REKLAMA

Goldman Sachs podnosi prognozę dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce

2022-07-20 14:58
publikacja
2022-07-20 14:58
Goldman Sachs podnosi prognozę dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce
Goldman Sachs podnosi prognozę dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce
fot. Jacek Szydlowski / / Forum

Podnosimy prognozę dotyczącą ostatecznego poziomu podwyżek stóp procentowych przez NBP do 8 proc. - podało biuro analiz banku Goldman Sachs.

W środę Goldman Sachs przedstawił prognozę dla krajów Europy Środkowowschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. "Biorąc pod uwagę niedawny spadek cen ropy, umocniliśmy się w przekonaniu, że jesienią nastąpi szczyt inflacji" - wskazali. Z powodu rozszerzenia się presji cenowej na towary i usługi podstawowe, a także z uwagi na wzrost oczekiwań inflacyjnych, "prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim inflacja powróci do bardziej »normalnych« poziomów" - zastrzegli.

W swoim komentarzu analitycy odnotowali, że słabość lokalnych walut zwiększa presję na stopy procentowe. Słaba pozycja krajowych walut, rosnące oczekiwania inflacyjne i rekordowa inflacja są "szczególnie widoczne" w gospodarkach Europy Środkowowschodniej, co doprowadziło ekspertów do podwyższenia prognoz dotyczących dalszego wzrostu stóp procentowych.

"W obliczu kombinacji wyjątkowo wysokiej inflacji, rosnących oczekiwań inflacyjnych i słabych kursów walutowych uważamy, że banki centralne krajów CEE-4 (Węgry, Polska, Czechy, Rumunia - PAP) nie mają innego wyboru niż utrzymanie proaktywnego podejścia w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Obecnie prognozujemy końcową stopę procentową na poziomie 13,00 proc. na Węgrzech oraz 8,00 proc. w Polsce, Czechach i Rumunii" - wskazał Goldman Sachs. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (17)

dodaj komentarz
crank
bez kredytu gospodarka sie nie rozwinie ale ludziom się we łbach zagotowało od nadmiaru kasy to muszą dolac wody do pieca i sxhlodzić piec inflacji
lukaszslask
stopy nadal za niskie,nieruchomosci nie spadly,taka Skanska obniza m2 w Wawie z 18,9 na 18,to gospodarki nie uratuje,bo im drozsze nieruchomosci tym drozsze raty i wynajmy,tym mniej na realna gospodarke......koniec tematu:)
prs
Za duzo kasy na rynku.. ktos musi stracic..
bha
Cóż.. Nie tylko u nas.......w to Gra.
somatico
W mojej opinii nie ma szans na 8% nawet jak inflacja będzie dobijała do 25 % a dolar 5,5 zł.
W przyszłym roku wybory.
Za słabą złotówkę i drożyznę obwinią nawet marsjan a stopy podnosi RPP gdzie większość jest nominowana przez partię rządzącą.
zlomufka
Nie tak ostro, bo prawdziwi patrioci gotowi zamrozić swoje dzieci żeby tylko zrobić na złość sąsiadowi granicznej a innemu sąsiadowi zrobić łaskę czekają na moje umocnienie a tu takie wieści.
aleusz
Bardzo dobrze. Pieniądz był zbyt tani co wywindowało ceny niemal wszystkiego. Bogactwo bierze się z oszczędności a nie kredytów. Wreszcie nadchodzi normalność.
xiven
ani z oszczędności ani z kredytów tylko z inwestycji w aktywa generujących wartość dodaną
tomitomi odpowiada xiven
...ani to , ani to !
prawdziwe bogactwo , bierze się ze skubania innych ludzi !!!
olmert
"Bogactwo bierze się z oszczędności a nie kredytów" - to dość tandetna legenda miejska.

Założyciel sieci Walmart, Samuel Walton, zaczynał właśnie dzięki zaciągnięciu bardzo skromnego kredytu. Dzisiaj Walmart zatrudnia 2,3 mln osób w 24 krajach.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki