Fotografujesz zakupy, a za godzinę masz je w domu

analityk Bankier.pl

Wychodzisz z metra, podchodzisz do plakatu, robisz zdjęcia bułek i mleka, składasz zamówienie w komórce. Dojeżdżasz do domu, a zakupy już czekają. Taki system już działa. W warszawskim metrze uruchomiono "stacjonarny e-supermarket".

Frisco.pl uruchomiło e-supermarket w metrze. Na ścianach pojawiły się grafiki przedstawiające półki sklepowe, na których "wyłożono" zdjęcia towarów. Pod każdym z nich znajduje się kod kreskowy danego produktu, który wystarczy zeskanować specjalną aplikacją zainstalowaną w smartfonie. Zakupy trafiają do wirtualnego koszyka, a klient określa godzinę dostawy i składa zamówienie. Kurierzy rozwożą zakupy od poniedziałku do soboty, w godzinach 7:00-23:00. Za zakupy można zapłacić przelewem lub przy odbiorze - gotówką i kartą.


Źródło: Frisco.pl

Co można kupić w e-supermarkecie? Dostępnych jest ponad 150 produktów, między innymi pieczywo, warzywa, owoce, nabiał, mięso, słodycze czy napoje. Na półkach e-sklepu w metrze znajdują się również artykuły higieniczne i chemia gospodarcza. Kompletowanie produktów zamówionych we Frisco.pl odbywa się w magazynie wyposażonym w chłodnię, mroźnię, sorter oraz pakowarkę próżniową. Produkty świeże porcjowane są bezpośrednio u dostawców i dostarczane trzy razy dziennie do Frisco.


Źródło: tescoplc.com

Na świecie podobne rozwiązania już działają. W 2011 roku w podziemiach seulskiego metra podobny sklep uruchomiło Tesco. Rok później swoje "wirtualne półki" zamieściło także na wybranych przystankach autobusowych w stolicy Korei Południowej. Z danych Tesco wynika, że zakupy cieszą się ogromną popularnością, a najwięcej zamówień składanych jest w godzinach 10:00 i 16:00, kiedy ludzie są w drodze do lub z pracy.

Także w Polsce podejmowano już próby wprowadzenia e-zakupów opartych o QR kody. Taki eksperyment ma za sobą sieć Piotr i Paweł. Na wybranych przystankach w Poznaniu umieszczono plakaty ze zdjęciami produktów. Klient skanował kody i składał zamówienie za pomocą aplikacji RockPay. Ostatecznie jednak pomysł nie został wdrożony do komercyjnego użytku.

Akcja Frisco.pl potrwa tylko do końca listopada, ale sklep zapowiada, że jeszcze ją powtórzy. Niewykluczone, że tego typu punktów będzie w przyszłości przybywać. Wirtualne sklepy ograniczają bowiem koszty związane z inwestycjami w tradycyjną sprzedaż i wysokie czynsze za wynajem. To z kolei pozwala oferować towary po konkurencyjnych cenach. Pozostaje tylko przekonać klientów do takiej formy zakupów. Biorąc pod uwagę obecne tempo życia, e-supermarkety mogą okazać się ciekawą propozycją dla zabieganych.

Wojciech Boczoń

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~igor

przecież to nie wygodne fotografować poszczególne produkty - szybciej można po prostu wyszukać w sklepie internetowym niż biegać po metrze i szukać obrazków

a poza tym frisco to jeden z najdroższych sklepów

! Odpowiedz
0 0 ~Gość

Jak chcesz kupić jedną bułkę, to oczywistym jest że się idzie do piekarniczego, a jeżeli chcesz kupić 100 bułek, to kup przez internet.

! Odpowiedz
0 0 ~Adrian

a bułke chcesz mieć świeżą to kup sobie po drodze w sklepie czy piekarni, a nie czekaj że ktoś ci ją do domu świeżą przywiezie.
Taniej jest kupić w osiedlowym skllepiku niż w internecie w frisco.

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.