REKLAMA

Kurs Deutsche Banku coraz bliżej dna

2016-09-19 22:48
publikacja
2016-09-19 22:48
fot. Reuters / FORUM

Po piątkowym spadku o 8,5%, w poniedziałek notowania akcji Deutsche Banku spadły o ponad 3%. Już nie chodzi tylko o kwestie astronomicznie wysokich „kosztów prawnych”, lecz o wystarczający poziom kapitałów największego niemieckiego pożyczkodawcy.

[Aktualizacja 10:00] Po godzinie wtorkowego handlu akcje Deutsche Banku kosztowały 11,52 euro i były o 0,74% tańsze niż na poniedziałkowym zamknięciu notowań. Tegoroczne minimum kursu DB wynosi 11,06 euro.

Kurs akcji Deutsche Banku (w euro) / Bloomberg

Na zamknięciu poniedziałkowych notowań we Frankfurcie jedna akcja Deutsche Banku kosztowała 11,59 euro, czyli o 3,56% mniej niż przed weekendem. Taniej było tylko w lipcu i sierpniu, gdy kurs akcji DB wyznaczał historyczne minima. Od początku roku rynkowa wartość największego niemieckiego banku stopniała niemal o połowę.

/ Deutsche Bank

Katalizatorem najnowszej fali spadków była informacja z piątku, gdy Deutsche Bank odmówił zapłaty 14 mld dolarów kary nałożonej przez amerykański Departament Sprawiedliwości. Na tyle Amerykanie wyliczyli sobie rekompensatę za sprzedawanie przez DB hipotecznych papierów wartościowych (RMBS), które później uznane zostały za „toksyczne”. Była to kwota trzykrotnie wyższa od oczekiwań analityków.

Ale czarne chmury zbierają się nad Deutsche Bankiem od przeszło dwóch lat. Kłopoty z wymiarem sprawiedliwości, malejąca rentowność biznesu i potężna ekspozycja na rynek pozagiełdowych instrumentów pochodnych sprawiły, że od początku 2014 roku kapitalizacja DB zmalała o dwie trzecie.

Według analityków Societe Generale ich niemiecki konkurent może być „znacząco niedokapitalizowany”. Jeśli koszty ugody z rządem USA przekroczą 6 mld USD, DB będzie musiał podnieść kapitały własne – uważają eksperci Societe Generale. Agencja Bloomberg przypomina, że Deutsche Bank ma jeszcze „do rozliczenia” koszty afery z praniem rosyjskich pieniędzy.

Od początku kryzysu finansowego DB zwiększył kapitały własne łącznie o 31,7 mld euro, a mimo to w niedawnych testach adekwatności kapitałowej przeprowadzonych przez Europejski Nadzór Bankowy (EBA) odnotował jeden z gorszych wyników.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~jkd
Nic złego z DB się nie stanie. Kurs zejdzie znacznie poniżej 10 Euro, rekiny giełdowe kupią akcje za śmieszne pieniądze, potem Merkelowa sypnie trochę groszem i bank stanie na nogi i kurs akcji banku gwałtownie pójdzie w górę. Rekiny znowu zarobią.
Niemcy nie dopuszczą do upadku tak ważnego dla nich banku. A po
Nic złego z DB się nie stanie. Kurs zejdzie znacznie poniżej 10 Euro, rekiny giełdowe kupią akcje za śmieszne pieniądze, potem Merkelowa sypnie trochę groszem i bank stanie na nogi i kurs akcji banku gwałtownie pójdzie w górę. Rekiny znowu zarobią.
Niemcy nie dopuszczą do upadku tak ważnego dla nich banku. A po cichu pomoże im jeszcze Europejski Bank Centralny.
~Wer
Mam pomysł jak pomoc frankowiczom: przestańmy kupować szwajcarskie produkty np słodycze i lekarstwa, wycofamy oszczędności ze szwajcarskich banków przestańmy jeździć tam na wakacje, zamiast kupować franka odkładajmy oszczędności w nieruchomościach i kurs sie trochę ustabilizuje...
~marco
Wieczny odpoczynek racz mu dać prezesie, a światłość banksterska niechaj mu świeci.
~akuku
To jest zagadka, 14 miliardów usd powoduje taki zjazd kursu, a 52 biliony usd utopione w instrumentach pochodnych to nic takiego, rogalik wpadł do kawy przy śniadaniu.
~Obywatel
Ekspozycja DB na instrumenty pochodne to 75 TRYLIONÓW USD...
www.zerohedge.com/news/2016-09-19/italys-pm-unloads-deutsche-banks-unfixable-problem-hundreds-and-hundreds-billions-de
~FK odpowiada ~Obywatel
Bilionów, nie trylionów.
75 i 12 zer.
~contrast odpowiada ~FK
Bilion to po angielsku miliard
~PATRYJOTA
nie ma problemu...panstwo niemieckie i niemiecki podatnik dadza pieniadze dla banku i obojetnie ile to bedzie kosztowac a jak nie to wlacza maszynke do drukowania pieniedzy i wszystko bedzie po staremu czyli jak zyski to kasuja wlasciciele banku a jak straty i bankructwo to placi spoleczenstwo czyli pracujacy podatnik..
~niewygodneinfopl
klepia 80mln Euro miesiecznie w nowych banknotach
~my
@zez moga chciec dofinansowac DB
tyle, ze nie ma tyle kasy w calej UE by dofinansowac DB. I to jest problem.

jak byl kryzys w 2008 to USA ratowało AIG bo inaczej musieli by zaplacic takie odszkodowanie, że sami by sie przekręcili

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki