REKLAMA
WAŻNE

Orlen ujawnił która firma zbuduje lądową część portu instalacyjnego offshore w Świnoujściu

2023-09-12 13:20
publikacja
2023-09-12 13:20

Lądowa część terminala instalacyjnego, za którą odpowiada spółka Orlen Neptun, powstanie w porcie w Świnoujściu, na terenie o powierzchni blisko 20 ha. Wykonawcą inwestycji będzie Budimex - podał Orlen w komunikacie.

Orlen ujawnił która firma zbuduje lądową część portu instalacyjnego offshore w Świnoujściu
Orlen ujawnił która firma zbuduje lądową część portu instalacyjnego offshore w Świnoujściu
fot. Tom Buysse / / Shutterstock

Prace budowalne rozpoczną się w październiku, a zakończą na przełomie 2024 i 2025 r. - poinformował Orlen w komunikacie. Docelowo terminal umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie i będzie w stanie obsłużyć projekt Baltic Power i inne planowane inwestycje wiatrowe - zaznaczył koncern.

Lądowa część terminala instalacyjnego, za którą odpowiada spółka Orlen Neptun, powstanie w porcie w Świnoujściu, na terenie o powierzchni blisko 20 ha. Jego rolą będzie przeładunek i składowanie kluczowych elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole. Terminal będzie w stanie przyjmować też nadbudówki morskich stacji transformatorowych, o masie nawet 24 tys. ton - podkreślił Orlen.

W ramach projektu powstanie również infrastruktura komunikacyjna oraz nowe zabudowania warsztatowe i administracyjno-biurowe. Terminal docelowo będzie obsługiwać około stu pracowników. Wykonawcą inwestycji jest Budimex.

"Budowa pierwszych morskich farm wiatrowych w każdym kraju, wymaga kompleksowych, bardzo zaawansowanych przygotowań. Infrastruktura instalacyjna jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Uruchomiony w porcie w Świnoujściu terminal będzie pierwszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie tego typu budowlą obsługującą projekty offshore wind. Wybór wykonawcy terminala to kolejny ważny punkt harmonogramu projektu, który w sierpniu pozyskał warunkową decyzję inwestycyjną" – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Orlen przypomniał, że za budowę części hydrotechnicznej inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który wkrótce rozstrzygnie postępowanie przetargowe na dwa nowe nabrzeża. Równolegle pogłębiony zostanie także tor wodny na odcinku od obrotnicy mieleńskiej do nowego terminalu.

Nowe nabrzeża będą charakteryzowały się parametrami technicznymi pozwalającymi na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 m i masie około 1 tys. ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach około 250 m, umożliwi operowanie w Świnoujściu największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, przeznaczonym do instalacji turbin o mocy 15 MW i większych, oraz ponad dwustumetrowym statkom typu heavy lift vessel służącym do transportu elementów składowych wiatraków - podał Orlen.

Zgodnie z założeniami terminal posłuży w pierwszej kolejności do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, najbardziej zaawansowanego projektu w polskiej części Bałtyku. Później będzie wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji - zaznaczył koncern.

Orlen przypomniał, że strategia do 2030 r. zakłada, że koncern w ciągu kilku najbliższych lat będzie posiadać ok 9 GW mocy w energetyce odnawialnej, w tym 5,8 GW w offshore. "Inwestycje morskie zamierzamy realizować zarówno na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu jak i na Ławicy Słupskiej" – zaznaczył prezes Orlen Neptun Robert Nowicki, cytowany w komunikacie Grupy Orlen.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kacz-dzong-un
Oj znowu będą wałki, premie i inne subsydia.
jarekzbyszek
W tym tempie Orlen postawi turbiny wiatrowe za 100 lat. Ale jak monopolisty jest bez kasy, to produkuje tylko oświadczenia.
drabio
Ta inwestycja powinna się zacząć 5 lat temu najpóźniej, dzisiaj turbiny offshore już powinny generować prąd elektryczny a więc energetyczna powinna być przystosowana do przesyłu nadwyżek w każdym możliwym kierunku.
zoomek
To znaczy że kogo chesz zmusić aby przyjmował?
max5000
Jak mówił Tusk gdy był premierem przed wyborami benyna poniżej 6 zł a po wyborach może być nawet po 8 zł. To dlatego przez 8 lat rządów PO lotos był na minusie a Orlen lekko na plusie przez co nie było pieniędzy na nowe inwestycje.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki