REKLAMA

Cudzoziemcy chętniej kupują domy w Hiszpanii. Wzrost klientów z Polski i Ukrainy

2023-04-23 16:53
publikacja
2023-04-23 16:53

W Hiszpanii odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania kupnem domów i mieszkań ze strony klientów zagranicznych, w tym z Ukrainy i Polski. Jedna piata sprzedanych w 2022 r. mieszkań została zakupiona przez cudzoziemców, zaś jedna dziesiąta - przez cudzoziemców mieszkających poza Hiszpanią. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy klienci z zagranicy nabyli ponad 70 tys. mieszkań - informuje hiszpańska izba notarialna.

Cudzoziemcy chętniej kupują domy w Hiszpanii. Wzrost klientów z Polski i Ukrainy
Cudzoziemcy chętniej kupują domy w Hiszpanii. Wzrost klientów z Polski i Ukrainy
fot. Serenity-H / / Shutterstock

W 2022 r. sprzedano w Hiszpanii ok. 700 tys. domów i mieszkań - ponad 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Szczególny wzrost transakcji - o 44,5 proc. dotyczy cudzoziemców niemieszkających na stałe w tym kraju, spośród których najwięcej jest Niemców, Brytyjczyków, Francuzów i Marokańczyków.

Jednak w porównaniu z danymi z 2021 r. największy, bo prawie dwukrotny roczny wzrost kupujących odnotowano wśród Ukraińców. Tylko w pierwszym kwartale 2022 r. Ukraińcy zakupili 1237 mieszkań w Hiszpanii - poinformował największy hiszpański portal nieruchomościowy Idealista.com.

Według ONZ prawie 8 mln Ukraińców opuściło kraj z powodu agresji Rosji. Tysiące przybyły do Hiszpanii - wielu Ukraińców mieszka w ośrodkach pomocy, inni u rodzin, a niektórzy zakupili mieszkania; najwięcej w Alicante, Walencji, Barcelonie i Maladze.

W 2022 r. nastąpił także wzrost zakupu mieszkań przez obywateli krajów sąsiadujących z Ukraina, w tym Polaków, których zainteresowanie kupnem nieruchomości w Hiszpanii wzrosło o 160 proc. (wśród Ukraińców - o 330 proc.) - wynika z badań handlującej nieruchomościami firmy Sonneil Homes. Polacy zakupili w 2022 r. więcej mieszkań w Hiszpanii niż w ciągu trzech poprzednich latach - dodaje inne firma z branży, TM Grupo Inmobiliario.

Polacy stali się jedną z trzech największych grup obcokrajowców kupujących u nas nieruchomości, nabyli ich ponad 50 - przekazał dyrektor handlowego grupy Aedas, Pablo Rodrigueza-Lodady. Średnia cena domu kupowanego przez Polaków w Aedas to ponad 600 tys. euro, zaś przez Ukraińców - 400 tys. euro - poinformowała firma. Kupujący wybierają domy wielorodzinne najchętniej na Costa Blanca lub Costa del Sol, o średniej powierzchni powyżej 90 m kw., z trzema sypialniami i dużymi tarasami. W przypadku Gilmar i TM Grupo Inmobiliario klienci - najwięcej z Belgii, Niemiec, Polski i Szwecji poszukują domów na wybrzeżu w cenie 300 - 350 tys. euro.

Portal Idealista zwraca również uwagę na wzrost zainteresowania obcokrajowców wynajęciem domu lub mieszkania w Hiszpanii, w tym ze strony obywateli polskich. Zgodnie z opublikowanymi badaniami pod koniec 2022 r. Polacy znaleźli się na 9. miejscu wśród obcokrajowców wynajmujących mieszkania w Hiszpanii, podczas gdy w 2019 r. nie byli nawet w pierwszej dwudziestce.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (13)

dodaj komentarz
polonu
Nie Polaków a PIS-owców i żydów Ukraińskich pouciekali z majątkami mieli czas nakraść idzie ich tam znaleźć i sprawić lanie .
jarekzbyszek
Lepiej kupić mieszkanie w Hiszpanii, niż pozwolić żeby PIS okradł z kasy. Nasza wysoka lokata to wynik zaufania do Jarkowych hochsztaplerów.
moravietz
Lepiej kupic mieszkanie w Hiszpanii: kilka dni nieobecnosci i musisz szukac nowego, bo podczas Twojej nieobecnosci zainstalowali sie okupas. Ten kraj to tez raj dla mezczyzn! Jak baba zmieni zdanie po seksie ze jednak nie chciala to wsadza cie do wiezienbia bez koniecznosci udowadniania czegokolwiek. Wierza jej na slowo. Tak ze powodzenia xD
gronostaj
Kupić żeby tam mieszkać OK. Ale pod inwestycję to radzę uważać.
Aktualnie masa ludzi się włamuje do "opuszczonych" mieszkań i bardzo ciężko jest się legalnie ich pozbyć.
jarekzbyszek odpowiada moravietz
Naczytałeś się opowieści z mchu i paproci. Okupas to problem miast głównie Barcelony i domów na odludziu. Apartamenty kupuje się na strzeżonych osiedlach. Do dwóch dni można wyrzucić okupas na bruk: dla tego ważny jest monitoring i umowa z miejscową firmą ochroniarską. Dodatkowo wszędzie jest pełno ogłoszeń firm zajmujących się tym Naczytałeś się opowieści z mchu i paproci. Okupas to problem miast głównie Barcelony i domów na odludziu. Apartamenty kupuje się na strzeżonych osiedlach. Do dwóch dni można wyrzucić okupas na bruk: dla tego ważny jest monitoring i umowa z miejscową firmą ochroniarską. Dodatkowo wszędzie jest pełno ogłoszeń firm zajmujących się tym problemem. Właściciele prywatni są w miarę bezpieczni, większy problem mają firmy jak banki.
katzpodola odpowiada jarekzbyszek
Chyba ty się naczytałeś bajek. Byłeś chociaż gdzies dalej niz twoja piwnica
men24a
Nic nie mogę zrozumieć. Niżej piszą że Hiszpanie nie mogą przeżyć od pierwszego do pierwszego a tutaj 700 tys mieszkań i domów sprzedanych a w Polsce gdzie mamy raj i niskie bezrobocie tylko 240 tys mieszkań i domów sprzedanych ? Kto kogo w balona robi ?
mkk6999
Ukraincy dostaja i beda wiecej dostawac
polska rente bez skladek od PIS

Kasa na dom w Hiszpanii bedzie
forfun
ale jaki jest ten wzrost klientów - niski, wysoki, średni.
ile centymetrów dokładnie ???

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki