REKLAMA

GPW chce tokenizować dzieła sztuki

2021-11-17 13:35
publikacja
2021-11-17 13:35

Giełda Papierów Wartościowych stawia na tokenizację. Po srebrze przyszedł czas na dzieła sztuki.

GPW chce tokenizować dzieła sztuki
GPW chce tokenizować dzieła sztuki
fot. Robert Gardziński / / FORUM

26 listopada br. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz Artinfo.pl  podpiszą memorandum o partnerstwie, w ramach którego powstaną ramy biznesowe umożliwiające tokenizację dzieł sztuki, a w szczególności obrazów. Memorandum podpiszą Marek Dietl, prezes Zarządu GPW oraz Rafał Kamecki, prezes Artinfo.pl, podczas ceremonii otwarcia 18. Warszawskich Targów Sztuki.

- Głównym celem współpracy jest zwiększenie transparentności rynku sztuki oraz dostępności dzieł sztuki dla klientów detalicznych, a także zmniejszenie kosztów transakcyjnych poprzez zastosowanie technologii blockchain. Na podstawie porozumienia o współpracy ma powstać opis funkcjonowania rynku stokenizowanych obrazów wraz z jego wszystkimi komponentami instytucjonalnymi – informuje giełda w komunikacie.

Na początku października informowaliśmy o innej inicjatywie GPW, w ramach której inwestorzy mają otrzymać możliwość kupowania tokenów na srebro. Partnerem tego przedsięwzięcia jest KGHM, jeden z największych producentów tego metalu szlachetnego na świecie. 

- Pojawienie się tokenizacji oznacza nowy etap w rozwoju krajowego rynku dzieł sztuki. We współczesnym świecie nawet ten najbardziej tradycyjny rynek zaczyna podążać za nowymi technologiami. To może być przełomowy moment. Zaangażowanie GPW świadczy natomiast o rosnącym zainteresowaniu naszą branżą wśród największych instytucji finansowych - mówi Rafał Kamecki, prezes Artinfo.pl. 

 - Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się rozwojowi rynku dzieł sztuki w Polsce i na świecie. Widzimy, że nasze doświadczenia związane z budową polskiego rynku kapitałowego od podstaw mogą mieć zastosowanie również w tej sferze. Chcemy głębiej poznać rzeczywistość obrotu sztuką. Jest to obszar poza naszymi kompetencjami, dlatego też na naszego partnera wybraliśmy Artinfo.pl - tłumaczy Adrian Kutnik, CFA Dyrektor Private Market GPW.

W trakcie Warszawskich Targów Sztuki (27-28.11), poza prezentacją dzieł sztuki, odbędą się też wykłady i rozmowy prowadzone z udziałem ekspertów i artystów. Na sobotę 27.11, godz. 13:15, zaplanowana jest dyskusja pod tytułem „Tokenizacja - przyszłość rynku dzieł sztuki”, którą poprowadzi Ewa Mierzejewska, z uczestnictwem Adriana Kutnika (GPW), Rafała Kameckiego oraz Michała Kozickiego (Artinfo.pl).

Związki giełdy ze sztuką mogą jeszcze silniej pojawić się, jeżeli dojdzie do giełdowego debiutu spółki Desa Unicum, która w sierpniu złożyła prospekt emisyjny w KNF.

MZ

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wars
a co tam panie prezesie słychac w kwestii Giełdy Rolnej bo cos cicho. Wiadomo, niewypał na poziomie organizacyjnym i wykonawczym, żadnego zainteresowana, totalna plama ?
peluquero
a jak tam raisemana się czuje :)

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki