REKLAMA

Dlaczego "czyszczenie BIK-u" nie działa

Michał Kisiel2014-01-03 11:05analityk Bankier.pl
publikacja
2014-01-03 11:05

Na rynku nie brakuje firm, które chwalą się, że są w stanie pomóc dłużnikom posiadającym złą historię kredytową. Oferują one usuwanie wpisów z BIK, Krajowego Rejestru Długów i innych biur informacji gospodarczej. W rzeczywistości jednak rzekomi specjaliści nie są w stanie zmazać kredytowych grzechów, jeśli dłużnik nie spłacał swoich zobowiązań rzetelnie.

Informacje o naszych zobowiązaniach mogą znaleźć się m.in. w Biurze Informacji Kredytowej i Biurach Informacji Gospodarczej. To właśnie zapisane tam "kredytowe grzechy" mogą skutecznie utrudnić zaciąganie kolejnych zobowiązań. BIK i BIG-i jednak różnią się od siebie znacząco.

BIG - wpis zniknie po spłacie

Biura Informacji Gospodarczej to firmy, które gromadzą dane pochodzące od wierzycieli. Na polskim rynku działają trzy podmioty tego typu: Krajowy Rejestr Długów BIG SA, BIG Infomonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG SA. Jako konsument możemy zostać wpisani do BIG, jeśli:

  • zobowiązanie było wynikiem umowy (np. z firmą pożyczkową),

  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań wynosi co najmniej 200 zł, a opóźnienie w spłacie przekracza 60 dni,

  • minął co najmniej miesiąc od wysłania do nas przez wierzyciela wezwania do zapłaty, w którym ostrzega się nas o zamiarze przekazania naszych danych do Biura Informacji Gospodarczej.

Jeśli nie spłaciliśmy zobowiązania, to nie możemy żądać wykreślenia wpisu z BIG-u. Nie zrobi tego za nas też żadna firma, której udzieliliśmy pełnomocnictwa. Inicjatywa należy do wierzyciela. Istotne jest, że wierzyciel musi w ciągu 14 dni od spłacenia przez nas długu zażądać od biura aktualizacji wpisu. Jest to jego obowiązek, a jeśli go nie spełni grozi mu grzywna do wysokości 30 tys. zł.

Wyrównanie długu oznacza zatem, że wpis w BIG powinien zostać szybko usunięty. Możemy co najwyżej sprawdzić, czy wierzyciel spełnił swój obowiązek i ewentualnie mu o nim przypomnieć, wskazując na sankcje.

BIK - ślad zostaje do pięciu lat

Na zupełnie innych zasadach działa BIK. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane pochodzące z banków i SKOK-ów. Podpisując umowę kredytową możemy zgodzić się, żeby BIK przechowywał informacje o zobowiązaniu po jego wygaśnięciu. Jeśli nie wyrazimy na to zgody, to po spłacie ostatniej raty informacje zostaną usunięte z bazy.

Jest jednak jedna sytuacja, w której BIK może przechowywać nasze dane bez naszej zgody - gdy spóźniliśmy się ze spłatą raty powyżej 60 dni, a kredytodawca poinformował nas o zaległości i zamiarze umieszczenia zapisu w BIK. Taka "plama" zostaje w bazie przez 5 lat i nie może zostać usunięta.

Jeśli wpis w BIK jest wynikiem pomyłki po stronie banku, to należy ją sprostować u kredytodawcy. W innym przypadku, gdy zaległość rzeczywiście istniała, a bank nas powiadomił, nie ma możliwości wyczyszczenia historii kredytowej. Firma oferująca "wybielanie historii kredytowej" może co najwyżej kwestionować skuteczność powiadomienia o zamiarze wpisania nas do BIK.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
krzysieks90
W wygodny sposób mozna samemu sobie wyczyścić BIK. Trzeba tylko wniosku i można działać. Tu jest fajny generator takich wniosków: https://goo.gl/n1MXjz
~finansowka
A u mnie czyszczenie i to samodzielne zadziałało :)
http://www.finansowka.pl/jak-samodzielnie-wyczyscilem-bik
~QW
nie spodziewaliscie sie chyba, ze na portalu finansowanym przez banki uzyskacie w tym temacie wiarygodna informacje? :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Monika
Co za bzdura i niekompetencja!... i pisze o tym analityk. Wycofanie wpisu z opóźnieniami powyżej 60 dni z bazy BIK jest realne. Wystarczy umiejętnie sporządzić pismo i nie mówię tu o kwestionowaniu skuteczności powiadomień informujących o zamiarze wpisania nas do BIK. Pan analityk powinien poszerzyć swoją wiedzę na Co za bzdura i niekompetencja!... i pisze o tym analityk. Wycofanie wpisu z opóźnieniami powyżej 60 dni z bazy BIK jest realne. Wystarczy umiejętnie sporządzić pismo i nie mówię tu o kwestionowaniu skuteczności powiadomień informujących o zamiarze wpisania nas do BIK. Pan analityk powinien poszerzyć swoją wiedzę na ten temat... Miałam 2 rachunki w windykacji, po ich spłacie (ok pół roku od spłaty) starałam się o kredyt hipoteczny, doradca jednego z banków pomógł napisać mi pisma z prośbą o wykreślenie... i proszę, udało się! Banki nie widziały złej historii, a ja otrzymałam kredyt hipoteczny.
~gvbff
Ja korzystałem z pomocy Kancelarii Lex z Wrocławia (Biuro Pozytywnej Historii Kredytowej) i usunęli mi wpis z Santandera, który był u komornika. CO prawda spłacony już dwa lata temu, ale nikt mi kredytu nie chciał udzielić. Oni pomogli.
~Antoni
Dlatego usuwanie negatywnych wpisów w bik trzeba powierzyć firmie, która ma doświadczenie. Samemu wszystkiego się nie załatwi. Mi pomagała Agencja Usług Finansowych, jest. na Srebrnej w Warszawie i zostało to dobrze zrobione, teraz mam znów czystą kartę.
~czystyBIK
Oczywiście, ze to działa, ja starałam się o kredyt inwestycyjny bardzo wysoki, a miała sporo "zapytań" i różnych danych itp, tak, że ponad pół roku ciągle miałam negatywne odpowiedzi z banków. Czyszczeniem BIKu i innch Raporów, o których nawet nie wiedziałam Big Infor itp. zajeła się kancelaria prawna Oczywiście, ze to działa, ja starałam się o kredyt inwestycyjny bardzo wysoki, a miała sporo "zapytań" i różnych danych itp, tak, że ponad pół roku ciągle miałam negatywne odpowiedzi z banków. Czyszczeniem BIKu i innch Raporów, o których nawet nie wiedziałam Big Infor itp. zajeła się kancelaria prawna przy Szarej w Warszawie, były wnioski i pisma, kancelaria wyszukala mi oferty kredytow i negocjowała samą umowę. Po 3 m-cach korespondencji raport był "odświeżony" i kredyt dostałam. Więc potwierdzam można wyczyścić bik jak ktoś potrafi.
~CzyszczenieBiku
Czyszczenie BIK działa. Trzeba tylko wiedzieć, które wpisy można usunąć, a które nie, bo wiadomym jest, że wszystkich się nie da. Tym bardziej jasno definiuje to oficjalna ustawa BIK, która to właśnie definiuje. Jeżeli ktoś ma wątpliwości i nie wie, jak to wykonać, to zapraszamy. Jako rzetelna i profesjonalna firma,Czyszczenie BIK działa. Trzeba tylko wiedzieć, które wpisy można usunąć, a które nie, bo wiadomym jest, że wszystkich się nie da. Tym bardziej jasno definiuje to oficjalna ustawa BIK, która to właśnie definiuje. Jeżeli ktoś ma wątpliwości i nie wie, jak to wykonać, to zapraszamy. Jako rzetelna i profesjonalna firma, jesteśmy w stanie wyczyścić Państwa historię kredytową. Dlatego tak ważne jest właśnie indywidualne podejście do klienta, gdyż każdy przypadek jest oddzielny. Więcej tutaj: http://czyszczeniebiku.pl/
~Dupaanieczyszczenie
Proszę Was. Nawet nie potraficie nazwać właściwie aktu normatywnego, który reguluje działalność BIK. Nie ma czegoś takiego jak ustawo i BIK

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki