REKLAMA

Czy PKO BP pod wodzą Jagiełły przejmie "Niemców"?

Krzysztof Kolany2016-09-29 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-29 06:00

W obliczu rosnącej presji rynkowej na Deutsche Bank nie jest wykluczone, że Niemcy zdecydują się sprzedać swoją polską filię. Gdyby zarządzany przez Zbigniewa Jagiełłę PKO BP przejął DB Polska, efekt propagandowy byłby znakomity.

O kłopotach Deutsche Banku – jednego z największych banków świata – głośno mówi się od lutego. Coś musi być na rzeczy, skoro od początku roku wartość rynkowa największego niemieckiego banku zmalała o ponad połowę, a kurs akcji DB spadł do rekordowo niskiego poziomu. Niemiecki bank wyceniany jest na zaledwie 22% wartości księgowej, czyli ok. 14,1 mld euro.

Problemem Deutsche Banku są nie tylko licznie sypiące się grzywny za niewłaściwe praktyki rynkowe, ale przede wszystkim niska rentowność podstawowego biznesu, ogromna ekspozycja na rynek pozagiełdowych instrumentów pochodnych oraz niski poziom kapitałów własnych. Na rynku od kilku miesięcy spekuluje się, że DB będzie musiał podnieść kapitały. W zeszłym tygodniu analitycy Societe Generale uznali, że niemiecki bank może być „znacząco niedokapitalizowany".

fot. Jan Matejko / / Wikipedia

Repolonizacja niepolskiego banku

Doświadczenie ostatnich kilku lat uczy, że gdy zagraniczni właściciele banków potrzebują kapitału, często decydują się na sprzedaż polskich aktywów. Tak było kilka lat temu w przypadku BZ WBK i niedawno w przypadku Raiffeisena. Podobnie może być w przypadku Pekao, do zakupu którego nieoficjalnie przymierza się PZU.

Pytanie o sensowność przejmowania banków kontrolowanych przez zagraniczny kapitał przez spółki  Skarbu Państwa zeszło na dalszy plan. Panujący obecnie prymat polityki nad gospodarką stanowi, że władza robi to, co uważa za słusznie, a nie to, co może być opłacalne. „Repolonizująca” machina ruszyła i zatrzyma ją dopiero brak paliwa (tj. pieniędzy): Alior kupił Bank BPH i jest w trakcie przejmowania Raiffeisena. PZU przy wsparciu państwa może przejąć pakiet kontrolny w Pekao.

W odwodzie pozostają jeszcze ciężkozbrojne hufce PKO BP dowodzone przez Zbigniewa Jagiełłę. Największy polski bank może mieć jednak problem z przyjmowaniem swoich konkurentów, ponieważ już teraz posiada dominującą pozycję na rynku i ewentualne przejęcia mogą napotkać opór ze strony UOKiK-u lub unijnych organów antymonopolowych.

Dla PKO BP przejęcie polskiej filii Deutsche Banku byłoby kuszącą opcją. To bank z początku drugiej dziesiątki, z niemal 38 mld złotych aktywów (stan na koniec 2015 r.) i ok. trzyprocentowym udziałem w rynku. DB Polska specjalizuje się w obsłudze korporacji oraz zamożniejszych klientów detalicznych, co dobrze uzupełniałoby profil działalności PKO BP. 

Za 60-procentowy pakiet akcji Banku BPH (32 mld zł aktywów) Alior zapłacił ponad 1,4 mld złotych, co daje wycenę rzędu 2,4 mld zł. Cena za DB Polska może być wyższa ze względu na lepszą jakość aktywów i profil klientów. Bardzo pobieżny szacunek zakłada, że PKO BP musiałby wyłożyć przynajmniej 2,5 mld złotych. W pierwszym półroczu 2016 roku zysk netto PKO BP przekroczył 1,5 mld zł, a w poprzednim roku największy polski bank zarobił na czysto ponad 2,6 mld zł. DB Polska jest więc celem mieszczącym się w finansowych możliwościach PKO BP, choć sprawę nieco komplikuje prawdopodobne przejęcie Raiffeisen-Leasing Polska.

Zadecyduje efekt propagandowy?

Abstrahując od kwestii czysto biznesowych, w obecnym układzie dla prezesów spółek Skarbu Państwa równie ważne – jeśli nie ważniejsze – są osiągnięcia polityczno-wizerunkowe. Na tym polu trudno byłoby o większy sukces niż „podbój” polskiej filii Deutsche Banku.

Proszę sobie tylko wyobrazić propagandowy efekt takiego obrazu: prezes Jagiełło przyjmujący hołd lenny niemieckiego banku na ziemiach polskich. Koniecznym warunkiem transakcji byłaby data: bezwzględnie musiałoby to nastąpić 15 lipca (teoretycznie można by się zgodzić na 10 kwietnia, ale to data nieco ryzykowna). Ponadto zarząd Deutsche Banku nie może zapomnieć, aby gratis dorzucić dwa nagie CDS-y.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (93)

dodaj komentarz
~Wer
Po co przepłacać za oddział jak można tanio kupić centrale ?
~oj
a przypadkiem zaciag "tego"jagielly to nie pracowal dla Deutsche Banku i wloskiego PekaoSA za JKBieleckiego ? propaganda - Kaminski niech zwolni rowniez ludzi pozostawionych po znajomosci z morawieckim.
~Łokietek
Na szczęście kiedyś Jagiełło zdechnie, nie jest wieczny
~jaś
Dlatego muszą rosną ubezpieczenia, żal mi tych troli PiS z jednej strony broniących rządu i płacących wysokie składki ubezpieczeń, opłat za wodę i prąd (Energetyka ładuje kasę w kopalnie).
~hgk
Już zapomniałeś misiu, czyj to pomysł? Czy jesteś trollem platfusowym?
Jedni drugich warci...
~jaś
Po przejęciu tych banków przez PZU i PKO BP oraz Alior cała grupa zamieni się w gówno warty Getin Bank po 0,50 zł za akcję
~jas
Jak to dobrze że pozbyłem się PKO BP po 34 zł dawno temu, za rok będą warte poniżej 10 zł za akcję, no cóż odwrotnie do inflacji.
~SOBIESKI
pan da jeszcze szarżę Sobieskiego pod Wiednim, a my zalożymy piórka i skrzydłą i będzie świetny efekt propagandowy
~coTYbierzesz
efekt propagandowy byłby znakomity
~Conansky
żałość ogarnia...jak można się skurwić za kasę od wpisu.....

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki