REKLAMA

Fitch: mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał po ewentualnym odcięciu dostaw gazu z Rosji

2022-06-29 11:32
publikacja
2022-06-29 11:32
Fitch: mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał po ewentualnym odcięciu dostaw gazu z Rosji
Fitch: mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał po ewentualnym odcięciu dostaw gazu z Rosji
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał w przypadku odcięcia dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej - oceniła w raporcie agencja ratingowa Fitch.

"Fitch ocenia, że Czechy, Węgry i Słowacja są najbardziej narażone spośród krajów EŚW, z uwagi na wysoką zależność od dostaw rosyjskiego gazu i braku realnej alternatywy dla dostaw w krótkim terminie. (...) Litwa, Polska i Rumunia są najmniej narażone, ponieważ mają dostęp do alternatywnych źródeł dostaw i wydobywają dużo gazu ze źródeł krajowych" - napisano.

"Polskie plany zastąpienia w całości rosyjskiego gazu od początku 2023 r. ograniczą potencjalne zaburzenia w podaży surowca, o ile Rosja nie odetnie całego regionu od dostaw lub nie nastąpią opóźnienia w budowie planowanej infrastruktury gazowej. (...) Głównym kanałem wpływu (scenariusza szokowego - PAP) byłyby wyższe ceny energii, ponieważ substytut dla rosyjskiego gazu prawdopodobnie będzie dużo droższy. Mocniejsza presja inflacyjna mogłaby doprowadzić do dalszego zacieśnienia monetarnego, a prawdopodobne byłoby także wdrożenie kolejnych instrumentów fiskalnych, żeby ograniczyć wzrosty cen. Polska posiada przestrzeń fiskalną na pewne dodatkowe działania i chociaż dotknęłoby to zarówno finanse publiczne, jak i wzrost, jest mało prawdopodobne, by ucierpiał na tym rating kraju" - dodano.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Fitch zaplanowano na 22 lipca. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Szacun dla naszego rządu. Wygląda na to, ze poradzimy sobie bez rosyjskiego gazu. Mamy umowę z Baltik PIPE.
300_pala
Rząd sobie poradzi. Co z obywatelami ?? Chrustu bo pieca gazowego nie wciśniesz
jpelerj
Mylisz się, jak zwykle, głęboko. Właśnie powiedziano, że nasze montownie i eksport i tak padną, więc ten gaz nie będzie tak bardzo potrzebny. Będzie chu...owo ale stabilnie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki