REKLAMA

Glapiński: Wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp proc.

2021-11-05 09:53, akt.2021-11-05 11:30
publikacja
2021-11-05 09:53
aktualizacja
2021-11-05 11:30
Glapiński: Wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp proc.
Glapiński: Wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp proc.
/ NBP

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych - powiedział w rozmowie z TVN24 prezes NBP Adam Glapiński.

- Od stycznia, wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie spadać, nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych. Żaden proces nie jest zagrożony, nic tragicznego, dramatycznego się nie dzieje, niektórzy straszą hiperinflacją, zapaścią gospodarczą. Sytuacja jest trudna w tym sensie, że po pandemii jest wielka anarchia handlu międzynarodowego, wymiany towarowej, kooperacji produkcyjnej, ale nic złego się nie dzieje. Polska rośnie w bardzo szybkim tempie. Polska w przyszłym roku wzrośnie, produkt krajowy brutto, jakieś 4,8 proc., może pięć-ileś procent. Natomiast inflacja będzie, ale niższa inflacja niż przyrost dochodów. Warunki życia Polaków się polepszają, ale to nie znaczy, że każdego i w każdej grupie dochodowej. (...) Najuboższym rząd musi pomóc w jakiś sposób, rodzinom, którym koszty utrzymania domówi i mieszkań rosną - powiedział Glapiński w rozmowie z TVN24.

Kiedy dziś rano wypowiedź szefa NBP rozeszła się po sieci, złoty zareagował osłabieniem. W ciągu kilku minut EUR/PLN wzrósł do 4,62 zł wobec 4,60 zł.

2 dni temu prezes NBP powiedział w trakcie konferencji prasowej, że RPP zrobi wszystko, żeby sprowadzić inflację do celu, przy czym nie ma decyzji, czy RPP przeprowadzi cykl podwyżek stóp procentowych, choć nie można tego wykluczyć. Zaznaczył, że prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu jest większe niż brak ruchu.

- Każda zmiana w gospodarce ma swoje dobre i złe strony. Jak stopy procentowe rosną, to cieszą się ci, co mają oszczędności na kontach, że pojawi się dodatnie oprocentowanie i otrzymywać jakieś przychody. Ci, co spłacają kredyty złotowe, martwią się, bo rata miesięczna będzie rosła. Z kolei ci, co mają kredyty frankowe, cieszą się, bo kurs złotego będzie rósł i w ten sposób ich spłaty za kredyty frankowe będą mniejsze. Wszystkich naraz się nie zadowoli - dodał w rozmowie z TVN24 szef polskiego banku centralnego.

- Okazało się, że inflacja jest trwała i ma tendencję, żeby się przedłużać, że gospodarka się rozpędziła i wchodzi w pułap 4,8 – 5 proc. wzrostu no i, że pandemia już gospodarki nie zdusi. W tym momencie możemy zacieśniać politykę pieniężną, na ile się da, na ile to nie zaszkodzi innym parametrom. Nie chcemy spaść w bezrobocie z kolei. Trochę nie wszyscy to rozumieją, bo każdy patrzy na swój kawałek życia. Nie możemy tak zacieśnić polityki pieniężnej w ramach działań antyinflacyjnych, żeby spowodować bezrobocie. To manipulowanie między Scyllą a Charybdą i na tym polega cała trudność. Nie chcemy mieć 20 procentowego bezrobocia - dodał Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej 3 listopada drugi miesiąc z rzędu podwyższyła stopy procentowe. Mocniej, niż oczekiwano. Stopa referencyjna poszła do góry o 75 pb do 1,25 proc., podczas gdy konsensus PAP Biznes wskazywał na podwyżkę o 50 pb.

Miesiąc wcześniej RPP nieoczekiwanie podwyższyła główną stopę o 40 pb do 0,50 proc.

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (225)

dodaj komentarz
rekin1986
Co ma powiedzieć , że stopy zrobi na 10 procent i zajedzie rynek nieruchomości oraz dług publiczny szczególnie zagraniczny będzie nie do spłacenia bo dewiz może nie wystarczyć

Trzeba być totalnym hipokrytą by liczyć na to , że przy długu publicznym jawnym jak i ukrytym na około 400 procent PKB ktoś da stopę referencyjną
Co ma powiedzieć , że stopy zrobi na 10 procent i zajedzie rynek nieruchomości oraz dług publiczny szczególnie zagraniczny będzie nie do spłacenia bo dewiz może nie wystarczyć

Trzeba być totalnym hipokrytą by liczyć na to , że przy długu publicznym jawnym jak i ukrytym na około 400 procent PKB ktoś da stopę referencyjną na 8 czy 10 procent by położyć państwo na łopatki

Ten kto ma luźną kasę może sobie kupić akcje na GPW spółek dywidendowych takich też nie brakuje i mieć w nosie to ile ma papierków w portfelu byle mu stykło do kolejnej wypłaty z czasem jak mu będzie wpadała dywidenda to mu nie będzie przykro , że mu wartość złotówki idzie w dół bo wszystkie waluty lecą obecnie w dół bo wszystkie banki centralne drukują na potęgę
loool
Kolejna juz prognoza tego pseudoekonomisty trafiona jak kulą w płot.
wtomek
" Manipulacja
stopami procentowymi przy jednoczesnym braku kontroli sektora bankowego
i wewnętrznych nieprawidłowościach sprawiły, że system bankowy Islandii był
bańką, która prędzej czy później musiała pęknąć. Ostatnią przyczyną wybuchu
kryzysu było obniżenie podatków w 2007 r. Spowodowało to wzrost wynagro-
" Manipulacja
stopami procentowymi przy jednoczesnym braku kontroli sektora bankowego
i wewnętrznych nieprawidłowościach sprawiły, że system bankowy Islandii był
bańką, która prędzej czy później musiała pęknąć. Ostatnią przyczyną wybuchu
kryzysu było obniżenie podatków w 2007 r. Spowodowało to wzrost wynagro-
dzeń, przez co gospodarstwa domowe zyskały wolne środki. Nastąpiła zwiększona
konsumpcja, wywołana została presja inflacyjna, a wzrost obrotów bieżących
wzrósł do 25% PK
darius19
oszczedzanie nie ma sensu. Ci co uwierzyli w hasla rzadzacych o oszczedzaniu na przyszlosc (tak jak ja) - to naiwni frajerzy
alcabon
Oddawaj moje pieniądze złodzieju!
PiS i RPP okradają polaków z oszczędności życia.
Zaniżają im pensje i emerytury.
Mówiliście, że wystarczy nie kraść. Ile nakradliście, że teraz wszystkich łupicie w takiej skali?!

To już nie jest wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów. To zdrada.
stachsgh
Glapa idź i powiedz to ludziom w sklepie a nie przed tv. Na pewno nie wyszedłbyś tak ładnie ubrany. Oni wiedzą co to inflacja.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
osiemgwiazd
On dwóch lat przekroczony jest cel inflacyjny, a szef NBP i RPP mają to w nosie. Stopy procentowe są wciąż za nyskie. Czy oni znają Konstytucję i Ustawę o NBP? Czy wiedzą, że łamią prawo? Kto i kiedy odda pieniądze okradzionym z oszczędności obywatelom?
alcabon
Trzeba doprowadzić do tego, że PiS, RPP, cwaniaczki, których nawtykali w spółkach skarbu państwa i ich rodziny oddali Polakom co ukradli.
Nie ma prawa działającego wstecz, dla tych, którzy stanowią prawo.
Muszą zapłacić za tę kradzież.
friedens
Oni są coraz bardziej niebezpieczni. Sześć lat temu przejęli dobrze funkcjonujący kraj z niską inflacją, mocnym złotym i zdrowymi stopami procentowymi. Wszystko to zniszczyli, wywołując największą drożyznę w Europie. Ponadto zrujnowali powszechną opiekę medyczną oraz edukację młodzieży. Krajem rządzi pazerna mafia ludzi agresywnych Oni są coraz bardziej niebezpieczni. Sześć lat temu przejęli dobrze funkcjonujący kraj z niską inflacją, mocnym złotym i zdrowymi stopami procentowymi. Wszystko to zniszczyli, wywołując największą drożyznę w Europie. Ponadto zrujnowali powszechną opiekę medyczną oraz edukację młodzieży. Krajem rządzi pazerna mafia ludzi agresywnych i prymitywnych, którzy jak szarańcza obsiedli spółki skarbu państwa. Ponadto skłócili kraj że wszystkimi pozostałymi państwami świata z wyjątkiem tak jak oni skorumpowanych rządów Węgier i Turcji. Ich nagonki nienawiści na osoby LGBT i kobiety wołają o pomstę do nieba. Polacy muszą się przebudzić i przegonić tę złodziejską sitwę tam, gdzie pieprz rośnie razem z jej sojusznikiem Kościołem. Miarka się przebrała. Polska stała się wrzodem na ciele UE, budzącym niechęć i przerażenie. Ba! Nawet Kongres USA zastanawia się, czy tak niepraworządne i niedemokratyczne państwo zasługuje na ochronę NATO?!
trolley
Rzućcie okiem co jest na Biuro Prasowe NBP Twitter. Po prostu nie wierzę w to co czytam :"Oświadczenie NBP: TVN24 sfałszował wypowiedź Prezesa NBP, upowszechniając nieprawdziwą informację, że inflacja będzie spadać i nie będzie trzeba podnosić stóp. Prezes NBP oświadczył, że inflacja będzie rosła do 1Q22 i że podwyżki stóp są Rzućcie okiem co jest na Biuro Prasowe NBP Twitter. Po prostu nie wierzę w to co czytam :"Oświadczenie NBP: TVN24 sfałszował wypowiedź Prezesa NBP, upowszechniając nieprawdziwą informację, że inflacja będzie spadać i nie będzie trzeba podnosić stóp. Prezes NBP oświadczył, że inflacja będzie rosła do 1Q22 i że podwyżki stóp są bardziej niż mniej prawdopodobne." Przecież to jest kompletny chaos informacyjny ze strony NBP. Nie wiem co lepsze, czy szalony pilot czy jego zupełny brak..

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki