WAŻNE

Duda i Morawiecki czekają na analizę KNF ws. frankowców

2016-03-07 17:15
publikacja
2016-03-07 17:15

Projekt ustawy o kredytach walutowych jest tworzony w sposób transparentny, a im więcej głosów "życzliwie krytycznych" na etapie tworzenia, tym lepiej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że dzięki nim ma "większe spektrum zdań do analizy".

Prezydent Andrzej Duda / fot. KACPER PEMPEL / FORUM

Prezydent oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki byli pytani w poniedziałek w czasie swojej wspólnej konferencji w Warszawie o "ambiwalencję" czy różnicę zdań wobec ws. projektu ustawy dotyczącej frankowców.

Chodzi o informacje Agencji Bloomberg, która cytując w połowie lutego Morawieckiego podała, że oczekuje on od Ministerstwa Finansów zaproponowania "zmienionej" wersji projektu ustawy o kredytach walutowych. Resort finansów w wydanym później komunikacie poinformował, że nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o "kredytach frankowych", a kwestią tych kredytów zajmowała się Kancelaria Prezydenta RP.

Dzień później Morawiecki był pytany w RMF FM, czy propozycja prezydenta jest zagrożeniem dla polskiego systemu bankowego powiedział, że jeżeli prawdziwe są pierwsze wyliczenia kosztów przewalutowania, to tak. "Ten projekt prezydencki gdyby przeszedł, jeżeli prawdą są te pierwotne wyliczenia, z którymi mamy do czynienia, czyli 40 mld straty, byłby dużym zagrożeniem dla sektora" - wskazał.

Prezydent powiedział na poniedziałkowej konferencji, że dla niego ważne jest przede wszystkim tworzenie projektu ustawy w sposób transparentny.

"Przypomnę, że była ona tworzona wspólnie ze środowiskami zarówno tymi związanymi z sektorem bankowym, jak i osób, które czują się pokrzywdzone czy zostały pokrzywdzone kredytami frankowymi, sposobem konstrukcji tych umów. To były spotkania otwarte" - mówił Duda.

Podkreślił, że teraz sprawę bada Komisja Nadzoru Finansowego, która ma wydać opinię w tej sprawie. Wyraził nadzieję, że będzie ona szczegółowa i oparta o dokładne wyliczenia.

"A to, że istnieją głosy także krytyczne - nie jest niczym nadzwyczajnym; to dobrze, że one są. Dlatego, że proszę pamiętać, że potem ustawa trafi do parlamentu i w parlamencie na opozycję, która być może nie zostawi tak zwanej suchej nitki na przygotowanych rozwiązaniach" - mówił prezydent.

Zaznaczył, że w związku z tym "im więcej głosów życzliwie krytycznych, także z troską o budżet państwa, z troską o równowagę sektora bankowego" - tym lepiej.

Dzięki temu - mówił prezydent - ma "większe spektrum zdań do analizy".

Z kolei Morawiecki zapewnił, że "nie ma żadnej ambiwalencji", a prezydent wypełnił swoje zobowiązania wyborcze i przedstawił projekt oparty na możliwie najlepszych kalkulacjach. "Teraz czekamy na bardzo dokładną analizę Komisji Nadzoru Finansowego i potem przede wszystkim Sejm będzie zajmował się szczegółowymi rozwiązaniami" - dodał.

Pomoc dla frankowców – co zostało z zapowiedzi?

Minął ponad rok od walutowego szoku, który ponownie zwrócił uwagę polityków i mediów na problemy osób przywiązanych do kredytów we frankach szwajcarskich. Przez ten czas byliśmy świadkami prezentacji wielu pomysłów na rozbrojenie „walutowej bomby” grożącej setkom tysiącom kredytobiorców i sektorowi bankowemu. W rzeczywistości nie zmieniło się prawie nic.

Rozwój wydarzeń wokół prezydenckiego projektu ustawy sugeruje, że dalszych etapów prac może już nie być. Rząd wydaje się bardziej zainteresowany pozyskaniem środków z nowego podatku bankowego niż radykalnym rozwiązaniem problemu frankowców. Jest bardzo prawdopodobne, że temat odejdzie w niepamięć. Do następnego walutowego wstrząsu.

Sześciopak z niepewnym terminem ważności - czytaj więcej
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

W połowie stycznia kancelaria prezydenta zaprezentowała zapowiadany w kampanii wyborczej Dudy projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Projekt został wysłany do KNF, który ma oszacować skutki finansowe tej regulacji. KNF planuje przedstawienie swoich wyliczeń w marcu.

W opublikowanym przez NBP raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny wyliczył, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po tzw. "sprawiedliwym kursie waluty obcej" przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł (NBP założył jednorazowe ujęcie w wyniku finansowym straty wynikającej z przeliczenia kapitału kredytowego). NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę. (PAP)

wni/ as/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (73)

dodaj komentarz
~ala
Chcą się wykpić. Prezydent będzie próbował wmówić wszystkim, że już samo złożenie projektu jest spełnieniem obietnicy wyborczej i będzie się czuł zwolniony z zabiegów o jego wprowadzenie w życie. Pan Morawiecki będzie się zasłaniał stabilnością systemu finansowego i w miejsce sprawiedliwych rozwiązań Chcą się wykpić. Prezydent będzie próbował wmówić wszystkim, że już samo złożenie projektu jest spełnieniem obietnicy wyborczej i będzie się czuł zwolniony z zabiegów o jego wprowadzenie w życie. Pan Morawiecki będzie się zasłaniał stabilnością systemu finansowego i w miejsce sprawiedliwych rozwiązań będzie proponował ochłapy (pomoc znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji). Reszta będzie dalej harować "by żyło się lepiej banksterom"
~Frankowicz
Niezły widok Prezydent okradanych Polaków z ich złodziejem w przyjaźni.KONIEC ŚWIATA!!!
~Grażyna
Były bankier członek zarządu banku i współautor szwindli jakie banki -WSZYSTKIE -robią aby grabić forsę bez żadnych obiekcji moralnych ani prawnych
Naginają prawo bez opamiętania płacąc łapówki sprzymierzeńcom czyli członkom zarządów banków,urzędnikom państwowym i uzależniają w ten sposób rządy państw
Były bankier członek zarządu banku i współautor szwindli jakie banki -WSZYSTKIE -robią aby grabić forsę bez żadnych obiekcji moralnych ani prawnych
Naginają prawo bez opamiętania płacąc łapówki sprzymierzeńcom czyli członkom zarządów banków,urzędnikom państwowym i uzależniają w ten sposób rządy państw takich jak Biedna Polska. Kuszą ich wspaniałą przyszłością -władzą i dobrobytem.Nas mogli oszukać bo nie mieliśmy dostępu do dzisiejszej wiedzy o przrkrętach banksterów ale władza dziś jest świadoma co robi
My ich ostrzegamy .Nie wierzcie banksterskie "złotem cielcowi" To oszustwo. Zostaniecie okradzeni tak jak zostaliśmy podstępnie okradzeni my Frankowiczom.UCZCIE SIĘ NA BŁĘDACH INNYCH!!!Nie róbcie interesów ze złodziejami-banksterami i ich wysĺannikami/agentami.,którzy zaprzestał duszę "mamonie".
~franeczka
Morawiecki czeka bo się boi o swoje milionowe akcje w BZWBK
~petenocona
ciągłe powtarzanie jakiejś informacji powoduje, że ta informacja zaczyna stawać się faktem . Wszyscy się przyzwyczajają do kwoty 44 mld zł "straty" i pewnie tak zostanie (chyba że ktoś przytomny powie sprawdzam). Ale po pierwsze to nie jest strata, pod drugie kwota ta (bez względu jak zostanie nazwana) może ciągłe powtarzanie jakiejś informacji powoduje, że ta informacja zaczyna stawać się faktem . Wszyscy się przyzwyczajają do kwoty 44 mld zł "straty" i pewnie tak zostanie (chyba że ktoś przytomny powie sprawdzam). Ale po pierwsze to nie jest strata, pod drugie kwota ta (bez względu jak zostanie nazwana) może być rozłożona na lata i po trzecie w końcu nawet jeśli to dotknie banki w jakiś sposób to nie będzie to wynikiem jakichkolwiek ulg dla kredytobiorców tylko będzie to efektem wyegzekwowania prawa.
~malma
bardzo mi się nie podoba że były bankier ma decydować o losie frankowiczów czarno to widze kruk krukowi oka nie wykole i te wcześniejsze wypowiedzi Morawieckiego nic dobrego nie wróżą , a nasze zadłużenie wciąż rośnie ,czasem myślę że ten kredyt to tylko jakiś koszmarny sen , bo nie może być prawdą że płacac bardzo mi się nie podoba że były bankier ma decydować o losie frankowiczów czarno to widze kruk krukowi oka nie wykole i te wcześniejsze wypowiedzi Morawieckiego nic dobrego nie wróżą , a nasze zadłużenie wciąż rośnie ,czasem myślę że ten kredyt to tylko jakiś koszmarny sen , bo nie może być prawdą że płacac sumienie 8 lat raty, mam ponad 100 tyś większy dług niż był zaciągnięty kredyt i mój wkład własny w 33% mojego udziału został już pochłonięty i że to się dzieje w państwie prawa
~Superlink
W prostych slowach o co chodzi:
https://youtu.be/lpjvjPh3QEI
- Robert Brzoza o Frankowiczach
~Sprawiedliwość_Pra
Zajrzyj na forum bankiera pod: www.bankier.pl/forum/temat_kredyty-frankowe-czyli-zlotowkowe-przeliczane-kursem-franka,19105105.html
~marinero
Ha, ha, ha. To się nazywa fachowość i kompetencja! Przez rok pracowali nad ustawą, a teraz czekają na analizę skutków, jakie ustawa może wywołać. Może trzeba było analizy zrobić wcześniej? Dobrze że Kancelaria Prezydenta nie zajmuje się konstruowaniem mostów...
~jarkuz
Janusz Szewczak na szefa KNF !

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki