REKLAMA

GPW i KGHM chcą zaoferować tokeny na srebro

Michał Żuławiński2021-10-06 12:02analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-06 12:02
GPW i KGHM chcą zaoferować tokeny na srebro
GPW i KGHM chcą zaoferować tokeny na srebro
/ KGHM

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wspólnie z KGHM-em zamierza zaoferować nowatorski sposób inwestowania w srebro. Przedsięwzięcie czeka jeszcze na uchwalenie odpowiednich regulacji.

- Chcielibyśmy zaoferować tokeny na srebro. Z jednej strony KGHM będzie cały czas utrzymywał magazyn srebra, czyli będzie to inwestycja w fizyczne srebro, po które będzie można pojechać do magazynu i odebrać w formie sztabek. Z drugiej strony bardzo proste będzie zawieranie transakcji za pośrednictwem technologii blockchain. Liczymy na to, że będzie to procesowe usprawnienie tego, jak można stać się właścicielem srebra inwestycyjnego – powiedział prezes GPW Marek Dietl w rozmowie z agencją ISB, przeprowadzonej podczas Kongresu 590.

Inicjatywa ma być częścią projektu GPW Private Market, w ramach którego polska giełda zamierza rozwijać rozwiązania oparte o technologię blockchain. Szeroko na ten temat Marek Dietl mówił w majowym odcinku podcastu „Puls Biznesu do słuchania".

Jak dodał w wypowiedzi dla agencji ISB szef giełdy, tokeny na srebro będą mogły zostać zaoferowane inwestorom dopiero po uchwaleniu pakietu zmian prawnych, najpierw na poziomie UE, a potem w Polsce. Mowa o pakiecie finansów cyfrowych (ang. digital finance package), który Komisja Europejska przyjęła pod koniec września 2020 r.

- Dużo zależy od regulacji europejskich, nie możemy tego zrobić przed ich zaimplementowaniem w Polsce. Liczymy natomiast, że w ciągu roku te regulacje powinny się pojawić, a my w dużej części jesteśmy do tego gotowi, więc nie szarżując terminami, w ciągu dwóch lat powinno to się pojawić na rynku – dodał Marek Dietl.

Temat inwestowania poprzez GPW w fizyczne metale szlachetne prezes giełdy poruszył w ubiegłorocznym wywiadzie dla Bankier.pl.

- Wydaje się też, że można już rozmawiać o ETF-ach surowcowych, z możliwością fizycznej dostawy np. złota czy srebra. Obecnie zbieramy doświadczenia z rynku rolnego, gdzie też musieliśmy połączyć online z offline, zadbać o logistykę, magazyny itp. – mówił.

KGHM jest drugim największym producentem srebra na świecie. Więcej na ten temat dowiesz się również za artykułu „KGHM to nie tylko miedź. Tak polski gigant produkuje srebro i złoto”.

Z kolei o tym, jak zainwestować w srebro, przeczytasz w poradniku "Jak zainwestować w srebro?" autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (21)

dodaj komentarz
sel
A co to kwit depozytowy czy faktura za sprzedaż i przechowywanie jest wielki problem? Można wystawić w kilka sekund bez tworzenia " nowej technologii" za wiele milionów..
przemek_opinia
Brawo KGHM za mądre myślenie. Jako 2. największy producent srebra na świcie musimy to wykorzystać. Mażeniem byłoby zobaczyć polskie monety bulionowe sprzedawane jak liść klonowy, krugerrand, britannia, itp.

KGHM pomyśl także o tym.
szalich
A jak zrobią krypto od sztab złota to kiedy wszedł by belka (obowiazek podatkowy)? W momencie zamiany innego krypto w krypto oparte o złoto czy w momencie odebrania zlota fizycznego? Bo jesli na zadnym to moznaby wejsc w to calym krypto jakie sie ma, odebrac sztabki i poczekac pol roku na pozbycie sie podatku ze zlota i olac A jak zrobią krypto od sztab złota to kiedy wszedł by belka (obowiazek podatkowy)? W momencie zamiany innego krypto w krypto oparte o złoto czy w momencie odebrania zlota fizycznego? Bo jesli na zadnym to moznaby wejsc w to calym krypto jakie sie ma, odebrac sztabki i poczekac pol roku na pozbycie sie podatku ze zlota i olac belke z zarobkow na reszcie krypto. Tylko, us mowi ze obowiazek podatkowy z krypto jest w chwili zamiany krypto na jakieś inne dobro a tutaj raczej nie jest jasna data zamiany bo moze to byc data zakupu tego wirtualnego zlota albo data zamiany na kruszec. Albo np. kupuje tą kryptowalute i odbieram złoto które po tygodniu odsprzedaje gdzieś. Płace wtedy belke od zysku na tokenie i podatek od zysku na złocie bo trzymalem krócej jak 6m.
bartosz_chf
A to VAT 23% będzie od tokena też ? :D
szalich
Pewnie bedzie belka od tokena, a jak zejdziesz dosztaby to VAT :)
mikimysz

A co będzie jeśli tokeny będą emitowane szybciej niż srebro będzie wydobywane?
zenonn
23% VAT szybciej dotrze do rządców.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki