REKLAMA

Franki, zwroty prowizji, oszustwa online – na to skarżymy się Rzecznikowi Finansowemu

Michał Kisiel2020-11-17 14:35analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-17 14:35
fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Najbardziej palącą kwestią z punktu widzenia kredytobiorców „walutowych” jest obecnie niejednolitość orzecznictwa. Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego o wydanie w tej sprawie uchwały. W ostatnim czasie przybywa także wniosków o interwencję w sprawie wcześniejszych spłat kredytów konsumenckich oraz nieautoryzowanych transakcji płatniczych.

Podczas konferencji podsumowującej 5 lat działalności instytucji Rzecznika Finansowego w jej obecnym kształcie przedstawiono najbardziej istotne problemy, z którymi borykają się obecnie klienci instytucji finansowych.  W tym okresie eksperci Biura Rzecznika Finansowego otrzymali około 225 tys. wniosków i zapytań od klientów poszukujących wsparcia z podmiotami rynku finansowego, najczęściej ubezpieczycielami i bankami. Jego eksperci udzielili w tym okresie ponad 125 tys. porad telefonicznych i e-mailowych. Liczba wniosków przekroczyła 100 tys. Najwięcej, bo niemal 86 tys. było wniosków o tzw. postępowanie interwencyjne. Nieco ponad 14 tys. wniosków dotyczyło wszczęcia postępowania polubownego.

„Z niepokojem obserwujemy bardzo duży wzrost liczby skarg. Do końca roku będzie ich zapewne ponad 10 tys.” – wskazał Jakub Szczerbowski, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, omawiając sprawy dotyczące tego segmentu rynku.

W porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r. aż o 519 proc. wzrosła liczba wniosków dotyczących niewłaściwego rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich. W pierwszych 6 miesiącach 2020 r. konsumenci skierowali do RF 2283 tego typu sprawy. Można zaobserwować pierwsze sygnały poprawy, wskazał Szczerbowski, przypominając jednocześnie, że w ostatnim czasie Rzecznik Finansowy żądał zaniechania nieuczciwych praktyk w przypadku kilku banków odmawiających należnym klientom wypłat.

– Moim zdaniem jest to nieuczciwa praktyka rynkowa. W takiej sytuacji prawo pozwala mi na wystąpienie do sądu z roszczeniem o zaprzestanie stosowania takiej nieuczciwej praktyki. Złożyliśmy takie pozwy wobec dwóch banków: Banku Handlowego i Santander Banku. Kolejne są w przygotowaniu – zapowiada Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Drugim obszarem notującym szybki wzrost wniosków o interwencję są nieautoryzowane transakcje płatnicze. Przybyło ich, w stosunku do I połowy 2019 r. 70 proc. Podczas epidemii przestępcy przenoszą się do sieci i sięgają zarówno po sprawdzone proste sposoby wyłudzania danych i środków (np. phishing), jak i bardziej zaawansowane technicznie (np. przez zdalny pulpit czy duplikaty karty SIM) połączone z działaniami socjotechnicznymi. Rzecznik Finansowy wspiera klientów, którzy padli ofiarą takich przestępstw, także wytaczając powództwa przeciwko bankom.

Kredyty „frankowe” wymagają uporządkowania

W trakcie konferencji poruszono także kilka wątków dotyczących kredytów hipotecznych opartych na walutach obcych. Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego o wydanie uchwały w sprawie sposobu rozliczenia wzajemnych roszczeń w przypadku uznania umowy kredytowej za nieważną. Przypomnijmy, że na salach sądowych ścierają się dwa poglądy – tzw. teoria salda i dwóch kondykcji.

Zdaniem Rzecznika Finansowego rozstrzygnięcie tej kwestii jest najważniejszym aktualnie problemem dla kredytobiorców spierających się z bankami. „Klienci nie wiedzą jak formułować roszczenie” – wskazał Mariusz Golecki. To z kolei może powstrzymywać wahających się przed rozpoczęciem sporu.

W sprawie żądań banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału (w przypadku uznania umowy za nieważną) Rzecznik Finansowy nie zwrócił się jeszcze do Sądu Najwyższego. „Musimy wykazać we wniosku występowanie rozbieżności, w prawomocnych orzeczeniach. W naszym przekonaniu nie ma materii, gdzie można wykazać rozbieżność. Wydaje się ze sądy przychylają się do poglądu, że wynagrodzenie się nie dotyczy” – skomentował sprawę Golecki, nie wykluczając, że w przyszłości tak wniosek może zostać opracowany.

Rzecznik Finansowy analizuje także zasadność zwrócenia się do Sądu Najwyższego o wydanie uchwały dotyczącej niejednolitej linii orzecznictwa – tzw. problemu „odfrankowienie kontra unieważnienie”, czyli skutków, jakie pociąga za sobą istnienie w kontrakcie klauzuli niedozwolonych. „Będzie to następny ruch”, wskazano podczas konferencji.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (70)

dodaj komentarz
jes
Gdyby nie pazerność banków już dawno byłoby to załatwione systemowo i nie byłoby obaw o stabilność systemu. Ale oczywiście w Polsce gdzie rządzą banki nie dopuszczono do takiego rozwiązania (jedyny większy kraj który tego nie zrobił to Polska). Banki zwróciłyby część ZYSKU uzyskanego niezgodnie z prawem i byłoby Gdyby nie pazerność banków już dawno byłoby to załatwione systemowo i nie byłoby obaw o stabilność systemu. Ale oczywiście w Polsce gdzie rządzą banki nie dopuszczono do takiego rozwiązania (jedyny większy kraj który tego nie zrobił to Polska). Banki zwróciłyby część ZYSKU uzyskanego niezgodnie z prawem i byłoby po krzyku. Dużo większa bomba leży w opcjach z tamtych czasów, to dopiero będzie płacz. Wiele firm zostało przejętych przez banki w ciągu paru dni. Ale o tym cisza.
lebero654
Banki oszukiwały? Jak ktoś ci oferuje g..o w sreberku, to kupisz to. Rozsądny człowiek liczy ryzyka. Handlarz chce towar sprzedać. Twoim problemem jest ocena, czy towar potrzebujesz i jest wart swojej ceny. A KNF powinien bardziej skupić uwagę na bocianach, providentach, które mimo ustawy o lichwie łupią klientów najbiedniejszych Banki oszukiwały? Jak ktoś ci oferuje g..o w sreberku, to kupisz to. Rozsądny człowiek liczy ryzyka. Handlarz chce towar sprzedać. Twoim problemem jest ocena, czy towar potrzebujesz i jest wart swojej ceny. A KNF powinien bardziej skupić uwagę na bocianach, providentach, które mimo ustawy o lichwie łupią klientów najbiedniejszych na równo za przyzwoleniem Państwa. Kredytobiorcy kredytu we frankach to są dobrze wykształceni i opłacani cwaniacy, bo gołodupcom bank kredytu nie daje, którzy z chciwości pominęli ryzyko kursowe, chociaż ekonomiści ostrzegali przed tym ryzykiem. Głupotą tego systemu (Maliniak) jest to, że uwzględnia takie roszczenia. W efekcie tego kredytobiorcy w złotówkach wychodzą na totalnych głupków, chociaż wykazali przezorność ekonomiczną. Teraz oni powinni wystąpić o zwrot odsetek, skoro banki a raczej władza ( w tym unijna) jest tak szczodra dla jednej grupy kredytobiorców.
meryt
"- Szwajcaria ma stosunkowo niewielką gospodarkę, mniej więcej wielkości polskiej, co powoduje, że w razie kryzysu może być podatna na manipulacje. Krach franka szwajcarskiego może nastąpić w każdej chwili - ostrzega."

"- Wartość franka w stosunku do dolara może spaść w krótkim czasie o kilkadziesiąt
"- Szwajcaria ma stosunkowo niewielką gospodarkę, mniej więcej wielkości polskiej, co powoduje, że w razie kryzysu może być podatna na manipulacje. Krach franka szwajcarskiego może nastąpić w każdej chwili - ostrzega."

"- Wartość franka w stosunku do dolara może spaść w krótkim czasie o kilkadziesiąt procent - ocenia Paweł Kruszyński.
Tu warto wrócić do kwestii tego, że Szwajcaria jest stosunkowo małą gospodarką i podatną na manipulacje.
- Jeżeli teraz duże instytucje finansowe dojdą do wniosku, że frank stoi na glinianych nogach, to każda skoordynowana akcja wyprzedaży może być bardzo skuteczna - podsumowuje Kruszyński."
demeryt_69
Kto zacz ten Kruszyński?
meryt odpowiada demeryt_69
Kasus niegdyś zamożnej Argentyny i Wenezueli :)
itso_chram_panszczyzna
a o lilości złota w skarbcu o bilansie handlowym o stopie bezrobocia i Podateku od Towarów i Usług 7,7% coś wiadomo.

to sie szykuje okazje i prezent na mikołaja od instytucji finansowych ?
itso_chram_panszczyzna odpowiada itso_chram_panszczyzna
mają fajną regulację na wypadek kryzysu dzięki złotu i sporymi rezerwami walutowymi i chyba te rezerwy zabezpieczają franka gdzie te gliniane nogi ?
meryt odpowiada itso_chram_panszczyzna
Szwajcaria
Dług Zagraniczny 1 977 691.00 Chf Million
PKB 703.08 W Mld Usd

https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/gdp
itso_chram_panszczyzna odpowiada meryt
Dług Zagraniczny 1 977 691.00 Chf Million lipiec 2020
Dług Publiczny 192446.00 Chf Million na koniec roku 2019


dług publiczny wychodzi około 40% PKB średnia w EU 80%
na publiczny składa się dług krajowy i zagraniczny
długu krajowego niema bo mają nadwyżkę budżetową
https://pl.tradingeconomics.
Dług Zagraniczny 1 977 691.00 Chf Million lipiec 2020
Dług Publiczny 192446.00 Chf Million na koniec roku 2019


dług publiczny wychodzi około 40% PKB średnia w EU 80%
na publiczny składa się dług krajowy i zagraniczny
długu krajowego niema bo mają nadwyżkę budżetową
https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/government-budget

posiadają dług zagraniczny po to aby osłabiać walutę dzięki czemu mogą eksportować swoje towary

tam ponad 3krotnie bardziej jest zadłużone społeczeństwo na ich tle wyglądamy świetnie ale przydały by się nam większe oszczędności
https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/households-debt-to-gdp
https://pl.tradingeconomics.com/poland/households-debt-to-gdp

jeszcze ciekawa informacja ranking korupcji
https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/corruption-rank

ilość rezerwa walutowa kraj w 2017r zajmował 3 miejsce
https://mfiles.pl/pl/index.php/Rezerwa_walutowa
jasiek2017
Za każdym razem kiedy jest artykuł o frankach powinien być dołączany dokument jak Przemysław Gosiewski (PiS) grzmiał jak banki nie chciały dawać kredytów we frankach a ten badylarz straszył banki jeśli tego nie zrobią.
www./walkaofranka.pl/pis-byl-zwolennikiem-kredytow-walutowych/

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki