REKLAMA

Chiński spis powszechny wykazał rekordowo niski przyrost ludności

2021-05-11 07:51
publikacja
2021-05-11 07:51
Chiński spis powszechny wykazał rekordowo niski przyrost ludności
Chiński spis powszechny wykazał rekordowo niski przyrost ludności
fot. LEE SNIDER PHOTO IMAGES / / Shutterstock

Liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła w ostatniej dekadzie o niecałe 5,4 proc. do ponad 1,41 mld – wykazały we wtorek długo wyczekiwane oficjalne wyniki spisu powszechnego z 2020 roku. To najniższe tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku.

Spadek tempa przyrostu ludności wywiera dodatkową presję na podjęcie działań w celu zachęcenia mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci – oceniają komentatorzy.

Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami oficjalne wyniki miały zostać opublikowane na początku kwietnia. Władze nie podały konkretnego powodu opóźnień, a brytyjski dziennik „Financial Times” spekulował, że Pekin przygotowuje się do ogłoszenia pierwszego spadku liczby ludności od ponad 60 lat.

Według oficjalnych wyników liczba ludności wzrosła jednak na przestrzeni lat 2010-2020 o 5,38 proc. z 1,34 mld do ponad 1,41 mld. Wzrost był niższy niż w poprzednim spisie powszechnym z 2010 roku, gdy wynosił 5,84 proc., i niższy niż we wcześniejszych takich spisach, prowadzonych od 1953 roku, które dawały wyniki dwucyfrowe – podkreśla agencja Reutera.

Taki wynik wskazuje, że – wbrew doniesieniom „FT” – liczba ludności zwiększyła się też w porównaniu z rokiem 2019, gdy na podstawie mniejszego badania szacowano ją na nieco ponad 1,4 mld.

Oznacza to również, że Chiny były bliskie zrealizowania założonego w 2016 roku celu wzrostu liczby mieszkańców do ok. 1,42 mld w 2020 roku. W 2016 roku Pekin złagodził obowiązującą od dekad politykę planowania rodziny, określaną potocznie jako „polityka jednego dziecka”, i zezwolił wszystkim Chińczykom na posiadanie dwojga potomków.

„Dostosowanie w Chinach polityki planowania urodzin przyniosło pozytywne wyniki” – ocenił na konferencji prasowej przedstawiciel państwowego urzędu statystycznego Ning Jizhe. Dodał jednak, że „starzenie się społeczeństwa wciąż wywiera presję na długoterminowy zrównoważony rozwój populacji w nadchodzącym okresie”.

Chińskie władze nie ogłosiły jeszcze oficjalnego wskaźnika urodzin za 2020 rok, ale eksperci spodziewają się kolejnego spadku. Wskaźnik konsekwentnie zmniejsza się od 2017 roku mimo złagodzenia polityki planowania rodziny.

„Nie potrzeba publikacji danych, by ocenić, że Chiny mierzą się z olbrzymim spadkiem liczby urodzeń” – ocenił ekspert w dziedzinie demografii z pekińskiego think tanku Center for China and Globalization Huang Wenzheng. Jego zdaniem nawet jeśli liczba ludności nie spadła w 2020 roku, „stanie się to w roku 2021 lub 2022”.

Spadek liczby urodzeń w Chinach wiązany jest między innymi z wysokimi kosztami życia w dużych miastach. Wiele par mieszkających w chińskich metropoliach opiera się presji rodziców i nie chce mieć dzieci, ponieważ cenią swoją niezależność i kariery zawodowe bardziej niż powiększenie rodziny.

Rządowy instytut badawczy ustalił, że w 2005 roku wychowanie dziecka kosztowało przeciętną chińską rodzinę 490 tys. juanów (74,8 tys. USD). Według lokalnych mediów do 2020 roku koszt ten wzrósł nawet do 1,99 mln juanów, a więc do poziomu czterokrotnie wyższego niż 15 lat wcześniej.

„Posiadanie dziecka to olbrzymi cios dla rozwoju kariery kobiety w moim wieku – powiedziała Reuterowi 26-letnia mieszkanka Szanghaju Annie Zhang, która pracuje w sektorze ubezpieczeń i w kwietniu ubiegłego roku wzięła ślub. - Poza tym koszty wychowania dziecka (w Szanghaju) są oburzające. Natychmiast po urodzeniu trzeba się pożegnać z wolnością”.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ryszard_mlynarski
Polska też ma niski wzrost a tubylcy i tak wybrali faszystowski PIS zamiast światłą Kopacza dzięki której moglibyśmy już mieć setki tysięcy inżynierów i lekarzy z pontonów, bo w Afryce co roku przybywa 40mln ludzi którzy mogliby znaleźć u nas miejsce po wyrąbaniu lasów Białowieży czy innych bezsensownych lasów.
ajwaj_
Chiny maja taka demografie, jakiej potrzebuja,
róznica z "zachodem" jest istotna.

"Zachód" zanika, jedynie wymienia spoleczenstwa na inne jakie chca przyjsc, póki co na np. na aktualny socjal > wynarodowienie,
a Chiny maja Chinczyków tj. jakis z 60 swoich narodów
chrumek123
"Spadek tempa przyrostu ludności wywiera dodatkową presję na podjęcie działań w celu zachęcenia mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci" Co za bzdura, najludniejszy kraj na świecie i ma zachęcać do większej ilości dzieci.. Połowa krajów na świecie ma za dużo ludzi, a takie Chiny nawet we własnym "Spadek tempa przyrostu ludności wywiera dodatkową presję na podjęcie działań w celu zachęcenia mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci" Co za bzdura, najludniejszy kraj na świecie i ma zachęcać do większej ilości dzieci.. Połowa krajów na świecie ma za dużo ludzi, a takie Chiny nawet we własnym interesie powinny pracować nad dalszymi spadkami.
abcx
Jest tylko jeden mały problem przy okazji do rozwiązania, zmniejszenia liczby nie przeżyje światowy system finansowy i gospodarczy, rozleci się też większość państw.
Aktualna konstrukcja świata działa na założeniu że dług generowany dziś zostanie spłacony w przyszłości przez liczniejsze pokolenia i nie będzie
Jest tylko jeden mały problem przy okazji do rozwiązania, zmniejszenia liczby nie przeżyje światowy system finansowy i gospodarczy, rozleci się też większość państw.
Aktualna konstrukcja świata działa na założeniu że dług generowany dziś zostanie spłacony w przyszłości przez liczniejsze pokolenia i nie będzie dla nich żadnym ciężarem.
Jeżeli przyszłe pokolenie miało by być mniej liczne to wszystko się zawala bo dług jest nie do udźwignięcia / spłacenia...
chrumek123 odpowiada abcx
Ale to jest ślepy zaułek bo nie jesteśmy w stanie zwiększać populacji w nieskończoność, w wielu aspektach już teraz czuć przeludnienie. To jak zaciąganie kredytu aby spłacić poprzedni.
matpoz1
Nie wiem czy masz 15 lat, czy może jesteś tak ograniczony, że nie zdajesz sobie sprawy jakie będzie nieść to za sobą konsekwencję. W najszybszym skrócie będzie to oznaczać ogromny spadek poziomu życia.
chrumek123 odpowiada matpoz1
Przeludnienie? Dokładnie tak - coraz częściej będą powstawały miejsca pracy tylko po to aby niektórzy mieli co robić, coraz więcej trzeba wydawać na edukację i służbę zdrowia aby miały jako taki poziom (bo już teraz wiemy jakie są a jak będzie jeszcze więcej ludzi..). Lasy dzieci będą znały tylko z filmów Przeludnienie? Dokładnie tak - coraz częściej będą powstawały miejsca pracy tylko po to aby niektórzy mieli co robić, coraz więcej trzeba wydawać na edukację i służbę zdrowia aby miały jako taki poziom (bo już teraz wiemy jakie są a jak będzie jeszcze więcej ludzi..). Lasy dzieci będą znały tylko z filmów dokumentalnych bo wszędzie będą albo apartamentowce albo pola uprawne.

Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy jak dużo zawodów w najbliższych latach zniknie dzięki technologiom takim jak machine learning, czy zaawansowanej robotyce. I co wtedy będą robić? Będzie płacz, że roboty zabierają prace zamiast cieszyć się z tego, że nie muszą wykonywać fizycznej lub powtarzalnej pracy, a wszystko dzięki nadmiarowi ludzi.

Jeśli nadal trudno Ci to sobie wyobrazić spójrz na kraje o najwyższym i najniższym poziomie życia na świecie, a teraz sprawdź jak wygląda populacja w tych krajach.
abcx odpowiada chrumek123
Jedyny pomysł który mam to wysyłanie nadwyżkowych milionów na podbój kosmosu ale na razie jeszcze technologia na to nie pozwala więc raczej czeka nas koniec cywilizacji w której żyjemy. Nie da się przestawić bezboleśnie rozpędzonego wehikułu ludzkości na inny tor. Potrzebne nowe Modus operandi dla Jedyny pomysł który mam to wysyłanie nadwyżkowych milionów na podbój kosmosu ale na razie jeszcze technologia na to nie pozwala więc raczej czeka nas koniec cywilizacji w której żyjemy. Nie da się przestawić bezboleśnie rozpędzonego wehikułu ludzkości na inny tor. Potrzebne nowe Modus operandi dla ludzkości.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki