za ułamek wartości odwrócona hipoteka , bo emerytury będą głodowe. Taki nam dobrobyt daje cywilizacja żydowska.
~sprawiedliwy
to jawna dyskryminacja

takie banki od razu powinny dostawac zakaz dzialania na polskim rynku.
~Ewa
Czyli nowy emeryt dostanie kredyt hipoteczny tylko na 3 lata. Musi się uwijać ze spłatą.
~qda
kredyt na 35 lat , trzeba byc totalnym idiotą
~Adam
To jawne łamanie Konstytucji i Praw Obywatelskich!!!
~anna
W tym przypadku Banki postepuja bardzo madrze i racjonalnie, chroniąc kredytobiorcę przed sobą samym. Jak dojdzie do 65 roku zycia i dostanie 1000 zl na reke emerytury - to z czego spłaci. I wtedy znowu będzie placz i lament ze Banki sa zle i kaza biednym emerytom, których nie stać na leki splacac kredyty. Proszę trochę W tym przypadku Banki postepuja bardzo madrze i racjonalnie, chroniąc kredytobiorcę przed sobą samym. Jak dojdzie do 65 roku zycia i dostanie 1000 zl na reke emerytury - to z czego spłaci. I wtedy znowu będzie placz i lament ze Banki sa zle i kaza biednym emerytom, których nie stać na leki splacac kredyty. Proszę trochę opamiętania...
~Adam222
Łamanie Konstytucji. Dyskryminacja z powodu wieku. Co na to organy kontroli na przykład KNF?
~Xaisis
Masz dziecko? To jak będzie miało 10 lat to osobiście wręczę jemu/jej paczkę fajek i kilka piw. W końcu nie możemy dyskryminować z powodu wieku, prawda?
Już widzę, jak 70-latek na emeryturze spłaca 2 tysiące raty ;]

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki