REKLAMA
SPRAWDŹ

Echo Investment spodziewa się wzrostu cen mieszkań

2023-05-25 12:16
publikacja
2023-05-25 12:16

Echo Investment spodziewa się, że ceny mieszkań będą rosnąć, a popyt się utrzyma - poinformowali przedstawiciele spółki. Zarząd ocenia, że Echo będzie w stanie utrzymać notowaną w segmencie mieszkaniowym marżę na poziomie ok. 30 proc. Do końca roku grupa planuje sprzedaż czterech projektów w sektorze komercyjnym.

Echo Investment spodziewa się wzrostu cen mieszkań
Echo Investment spodziewa się wzrostu cen mieszkań
/ Echo Investment

"Jeśli chodzi o mieszkania, po słabym 2022 r., rok 2023 zaczął się bardzo dobrze, obserwujemy wzrost wolumenu i cen. Uważamy, że ten trend będzie trwał i rynek będzie się rozwijał, więcej mieszkań będzie sprzedawanych i ceny będą rosły na głównych rynkach. Koncentrujemy się na rozwoju oferty, banku ziemi, bo uważamy, że popyt na rynku się utrzyma i chcemy być gotowi" - powiedział wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd podczas czwartkowej wideokonferencji.

"Uważamy, że będzie wzrost sprzedaży (mieszkań – PAP) i ceny będą rosnąć, bo będzie mała podaż na rynku. Ta podaż obecna dotyczy choćby Wrocławia, a w drugiej połowie roku pojawi się duża podaż w Warszawie. (...) Będziemy mieli dobrą sprzedaż w drugim kwartale i drugiej połowie roku" - ocenił prezes Nicklas Lindberg.

Reklama

Dodał, że po rozpoczęciu realizacji nowego projektu w Warszawie w drugiej połowie roku powinien być widoczny zdecydowany wzrost sprzedaży w grupie.

W pierwszym kwartale 2023 r. grupa sprzedała 374 mieszkania i miała 2.863 lokale w budowie.

"Koncentrujemy się również się na marży – otoczenie jest dobre i powinniśmy być w stanie utrzymać wysokie marże - z uwagi na wysoki popyt, ale również z uwagi na zarządzanie kosztami budowy" - powiedział Drozd.

"Wszystko, co robimy, robimy po to, by utrzymać obecną marżę, a nawet ją zwiększać. Widzimy, że na rynku będzie mniej graczy, rozpoczynających nowe projekty. Uważamy więc, że ceny będą dalej rosnąć” – dodał prezes.

Lindberg ocenił, że Echo powinno być w stanie utrzymać marżę na poziomie ok. 30 proc.

"Mamy marżę na poziomie ok. 30 proc. i widzimy, że będziemy w stanie ją utrzymywać (...). Duże znaczenie będą miały projekty jak np. Towarowa w Warszawie - to 200 tys. m kw., z czego 50 tys. m kw. to mieszkania. To będzie bardzo zyskowny projekt" - powiedział prezes.

W obszarze mieszkań na wynajem, grupa podtrzymuje cel budowy 10 tys. mieszkań w perspektywie 2025 r.

"Jesteśmy liderem na rynku i chcemy jeszcze poprawić naszą pozycję" - powiedział Lindberg.

W segmencie nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale 2023 r. sprzedany został projekt Moje Miejsce II. Jak podano w prezentacji, w tym roku planowana jest sprzedaż czterech projektów -React I w Łodzi, Brain Park I w Krakowie, City II we Wrocławiu i Libero w Katowicach.

"Koncentrujemy się na Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, bo uważamy, że tu będzie największy popyt" - dodał prezes.

Echo rozpoczęło budowę nowego projektu Towarowa 22 w Warszawie, w drugim kwartale ma zacząć się realizacja projektu Swobodna we Wrocławiu, a w trzecim kwartale projektu Wita w Krakowie. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
velazquez
Czy ktoś, gdzieś, kiedyś widział wysokiej rangi przedstawiciela sektora deweloperskiego, który w oficjalnych wypowiedziach twierdziłby odwrotnie (że spodziewa się spadku cen)? XD
W 2007 roku też wieszczyli ciągłe wzrosty.. a wyszły spadki przez kolejnych +/- 5 lat, do czasu aż stopy procentowe istotnie zaczęły spadać.
tomcio-paluch
Szef spółki giełdowej musi tak mówić. O 30 % marży (a było niedawno i 50 %) można zapomnieć. Jest wzrost kosztów budowy, nadal drogie kredyty, a i perspektywa nie jest dla kupujących dobra. Ten niby wzrost sprzedaży w stosunku do 2022 roku, to kwestia załamanej bazy. Oczywiście "Echo" czy inni wielcy deweloperzy przeżyją Szef spółki giełdowej musi tak mówić. O 30 % marży (a było niedawno i 50 %) można zapomnieć. Jest wzrost kosztów budowy, nadal drogie kredyty, a i perspektywa nie jest dla kupujących dobra. Ten niby wzrost sprzedaży w stosunku do 2022 roku, to kwestia załamanej bazy. Oczywiście "Echo" czy inni wielcy deweloperzy przeżyją zmniejszenie popytu, mniejsi pewnie opuszczą rynek.
spekuła
developer spodziewa się wzrostu cen mieszkań ? no fascynujące !! Na jego miejscu też bym się spodziewał
jpelerj
Szkoda, że nie napisali których: ofertowych czy transakcyjnych. Obstawiam, że chodzi o ofertowe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andregru
Niestety nie przy tej władzy która zaczęła od wakacji kredytowych , stóp poniżej inflacji , obiecywanym kredycie 2% i pompowaniu inflacji przez sztuczne podnoszenie płac . Ale marża na poziomie ok. 30 proc. to nie tak mało przy cenach mieszkania .

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki