Gospodarka Chin przyspieszyła po raz pierwszy od 2010 r.

analityk Bankier.pl

Choć dane o zmianie PKB są zazwyczaj podstawą analizy kondycji gospodarczej kraju, to w przypadku Chin jest inaczej. Eksperci z góry wiedzą, jaki wynik wskażą oficjalne liczniki i zdają sobie sprawę z faktu, jak niewiele mają one wspólnego z rzeczywistością.

Z kronikarskiego obowiązku należy jednak wspomnieć o odczycie najważniejszego wskaźnika gospodarczego dla drugiej gospodarki globu.

PKB Chin wzrósł w 2017 r. o 6,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego - wynika z danych chińskiego urzędu statystycznego. Realne tempo wzrostu przyspieszyło po raz pierwszy od 2010 r.

(Bankier.pl na podstawie NBS of China)

Władze Chińskiej Republiki Ludowej co roku wyznaczają docelowe tempo wzrostu PKB, mimo że za czasów przewodniczącego Xi oficjalnie wskaźnik ten nie jest już tak kluczowy w ocenie gospodarki i odpowiadających za jej kondycję urzędników jak za poprzednich liderów. W fazie "nowej normalności" ogłoszonej w 2014 r. wzrost ma być wolniejszy, ale lepszy jakościowo i bardziej zrównoważony. To, czy polityka została dostosowana do rzeczywistości, czy było na odwrót, pozostaje kwestią sporną. Formalnie większego znaczenia nabrały dane o nowych miejscach pracy, poziomie dochodów ludności czy wzroście sektora usług. Oficjalny cel na 2017 r., który wynosił ok. 6,5 proc. wzrostu PKB, udało się w każdym razie zrealizować z nawiązką.

Z jaką prędkością naprawdę mknie chińska gospodarka? Nie wiadomo. Powszechne jest natomiast przekonanie, że oficjalne odczyty są efektem przedłużania trendu z bardzo niewielkimi odstępstwami faktycznie zależącymi od koniunktury, ale i potrzeb politycznych. Przede wszystkim odczyty PKB co kwartał są praktycznie takie same. W chińskim modelu gospodarczym realizacja planów i celów jest bardzo istotna, ale nawet w takiej gospodarce, w której są przecież obecne prężne branże z ograniczoną ingerencją państwa oraz zależne od kondycji zagranicy, nie jest możliwe, by PKB rósł tak długo w tak równym tempie. Wyraźnie wskazują na to też odczyty innych wskaźników.

(Bankier.pl na podstawie NBS of China)

Ponadto dane ukazują się bardzo szybko - zaledwie kilkanaście dni po zakończeniu kwartału - i są bardzo rzadko rewidowane, co w przypadku innych krajów zdarza się bardzo rzadko.

Wyliczenia centralnego urzędu statystycznego dot. wartości produktu krajowego brutto nie pokrywają się z innymi danymi, które mają wpływ na PKB, oraz z informacjami płynącymi od lokalnych statystyków. To ostatnie akurat nie dziwi, bo dobre wyniki gospodarcze są podstawą pozytywnej oceny regionalnych urzędników. W relatywnie zdecentralizowanych Chinach od zawsze trwa spór kompetencyjny między władzami regionalnymi i centralnymi. Lokalni kacykowie z KPCh niby utrzymują sporą niezależność, ale, szczególnie pod rządami silnych przywódców jak Mao czy Xi, Pekin potrafi pokazać, że ma ciężką rękę dla niewygodnych albo niekompetentnych urzędników lokalnych. Stąd też w ostatnim czasie wysyp wiadomości o zawyżaniu wskaźników gospodarczych w ubiegłych, faktycznie cięższych, latach.

Dlatego na odczyt na poziomie 6,9 proc. należy patrzeć z rezerwą. W rzeczywistości gospodarka zaliczyła dużo lepszy rok niż 2016 r. Faktyczne tempo wzrostu mogło być więc szybsze, jeśli weźmiemy pod uwagę niższą bazę sprzed roku. Ale mogło być też niższe, jeśli przyjmiemy, że Chińczycy od lat zawyżają dane. Na pewno rosnąca co roku baza sprawia, że Państwu Środka ciężko już rosnąć w takim tempie jak przed globalnym kryzysem finansowym, czyli o ponad 10 proc. rocznie. Dodatkowych trudności nastręcza ciągle ewoluująca gospodarka, którą coraz trudniej mierzyć starym, prostym PKB.

Analitycy rzadziej spoglądają na nominalny poziom PKB oraz nominalne tempo wzrostu, ale w przypadku Państwa Środka jest to ważniejsze i ciekawsze niż zwykle. Przede wszystkim tempo wzrostu nominalnego (czyli nieuwzględniającego zmian cen) wyniosło ponad 11 proc. Dlaczego to istotne? Bo chińska gospodarka jest bardzo zadłużona, a dług zazwyczaj porównuje się właśnie do bieżącego strumienia dochodów, wyznaczającego teoretycznie niebezpieczeństwo jego niespłacenia. Za sprawą szybkiego wzrostu PKB lewar w gospodarce Chin spadł trzeci kwartał z rzędu. Choć znów trzeba dodać, że są to oficjalne wyliczenia, które mają pewne słabości.

Total social financing jako % PKB
Total social financing jako % PKB (Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

W 2017 r. produkt krajowy brutto Chin po raz pierwszy w historii przekroczył 80 bln juanów. Blisko 83 bln juanów to odczyt o ponad 8 bln juanów wyższy wynik niż rok wcześniej. Oznacza to, że w rok chińska gospodarka urosła o ponad dwie gospodarki Polski, dla której PKB w 2017 r. zbliży się do 2 bln zł.

Najnowsze wieści zza Muru

Najnowsze wieści zza Muru

Więcej informacji, komentarzy i analiz dotyczących gospodarki Chin znajdziesz w naszej nowej sekcji.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 8 talmud

jak jest tak dobrze to mowcie po chinsku a nie angielsku placcie yuanem a nie dolarami i otwierajcie w chinach biznesy
powazni ludzie wiedza ze chinski to jest tylko ryz dobry bo mozna dwojaki z woda nosic
About 13 percent of China's population---about 203 million people--- live on less than $1 a day. About 42 percent of China's population---about 593 million people--- live on less than $2 a day.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 sel

O Japonii i Korei też tak mówiono , dzisiaj im przez gardło nie przejdzie...

! Odpowiedz
7 24 ajwaj

Maja rozmach....https://youtu.be/7vJ6p6g9QEU

Przyjaciele z KPCh maja koncepcje swojego rozwoju i przy okazji rozwoju partnera...
O ile ONI wasalizowali przy uzyciu nalotów dywanowych, kolorowych rewolucji, wiosny arabskich itd., przy trwajacej nedzy wasala, ChRL szuka i znajaduje partnerów, gdzie sa all happy. Mówil o tym. prez. Putin, gen. Duterte prez. Filipin, pochwalila Christine Lagarde szefowa MFW poetycko na zjezdzie komunistów ChPK w Pekinie itd. Jedwabny Szlak 1 bilion $ na poczatek :)
Wie tez w/w prez. Trump i bedzie tak po uporaniu sie z oporem globalistów i neocon (PISi)>deep state, co mu sie udaje (reforma podatków np. Apple repatriacja kasy z podatków do USA > 200 mld.$, koniec przekretu CO2, itd.itp.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 12 sel

Od dawna zwracam uwagę że wzrost Chin dzisiaj o 7% jest gigantem, to tak jakby o 20% albo więcej 10 lat temu..

! Odpowiedz
15 10 jendreka

Taki wielki kraj a wzrost tylko o dwie małe Polskę.

! Odpowiedz
12 7 niepelnosprawny_org

w poprzenich latach to mieli wzrost super, a teraz tylko dzieki przyspieszeniu gospodarki swiatowej...

! Odpowiedz
13 39 rekin1986

Chińczycy mają od małego wpojone zasady Konfucjusza tam się dzieci nie wychowuje na Piotrusiów Panów czy na księżniczki tylko na ludzi twardo stąpających po ziemi

1 Wykonuj pracę którą kochasz a nie będziesz musiał pracować przez 1 dzień w swoim życiu
2 Nie gryż reki która Cię karmi bo z głodu padniesz
3 Błędy człowieka szlachetnego są jak zaćmienie słońca lub księżyca. Wszyscy je widzą
4 Nie poprawi się już ten, kto czterdzieści lat osiągnął, a wad się nie wyzbył.
5 Najpierw pokaż co potrafisz potem o pieniądzach porozmawiamy

Kiedy u nas w kraju doczekamy się zarządzania na modę Konfucjusz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 7 hfjdj odpowiada rekin1986

Te ich zasady są tak samo dobre i przydatne w życiu jak i ta nasza religia.

! Odpowiedz
4 11 sel odpowiada hfjdj

Właśnie jest na odwrót

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil