Giełdowy mundial: Polska na dnie, arabscy liderzy

Gdyby o sile na mundialu decydowało to, jak do tej pory zachowywały się giełdowe indeksy w krajach uczestniczących w turnieju, zdecydowanymi faworytami turnieju byłyby kraje muzułmańskie. Polska zaś byłaby prawdziwym outsiderem.

Niestety, na giełdowym polu jesteśmy nie tylko outsiderem naszej grupy, ale także i całego turnieju
Niestety, na giełdowym polu jesteśmy nie tylko outsiderem naszej grupy, ale także i całego turnieju (fot. Grazyna Myslinska / )

Rok 2018 nie jest szczególnie udany dla indeksów giełdowych, wiele z nich potrafiło jednak w ciągu ostatnich niecałych sześciu miesięcy wypracować przyzwoitą stopę zwrotu. My skupiliśmy się przede wszystkim na tych giełdach, które znajdują się w krajach-uczestnikach mundialu. Z 29 krajów zebraliśmy 29 indeksów. W zestawieniu brak Kostaryki i Urugwaju, Senegalowi przypisany został zaś indeks Regionalnej Giełdy w Abidżanie, która obsługuje kraje zachodniej Afryki. Największą spółką na tamtejszym parkiecie jest właśnie senegalski Sonatel (czyli de facto Orange Senegal).

Przy Senegalu warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ to m.in. z tą reprezentacją rywalizujemy w grupie. Zachodnioafrykańska giełda w tym roku nie radzi sobie jednak najlepiej i od początku stycznia jej główny indeks stracił aż 5,3 proc. To wynik zdecydowanie gorszy od Kolumbii (+1,8 proc.), a nawet od Japonii (-1,9 proc.). Gorzej od Senegalu wypadają tylko cztery giełdy, w tym Polska. 

Niestety, na giełdowym polu jesteśmy nie tylko outsiderem naszej grupy, ale także i całego turnieju. WIG20 od początku roku stracił 10,5 proc., co jest najgorszym wynikiem pośród głównych indeksów giełd krajów-uczestników rosyjskiego mundialu. Podczas gdy na wielu rynkach trwa bądź jeszcze do niedawna trwała hossa z prawdziwego zdarzenia, my wciąż żyjemy wspomnieniem rajdu sprzed przeszło dekady. Choć nie brakuje pojedynczych pięknych historii, indeksy tkwią w marazmie. 

Słabo w tym roku radziły sobie także giełdy w Szwajcarii (-7,9 proc.), Brazylii (-7,4 proc.) oraz Korei (-6,0 proc.). Po drugiej stronie znajduje się zaś trójka krajów muzułmańskich, gdzie na parkietach w tym roku miała miejsce całkiem przyzwoita hossa. Bryluje pod tym względem Tunezja, gdzie miejscowy TunIndex wzrósł YTD o 23,6 proc. Główny indeks giełdy w Arabii Saudyjskiej 14,5 proc., egipskiej zaś 8 proc. Pierwszą piątkę uzupełnia Panama (+7,8 proc.) oraz Rosja (+7,6 proc.).

Dolarowy dramat Ameryki Południowej

Przykład rosyjskiego MOEX-u pokazuje jednak, że wzrosty wzrostom nie są równe. Wzrosty mogą być zjadane przez inflację, albo - z punktu widzenia inwestora zagranicznego - przez taniejącą walutę. Ma to miejsce właśnie w Rosji, gdzie liczony w dolarach główny indeks już tak dobrze nie wygląda. Ponad 7-proc. wzrosty zmieniają się bowiem w 1-proc. stratę. 

Podobnie jest w przypadku Polski, słaby złoty sprawia, że słaby wynik WIG20 w dolarach wygląda jeszcze gorzej (-15,6 proc.). Dolarowa klasyfikacja dla polskiego indeksu jest jednak o tyle "łaskawa", że akurat tutaj nie jest on czerwoną latarnią mundialu. To przynależy Mervalowi, czyli głównemu indeksowi giełdy w Buenos Aires. Argentyńska waluta rozczarowała w tym roku bowiem jeszcze bardziej niż "Albicelestes" w mundialowym debiucie, od początku roku względem dolara straciła aż 1/3 swojej wartości. W efekcie Merval, który w peso ledwie trzyma się ponad kreską, w dolarze jest aż 34 proc. pod kreską. 

Słabiej - w ujęciu dolarowym - od polskiego indeksu wypada także Bovespa, czyli flagowy wskaźnik giełdy w Sao Paulo. Real także nie ma za sobą najlepszych miesięcy, co sprawia, że lokalne -7,4 proc. brazylijskiej giełdy, w dolarze zmienia się w aż -18,8 proc. Co ciekawe, obie drużyny wymieniane były wśród faworytów mundialu, ich gospodarki trawi jednak kryzys, co sprawia, że w rynkowych zestawieniach nie wyglądają one już tak dobrze. Mocne straty w tym roku poniósł także irański rial,w dolarze teherańska giełda i tak wygląda jednak lepiej od polskiej, argentyńskiej, czy brazylijskiej.

Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 inwestujacy01

Jak widać nie tylko giełda w rozsypce. Poziom naszej piłki nożnej także. Czyli piłkarze odzwierciedlają stan naszej giełdy hehe ;)

! Odpowiedz
0 0 jendreka

Chłopaki, nic się nie stało. Jak ja pokochałam ten slogan

! Odpowiedz
2 10 the_mind_renewed

Złote myśli: Nie przegrasz w finale jak do niego nie awansujesz!

! Odpowiedz
1 14 antonicaracal

Mecz oceniam wysoko. W końcu strzeliliśmy 2 gole (w tym 1 sobie), było też wiele
celnych podań (przeważnie do przeciwnika) i gdyby nie to, że Szczęsny zapomniał,
na której bramce stoi, na pewno wygralibyśmy ten mecz.
Ciekawe ile kasy ci plakatowi bohaterzy dostali za taką grę ...

! Odpowiedz
4 16 the_mind_renewed

Piłka: Trzymanie naszych piłkarzy pod kloszem sławy przywilejów i pieniędzy jakoś im nie służy. Gdzie goście ściągnięci na chwilę od wypasania kóz pokazują nam jak się gra. Ps. Gol dla Senegalu powinien zostać nie uznany bo nasz zawodnik akurat wysyłał SMS a

! Odpowiedz
3 9 the_mind_renewed

Nie-Szczęsny w ramach podziwu wybiegł do gościa daleko w pole – chciał prawdopodobnie mu pogratulować gry, ale zapomniał kwiatów i zniesmaczony Senegalczyk umieścił piłkę w siatce.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
27 4 janusz1960

Taaak to znaczy wniosek z tego artykułu taki że Tunezja wygra MŚ ... No tak, to tak jak korelacja dzietności w UK i plonów bananów na Nowej Kaledonii na Pacyfiku... Różne korelacje statystyczne można znaleźć ale jak wyjaśnić taką zależność? Najlepiej przy 1/2l albo lepiej 1/2l na głowę. A jaki jest poziom życia w Tunezji liderze zestawienia? Czy tam trzeba emigrować za chlebem a nie za Odrę???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 26 gengulo

A gdzie ty widzisz wniosek, że jest jakaś korelacja? Po prostu zestawienie indeksów z mundialowych krajów. O korelacji, czy powiązaniu nie ma ani słowa...

! Odpowiedz
WIG -0,18% 56 561,79
2019-05-17 17:05:00
WIG20 -0,19% 2 184,35
2019-05-17 17:15:00
WIG30 -0,32% 2 509,19
2019-05-17 17:15:00
MWIG40 -0,62% 3 894,19
2019-05-17 17:05:00
DAX -0,58% 12 238,94
2019-05-17 17:37:00
NASDAQ -1,04% 7 816,28
2019-05-17 22:03:00
SP500 -0,58% 2 859,53
2019-05-17 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.