Firmy zaczynają deklarować zwolnienia pracowników

założyciel SpotData.pl

Cała seria wskaźników koniunktury opartych o ankiety prowadzone wśród przedsiębiorstw pokazuje wyraźne pogorszenie warunków gospodarczych w Polsce. Co najistotniejsze, po raz pierwszy od trzech lat poniżej zera spadły prognozy zatrudnienia. To nie znaczy, że czekają nas masowe zwolnienia, ale ewidentnie hossa na rynku pracy się kończy.

Dokładne indeksy koniunktury z danymi za sierpień można przeglądać w aplikacji SpotData. Ja zwrócę uwagę na indeksy pokazujące właśnie deklarowane zatrudnienie. Gdy indeks spada poniżej zera to oznacza, że większy odsetek przedsiębiorców spodziewa się redukcji niż wzrostu liczby pracujących. W przemyśle indeks spadł w sierpniu poniżej zera po raz pierwszy od jesieni 2016 r., w handlu po raz pierwszy od połowy 2015 r. W transporcie nastąpił znaczący spadek ocen zatrudnienia, choć jeszcze nie poniżej zera. W budownictwie zaś mamy ujemne odczyty już od paru miesięcy. To nie są dobre informacje.

(SpotData)

W praktyce korelacja między deklarowanym zatrudnieniem a faktycznym zatrudnieniem nie jest bardzo wysoka. Były okresy, gdy firmy deklarowały w ankietach redukcję liczby pracowników, a dane w ujęciu makro pokazywały wzrosty – tak było np. w 2016 r. Ale ważny jest nie tyle sam fakt ujemnego odczytu indeksu, co znaczące pogorszenie w ostatnich miesiącach. Możliwe, że firmy nie deklarują zatrudniania nowych ludzi, bo wiedzą, że znalezienie pracownika jest bardzo trudne. Ale wiele wskazuje, że na deklaracjach ważą też względy popytowe. W tym samym bowiem czasie firmy sygnalizują pogorszenie zamówień.

Nie wieściłbym załamania na rynku pracy, ponieważ obecny cykl gospodarczy na świecie cechuje się generalnie niską skłonnością firm do zwolnień – pracownik dziś to „dobro” rzadkie, o które trzeba powalczyć, więc firmy patrzące daleko w przyszłość nie podejmują pochopnie decyzji o redukcji etatów. Ale kumulacji słabych sygnałów, o których piszę od kilku dni, trudno nie dostrzec i nie docenić ich znaczenia.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 eresan

żenada

! Odpowiedz
4 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
104 50 xiven

zwolnienia i likwidacje firm są pozytywnym zjawiskiem w przypadku polskiej gospodarki jeśli dotyczą się one sektora średnich i małych przedsiębiorstw potocznie nazywanych krainą januszy biznesu i ich niewolników

po 20 latach ekstremalnego bezrobocia wykształciła nam się kasta biznesmenów która zupełnie nie nadaje się do tworzenia nowoczesnego cywilizowanego i innowacyjnego rynku, ta kasta jest już zdegenerowana i zbyt stara na naukę nowych sztuczek dlatego potrzebujemy w polsce wielkiej plajty małych i średnich przedsiębiorców aby ustąpili oni miejsca nowoczesnym biznesom prowadzonym w sposób europejski przez młodych kreatywnych a nie rusko oligarchiczny, równelegle musi to oznaczać zwolnienia zatrudnionych tam "niewolników" czyli pracowników z segmentu najniższej krajowej ale to nie problem bo przy takiej podaży pracy szybko znajdą sobie nową i na lepsze im to wyjdzie

wobec powyższego uważam podniesienie płacy minimalnej za cudowny środek przeczyszczający polską gospodarkę, z nierentownych biznesów i twierdzenie to uważam za prawdziwe do momentu gdy najniższa krajowa w polsce osiągnie 75% najniższej niemieckiej, poniżej tego pułapu nie ma sensu twierdzić że najniższa krajowa może być zbyt wysoka... niemcy i cały zachód zarabiają 4 razy tyle co polacy a tymczasem polacy awanturują się o 100 euro czy aby nie rozsadzi budżetu, z perspektywy zachodniej to brzmi komicznie albo tragicznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 73 keks

Na wstępie kilka pytań. Czy kiedykolwiek prowadziłeś własną działalność? Czy wiesz skąd biorą się pieniądze w firmie? Dlaczego chcesz dać pracownikowi tylko 75% pensji niemieckiej? - Nie bądź wiśnia, daj mu 100% - co Ci zależy? Dlaczego Janusze biznesu muszą najpierw zbankrutować aby dać pole nowym, kreatywnym, po europejsku prowadzonym biznesom? To Ci europejscy powinni wykosić Januszy a coś ich nie widać. A na koniec - sympatyzuję z PiS ale strzelili mi w jaja. Tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 33 tysiak35 odpowiada keks

Prezesi jeżdżą pasatami i beemami a na podwyżke i premie dla robola nie mają

! Odpowiedz
4 42 andregru

"ta kasta jest już zdegenerowana i zbyt stara na naukę " to raczej tyczy się polityków którzy nie rozumieją jak działają firmy i że pieniądze na wypłaty trzeba zarobić wcześniej płacąc podatki ,Zus i inne daniny . Myślisz że praca w zachodnich korporacjach które traktują Polaków jak białych murzynów to takie wyróżnienie ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 19 marxs

pewnie po rozmowie z takimi "yntelygentami" jak ty Pan Morawiecki powiedział"trudno w to uwierzyc ale ludzie są tacy głupi"

! Odpowiedz
4 12 khh odpowiada tysiak35

No, kiedys wszystko bylo panstwowe, pensje z rozdzielnika takie same i na 1 maja kielbasa z ciezarowki po 28 zlotych, komu to przeszkadzalo, nie? Tak pieknie bylo...

! Odpowiedz
5 25 --__hubert__---__--__--__--__- odpowiada tysiak35

Jak zaczniesz prowadzić własną działalność i zaczniesz płacić kolosalne jak na Polskie warunki podatki to zrozumiesz dlaczego kupują takie drogie samochody , na pewno nie dla lansu .
Mam dwa kupione na siłę bo miałem do wyboru albo coś żeby mi zostało w kieszeni i skorzystać z możliwości jakie daje Państwo albo oddać w podatkach i mieć chu...j a
Tak wiem źle lokowana kasa ale nie mam kwoty wolnej od podatku .
Też bym wolał odłożyć sporą kwotę przez dwa lata i zainwestować ale w tym kraju mały jest jeb..any , a duże zachodnie kołchozy dymają na podatkach jak tylko się da.
Czy to jest normalne ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne