REKLAMA
WAŻNE

Rosjanie podbijają stawkę. Chcą zdjęcia restrykcji na handel zbożem

2025-03-25 13:25
publikacja
2025-03-25 13:25

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował we wtorek, że Kreml zażądał zniesienia restrykcji ograniczających handel rosyjskim zbożem i nawozami. Władze w Moskwie domagają się również, by USA "kazały" Ukrainie zawrzeć porozumienie o żegludze handlowej na Morzu Czarnym.

Rosjanie podbijają stawkę. Chcą zdjęcia restrykcji na handel zbożem
Rosjanie podbijają stawkę. Chcą zdjęcia restrykcji na handel zbożem
fot. Pool / / Reuters

"Będziemy potrzebowali jasnych gwarancji. (...) Gwarancje te mogą być rezultatem wyłącznie polecenia wydanego przez Waszyngton (prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi) Zełenskiemu" – powiedział Ławrow, cytowany przez agencję AFP za rosyjskimi mediami. Dodał, że Moskwa domaga się, by przestała być "wykluczana" ze światowego handlu zbożem i nawozami.

Ławrow dodał, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres pozostaje w stałym kontakcie z Moskwą w sprawie ułatwienia eksportu rosyjskiego zboża i nawozów i "próbuje pomóc". Zastrzegł jednak, że Guterres nie zabiega o zniesienie zachodnich sankcji wobec Rosji, ale wyłącznie szuka w nich luk.

Eksport rosyjskiego zboża i nawozów nie jest przedmiotem zachodnich sankcji, lecz - według Rosji - barierę stanowią ograniczenia dotyczące płatności, logistyki i ubezpieczeń – podkreśliła agencja Reutera.

Rosja chce wznowienia eksportu swego amoniaku oraz ponownego podłączenia banku rolnego Rossielchozbank do systemu międzynarodowych płatności SWIFT – podał Reuters. (PAP)

mw/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?
Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?

Komentarze (10)

dodaj komentarz
platfusoptymista
Rosjanie kierują się potrzebami głodujących w krajach 3 świata, a Blackrocki, Duponty i Monsanta zarabiają na niedoborze.
asemen
hahaha, świetny dowcip, serio.
pies-budowniczy
Robi się niebezpiecznie dla polskich Azotów - nawozy oraz rolnictwa - zboża.
prawda_
Zwyciezcy dyktuja warunki. Tak bylo, jest i bedzie. Ukraina musi sie dostosowac.
jarobol
Gdyby ten świat był normalny i cywilizowany toby tą ruską dzicz zaorali gospodarczo w ciągu roku !
platfusoptymista
kolego spojrzyj w lustro może dostrzeżesz dzić jeśli masz więcej niż 3 dioptrie
mkx
Przynajmniej teraz wiadomo, co rusków najbardziej boli. W takie cele teraz należy jeszcze bardziej uderzać.
ozz198
Amerykanie dadzą Rosji wszystko na tacy, zdejmą sankcje, umożliwią handel energią, a wojna jak była tak będzie, aż do zniszczenia Ukrainy, a potem Europy. Ale to agentom z Białego Domu pasuje. Wszystko dogadane.

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki