REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Europa przetestowała swój pierwszy pocisk hipersoniczny. Ma być wyzwaniem dla Chin i Rosji

2026-02-13 15:55
publikacja
2026-02-13 15:55
Dodaj Bankier.pl w Google

Brytyjsko-niemiecka firma Hypersonica potwierdziła, że jej demonstracyjny pocisk SCOOTER HS-1 przekroczył prędkość sześciu machów podczas lotu testowego na początku lutego w Andoya Space w Norwegii. Pocisk pokonał zaplanowany dystans ponad 300 km, ale na tym etapie sprawdzana była jego prędkość, nie zasięg.

Europa przetestowała swój pierwszy pocisk hipersoniczny. Ma być wyzwaniem dla Chin i Rosji
Europa przetestowała swój pierwszy pocisk hipersoniczny. Ma być wyzwaniem dla Chin i Rosji
fot. Nick Frank / / Hypersonica

Prywatna firma z siedzibą pod Monachium poinformowała, że planuje kolejne loty testowe, aby sprawdzić zaawansowane sterowanie lotem przy prędkościach hipersonicznych i skomplikowanym sposobie manewrowania.

Przedstawiciel firmy, cytowany przez portal DefenseNews, przyznał, że Europa nie ma 30 lat na opracowanie skutecznego pocisku hipersonicznego, dlatego Hypersonica wykorzystuje modułową konstrukcję, którą można szybko modernizować, skracając tym samym cykle rozwoju z lat do miesięcy i obniżając koszty o ponad 80 proc. w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.

Francja nad swoją „konwencjonalną” technologią hipersoniczną pracuje od lat 90. XX wieku i opracowuje ponaddźwiękowy pocisk ASN4G, odpalany z powietrza.

Kraje europejskie, które biorą udział w pracach nad tego typu bronią, oficjalnie deklarują, że koncentrują się na „defensywnej” hipersonice, a ich projekty mają na celu budowę wyrzutni hipersonicznych, zdolnych do przechwytywania i niszczenia pocisków ponaddźwiękowych przeciwnika.

Wakacje na giełdzie

Pocisk, aby zasłużyć na miano hipersonicznego, musi osiągnąć prędkość pięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku (pięć machów).

Rakieta testowana przez brytyjsko-niemiecką firmę ma trafić do produkcji seryjnej w 2029 r.

Według dostępnych danych obecnie tylko Rosja i Chiny wdrożyły operacyjne zdolności hipersoniczne, przy czym Rosja podkreśla, że już użyła ich przeciwko Ukrainie. (PAP)

tebe/ rtt/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
bankster-kreator
To jest pocisk ekologiczny z nakrętek od butelek napędzany siłą krowich wiatrów.
torelek
Nie, on ma napęd próżniowy. Próżnię pozyskują z pustych czaszek foliarzy spod marki Konfederacja i podobnych.
pink_panthera
Czy ten pocisk ma norme Euro4 i jest ekologiczny?
zoomek
"Europa przetestowała swój pierwszy pocisk hipersoniczny. Ma być wyzwaniem dla Chin i Rosji...
Brytyjsko-niemiecka"
Ale że kontynent?
Bo przecież nie UE?
No to info - Rosja to też kontynent europejski.
darius19
"sterl","endes","nierzad" - juz sa dobrze znani farmerzy Putlera. I to dzieki NIEMU sie zbroimy. ON to sprawil.
zoomek
Zadłużamy. Szekle nie śmierdzą.
pawneo
NIE MA czegoś takiego jak cyt:"prędkość sześciu machów" !!! NAUCZCIE się wreszcie, że Mach (w skrócie Ma) NIE JEST JEDNOSTKĄ PRĘDKOŚCI !!! POPRAWNY ZAPIS powinien wyglądać " PRĘDKOŚĆ Ma 6" !
nierzad
napedem jest ekologiczna,poczwornie skrecona guma modelarska.Sprowadzona z mercosur,z ekologicznych upraw drzew kauczukowych
endes
A który pocisk-rakieta nie jest modułowy?… odkryli koło na nowo i twierdzą, że to skraca czas opracowania z kilku lat do kilku miesięcy!… to jakieś jaja!
miketheripper
Rozwiązania znane w programowaniu od 20 lat

Powiązane: Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Ważne linki